Jazda na rowerze to jedna z ulubionych aktywność Polaków. I całkiem słusznie, ponieważ przynosi ona wiele korzyści. Jest na nie tylko świetną rozrywką i tanim sposobem na poruszanie się po mięśnie, ale i doskonałym treningiem. Jazda na rowerze pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie czy poprawić krążenie. Z jej prozdrowotnego wpływu mogą korzystać wszyscy od dzieci aż do seniorów. Zazwyczaj trening rowerowy przeprowadzamy, wtedy gdy na zewnątrz jest ciepło. A co w deszczowe i mroźne dni? Wtedy można przesiąść się na rower stacjonarny. Trening na nim nazywany jest spinningiem. Zobacz, na czym on polega, jak go przeprowadzić oraz jakie efekty daje.
Czym jest spinning?
Spinning przypomina jazdę na rowerze stacjonarnym, jednak nie jest dokładnie tą samą formą aktywność. Różnią się one sprzętem, który wykonywany jest do treningu. Rowery do spinningu to stacjonarne odpowiedniki rowerów kolarskich. Pierwotnie używane były one przez kolarzy, którzy ćwiczyli na nich, kiedy warunki pogodowe nie sprzyjały uprawianiu sportu na zewnątrz. Rower spinningowy daje więc możliwość o wiele większej różnorodności ćwiczeń niż standardowy rowerek stacjonarny. Ćwicząc na nim, można np. wybierać różnego typu trasy np. podjazd pod stromą górę i tym samym urozmaicać treningi. Spinning można uprawiać na siłowni, w grupie pod okiem trenera lub tez w rowerek zainwestować i wstawić go domowej siłowni.
Na czym polega spinning?
Spinning to zajęcia o charakterze wytrzymałościowym. Tempo narzucane jest przez trenera lub przez odpowiednio dobraną muzykę. Osoba ćwicząca jeździ po różnie ukształtowanym terenie – od odcinków płaskich, przez góry i pagórki, aż po zjazdy. Za każdym razem można wybrać inną trasę.
Kto może uprawiać spinning?
Spinning jest sportem niemal dla każdego. Dzięki temu, że efekty ćwiczeń widać niemal natychmiast po ten rodzaj treningu mogą sięgnąć osoby, które oczekują szybki skutków oraz mają małą motywację. Trenerze zachęcają również do spinningu osoby starsze i te z nadwagą. Spinning nie obciąża stawów i nie wpływa negatywnie na zdrowie. Na początek można wybierać lekkie trasy i zyskiwać formę. Z rowerowych treningów powinny by też zadowolone osoby o świetnej kondycji fizycznej. Mogą one stawiać na trudne trasy i codziennie sprawdzać swoją wytrzymałość.
Jak trenować spinning?
Spinning najlepiej jest uprawiać pod okiem trenera – instruktora. Opracuje on indywidualny zestaw ćwiczeń interwałowych, które będą dopasowane do kondycji i możliwości ćwiczącego. Jeśli ćwiczyć woli się w samotności, rowerek do spinningu można postawić w domowej siłowni. Warto wybierać wtedy sprzęt, który pozwala kontrolować przebyty dystans oraz ilość spalonych kalorii. Trening na rowerku spinningowym nie powinien trwać dłużej niż 60 minut. Dłuższe sesje mogą prowadzić do obciążenia stawów i przegrzania organizmu, co prowadzi do kontuzji. Aby unikać zakwasów po jeździe na rowerku stacjonarnym, koniecznie trzeba wykonać kilka ćwiczeń izometrycznych oraz rozciągających.
Efekty spinningu
Spinning to sport aerobowy, czyli tlenowy. Daje on więc takie same korzyści i efekty jak tradycyjny trening aerobowy. Osoba jeżdżąca na rowerze spinningowymi może cieczy się większą wydolnością oddechowo-krążeniową, poprawą kondycji fizycznej, wzmocnieniem odporności organizmy. Trening powala również zadbać o ładne ciało. Spinning doskonale sprawdza się w walce z cellulitem i rozstępami. Podczas jazdy pracują też mięśnie nóg, brzucha, bioder i pośladków, co powoduje lepsze ukrwienie tych partii ciała i w efekcie jędrniejszą i elastyczniejszą skórę. Ćwiczenia pozwalają także wzmocnić mięśnie, zrzuć zbędne kilogramy oraz wymodelować sylwetkę.
Warto również wspomnieć, że spinning to przyjemny trening, który jest dużą motywacją do dbania o siebie.
Spinning a kalorię
Jazda na rowerze stacjonarny jest niezwykle energochłonna. Podaje się, że w czasie godzinnych zajęć można spalić aż do 1000 kalorii. Stąd też trening tego typu polecany jest wszystkim osobom będącym na dietach odchudzających oraz walczących z nadwagą. Dzięki temu, że spinning nie obciąża stawów i mięśni, mogą one spokojnie jeździć nawet codziennie.
Jak prawidłowo jeździć na rowerze spinningowym?
Aby trening na rowerze spinningowym przyniósł oczekiwany rezultat, należy pamiętać o prawidłowej technice. Podczas zajęć stosuje się różnego rodzaju pozycje. Trenować można na siedząco lub na stojąco z różnymi wariantami. Podstawą pozycją, którą najczęściej się stosuje, jest ta siedząca. Jest ona najłatwiejsza, dlatego też zaleca się ją w pierwszych fazach treningu. Prawidłowa pozycja siedząca to ta, w której siodełko ustawione jest na wysokości bioder, a kierownica na wysokości siodełka lub nieco wyżej, tułów powinien być lekko pochylony do przodu, stopy ustawione na pedałach w pozycji naturalnej, łopatki ściągnięte a wzrok skierowany przed siebie.
Strój do spinningu
W efektywnym treningu pomaga także odpowiedni strój. Dzięki niemu zapobiegnie się odparzeniom i otarciom. Jeśli spinning chce się uprawiać często, warto wyposażyć się spodenki kolarki, rękawiczki oraz bidon lub inny pojemnik na płyn. Wszystkie te elementy można zakupić w sklepie kolarskim.