Stulejka – co to jest i jak ją leczyć?

0
388

Stulejka jest przypadłością, która może spotkać każdego mężczyznę. Warto wiedzieć jak wygląda stulejka i na czym polega leczenie stulejki. Jest to stan, w którym niemożliwe jest odprowadzanie napletka z żołędzi prącia. U noworodków płci męskiej jest to stan fizjologiczny. W większości przypadków ustępuje samoistne do 3 roku życia. Drugim rodzajem stulejki jest stulejka patologiczna, nazywana również nabytą. Do tej kategorii zaliczają się stulejki powstałe w ciągu życia, oraz przetrwałe stulejki wrodzone.

Stulejka u dorosłych dotyka ok 1%. Jest wiele przyczyn mogących prowadzić do rozwoju stulejki nabytej. Powstaje ona zazwyczaj w wyniku zwłóknień będących skutkiem nawracających stanów zapalnych żołędzi prącia oraz napletka. Może rozwinąć się także w skutek urazów okolic narządów rozrodczych. Niekontrolowana cukrzyca, częste cewnikowanie pęcherza moczowego również mogą przyczynić się do rozwoju stulejki u dorosłych. Częstą przyczyną patologicznej stulejki są także obrażenia powstałe w wyniku siłowego odprowadzania fizjologicznej stulejki u małych chłopców. Dlatego warto pamiętać, że stulejka do 3 roku życia jest zjawiskiem normalnym, a swoje wątpliwości najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą.

Dolegliwości związane ze stulejką

Patologiczna stulejka objawia się nie tylko brakiem możliwości odciągnięcia napletka od żołędzi prącia. Może też powodować nawracające zakażenia układu moczowego, ból podczas stosunków seksualnych. Podczas oddawania moczu może dochodzić do rozciągania i wypełniania się napletka oraz do wystąpienia wąskiego strumienia moczu

Leczenie stulejki

Stulejkę można leczyć zachowawczo lub operacyjnie. W ramach leczenia zachowawczego stosuje się przez okres 4-6 tygodni miejscowe maści sterydowe. Ręczne odprowadzanie napletka jest działaniem o niskiej skuteczności oraz wysokim ryzyku niepowodzenia oraz wystąpienia skutków ubocznych, dlatego nie powinno się go stosować w praktyce lekarskiej.

Kolejnym sposobem leczenia patologicznej stulejki jest leczenie operacyjne. Jednym ze sposobów jest obrzezanie, czyli chirurgiczne usunięcie zwężonego napletka. Jest to zabieg krótki, zazwyczaj odbywa się w ramach chirurgii jednego dnia. Umożliwia on całkowite wyleczenie stulejki. Zabieg ten jest bezpieczny i cechuje się niskim odsetkiem powikłań. Kolejną możliwością chirurgicznego leczenia napletka jest plastyka napletka. Polega na chirurgicznym nacięciu napletka oraz poszerzeniu ujścia otworu napletka. Zabieg ten umożliwia zachowanie napletka, jednak może to się wiązać z możliwością nawrotu stulejki.

Decydując się na zabieg chirurgiczny należy skontaktować się z lekarzem specjalistą, który specjalizuje się w wykonywaniu tych zabiegów, można tego dokonać np. na stronie internetowej wrosinski.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here