Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu

Na czym polega wysiłkowe nietrzymanie moczu i w jaki sposób się objawia? Jakie są najczęstsze przyczyny tego schorzenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku!

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co to takiego?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to częsta dolegliwość, która może dopaść każdego. Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje inkontynencji, czyli nietrzymania moczu, to najczęstsza jest właśnie forma wysiłkowa. Taka dolegliwość dotyka dwa razy częściej kobiety niż mężczyzn, to ściśle koreluje z przyczynami jej wystąpienia, wśród których istotną pozycję zajmuje poród siłami natury. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami epidemiologicznymi szacuje się, że na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi co czwarta kobieta w wieku od 18 do 48 lat oraz prawie 40% pań po ukończeniu 55. roku życia. Dlatego też wysiłkowe nietrzymanie moczu można uznać za powszechny problem, który jednocześnie jest bardzo kłopotliwy i wstydliwy. Jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek objawy nietrzymania moczu, koniecznie skontaktuj się z lekarzem – tym bardziej że wysiłkowe nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

W przebiegu wysiłkowego nietrzymania moczu charakterystyczne są mimowolne wycieki moczu przy jednoczesnym braku parcia na pęcherz. Dochodzi do tego jednak w ściśle ustalonych sytuacjach, jak np. w czasie wysiłku fizycznego, podczas kaszlu, kichania czy śmiechu. W każdym z tych przypadków następuje zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, czego efektem jest mimowolne wypychanie moczu. Przy zaawansowanych postaciach wysiłkowego nietrzymania moczu do popuszczania może dochodzić nawet przy lżejszych czynnościach, jak choćby wstawanie czy chodzenie. Należy mieć to na uwadze, gdyż dolegliwości (szczególnie nieleczone) mogą postępować wraz z biegiem czasu. Zasadniczą przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy – ich rola polega na zaciskaniu cewki moczowej. Osłabieniu mięśni dna miednicy sprzyjają:

  • otyłość i nadwaga,
  • poród naturalny (zwłaszcza długi, późny lub przy urodzeniu dużego dziecka),
  • poród wywołany oksytocyną,
  • poród zabiegowy z użyciem kleszczy,
  • palenie papierosów,
  • przewlekłe zaparcia,
  • przewlekłe choroby płuc,
  • operacje w rejonie podbrzusza,
  • niedobór estrogenów po menopauzie.

Ponadto mężczyzn do wysiłkowego nietrzymania moczu predysponuje usunięcie gruczolaka prostaty.

Jak sobie radzić z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu konieczne jest podjęcie kierowanego leczenia, dzięki któremu możliwe staje się zmniejszenie nasilenia objawów lub ich całkowite wyeliminowanie. Stosowane są m.in. zabiegi fizykoterapeutyczne, np. elektrostymulacja i biofeedback, kluczowy jest jednak trening mięśni Kegla. Dokładnego instruktażu ćwiczeń udziela lekarz lub doświadczony fizjoterapeuta, warto je wykonywać nawet przed porodem, aby w ten sposób zminimalizować wystąpienie tych dolegliwości. Silne mięśnie Kegla to też szansa na szybszy i mniej bolesny poród. Doraźnie polecane jest też korzystanie z podpasek dla dorosłych, wkładek czy majtek chłonnych – wszystko zależy oczywiście od nasilenia wysiłkowego nietrzymania moczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here