Marzysz o talii osy i figurze modelki z żurnala. Przechodzisz na dietę odchudzającą, redukujesz spożycie kalorii, może nawet odwiedziłaś dietetyka w celu otrzymania kilku praktycznych rad i szczegółowego jadłospisu. Na początku idzie Ci świetnie. Pierwszy tydzień, 2 kilogramy w dół. Kolejny tydzień nie przynosi rozczarowania, bo -1 kg pokazał się na wyświetlaczu wagi. Nie jest źle. Potem – 0,5 kg, ale już 4 tydzień to kolejny – 1 kg, potem -0,5 kg, ale następne dni są coraz mniej spektakularne, aż w końcu masz wrażenie, że następuje zastój, koniec, stop, fiasko. Utrata masy ciała może spowolnić lub całkowicie zatrzymać się po pewnym czasie. Nie wiesz jak ruszyć dalej. Podpowiemy Ci, co robisz źle lub co musisz nieco zweryfikować, aby uzyskać jak najlepsze efekty.
Zastój wagi – nie chudniesz liniowo!
To, że spożywasz te same pokarmy, robisz te same ćwiczenia przez taką samą część dnia i treningu nie oznacza, że każdy tydzień przyniesie dokładnie identyczny spadek wagi. Chudnięcie nie jest procesem liniowym! Składa się na to wiele czynników, przede wszystkim wiek, płeć, waga wyjściowa, procentowa zawartość tłuszczu w naszym organizmie. Najlepiej tę zależność widać wówczas, gdy na dietę przechodzą wspólnie pary lub znajomi różnych płci. Spadek wagi u każdej z osób, pomimo stosowania dokładnie takich samych zaleceń jest bardzo różny, co dowodzi, że chudnięcie jest sprawą indywidualną.
Dlaczego nie chudnę? Powody zastoju wagi i sposoby na ponowne zrzucanie zbędnych kilogramów
- Nie śledzisz tego, co jesz
Świadomość jest niezwykle ważna, jeśli próbujesz schudnąć. Wiele osób nie ma pojęcia, ile naprawdę je. Badania pokazują, że śledzenie diety pomaga w utracie wagi. Ludzie, którzy korzystają z dzienników żywnościowych lub robią zdjęcia swoich posiłków, konsekwentnie tracą na wadze niż ludzie, którzy tego nie robią
- Nie jesz wystarczająco dużo białka
Białko jest najważniejszym składnikiem odżywczym wspomagającym utratę wagi, ponieważ przyczynia się do wzrostu metabolizmu. Może również drastycznie zmniejszyć łaknienie i pragnienie podjadania, ponieważ częściowo wpływa na regulujące apetyt hormony, takie jak grelina
- Jesz za dużo kalorii
Duży procent osób, które mają problemy z utratą wagi, je po prostu zbyt wiele kalorii.
Możesz myśleć, że to nie dotyczy ciebie, ale pamiętaj, że badania konsekwentnie pokazują, że to prawda, dlatego jeśli nie tracisz wagi, powinieneś spróbować ważyć każdą porcję jedzenia i śledzić spożywane kalorie. W ten sposób możesz wyrobić w sobie nawyk, a z czasem nauczyć się na pamięć wartości odżywczych w poszczególnych dawkach jedzenia.
Śledzenie jest również ważne, jeśli próbujesz osiągnąć określony cel związany ze składnikami odżywczymi, np. uzyskanie 30% kalorii z białka. Może to być niemożliwe do osiągnięcia, jeśli nie śledzisz tego się prawidłowo.
- Nie jesz wartościowego jedzenia, zdrowej żywności
Jakość żywności jest równie ważna jak ilość.
Jedzenie zdrowej żywności może poprawić twoje zdrowie i pomóc w regulacji apetytu.
- Nie podnosisz ciężarów – brak treningu siłowego
Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, gdy chcesz schudnąć, jest trening siłowy, np. podnoszenie ciężarów. To może pomóc ci utrzymać cenną masę mięśniową, która często jest spalana wraz z tłuszczem, jeśli nie ćwiczysz. Podnoszenie ciężarów może również pomóc w zapobieganiu spowolnienia metabolizmu.
- Objadasz się pomimo diety
Nadmierne objadanie się jest częstym skutkiem ubocznym diety. Polega ono na szybkim spożywaniu dużych ilości jedzenia, często w o wiele większych ilościach, niż potrzebuje tego organizm. Niektórzy próbują się „rozgrzeszać” objadając się zdrową żywnością, należy jednak pamiętać, że zdrowa żywność też zawiera kalorie!
- Nie wykonujesz ćwiczeń cardio
Z jakiegoś dziwnego powodu, cardio (jak bieganie, bieganie, pływanie, itp.) jest często pomijane w późniejszych fazach odchudzania, czyli takich, kiedy widzimy już efekty w postaci spadku wagi. Dlaczego? Ponieważ ćwiczenia zawsze są męczące, a skoro coś ruszyło w naszej wadze, to może wystarczy sama dieta bez ćwiczeń? Nie wystarczy. Nie poprawisz również sylwetki samą dietą.
- Wciąż jesz słodycze
Słodycze to jedne z najbardziej tuczących produktów żywnościowych.
Nawet soki owocowe są problematyczne i nie powinny być spożywane w dużych ilościach. Jedna szklanka może zawierać podobną ilość cukru, jak kilka kawałków całego owocu!
- Nie śpisz dobrze
Dobry sen jest jedną z najważniejszych czynności mających wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także spadek wagi. Badania pokazują, że zły sen jest jednym z największych czynników ryzyka otyłości.
- Jesteś zbyt skoncentrowany na “diecie”
“Diety” prawie nigdy nie działają na dłuższą metę. Skoncentruj się na odżywianiu swojego ciała zamiast na pozbawianiu go pożywienia.
- Twoje oczekiwania są nierealistyczne
Utrata masy ciała jest zwykle procesem znacznie wolniejszym, niż większość ludzi by sobie życzyła. Chociaż szybko chudniesz na początku, bardzo niewiele osób może nadal tracić wagę w tempie przekraczającym 0,5 – 1 kg na tydzień.
Innym poważnym problemem jest to, że wielu ludzi ma nierealistyczne oczekiwania co do tego, co można osiągnąć dzięki zdrowemu odżywianiu i ćwiczeniom.
Prawda jest taka, że nie każdy może wyglądać jak model fitness lub kulturysta. Zdjęcia, które widzisz w czasopismach i innych miejscach, często są ulepszane przy użyciu Photoshopa – dosłownie nikt tak naprawdę nie wygląda.