Elastyczna i o niewielkich rozmiarach guma oporowa to narzędzie do prowadzenia skutecznego treningu siłowego. Dzięki niej można podjąć efektowną walkę z tkanką tłuszczową i nadprogramowymi kilogramami, wysmuklić i ujędrnić mięśnie nóg, ramiona oraz brzucha. Trening z gumą oporową staje się coraz popularniejszy. Niewątpliwie guma oporowa zyskała na popularności po tym, jak znane trenerski takie jak Ewa Chodakowska czy Anna Lewandowska pokazały jak z nią ćwiczyć. Jeśli nadal masz wątpliwości, jak wykorzystać gumę oporową w codziennym treningu zobacz nasze podpowiedzi.

Czym jest guma oporowa?

Guma oporowa jest szeroką na kilka centymetrów taśmą wykonaną z lateksu. Może mieć różne grubości, którą określa się na postawie stopni. Guma oporowa  może zastąpić zestaw hantli. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia z nią również obciążają mięśnie i sprawiają, że muszą one w wykonywanie ćwiczenia włożyć więcej wysiłku. Do zalet ćwiczeń z gumą oporową zalicza się również to, że pobudza ona do pracy mięśnie głębokie, co nie zawsze udaje się przy treningu z hantlami. Z gumy oporowej zadowolone będą też te osoby, które trenować lubią nawet w podróży. Ten przyrząd do ćwiczeń można zabrać ze sobą nawet w najdalszą podróż – nie jest ciężki i nie zajmuje dużo miejsca.

Co oznacza kolor gumy oporowej?

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami z gumą oporową? Kupując ją, pamiętaj, że kolor gumy oporowej to nie kwestia gustu. Kolorami oznacza  się grubość gumy, a co za tym idzie, siłę oporu. Należy również wspomnieć, że aktualnie nie ma usystematyzowanej tabeli opisującej, jaki kolor przynależy do konkretnej grubości. Wszystko zależy od producenta. Przy zakupie trzeba więc dokładnie czytać opisy, aby kupić gumę oporową pasująca do stopnia zaawansowania naszego treningu. Zbyt duże obciążenie może być przyczyną urazów i kontuzji, natomiast zbyt małe efektywnego treningu. Alergicy powinni wybierać gumy bez lateksowe.

Cena gumy oporowej to od 20 do 50 złotych. Koszt zakupu uwarunkowany jest producentem oraz grubością gumy.

Ćwiczenia z gumą oporową na mięśnie nóg

Guma oporowa pozwala na wymodelowanie mięśni nóg. Na początek można stosować proste ćwiczenia, które wykonać można nawet w domu.

Połóż się plecach, a gumę oporową zahacz o stopy. Następne wyprostuj nogi i unieś je do góry. Kolana ugnij i ruchem pulsacyjnym wypychaj gumę do góry. Ruch wypychający powtórz 20 razy.

Ćwiczenia z gumą oporową na klatkę piersiową

Przyjmij pozycję w lekkim rozkroku ze stopami ustawionymi równolegle. Taśmę owiń wokół pleców i trzymaj jej zwinięte końce w rękach. Guma powinna być dobrze napięta. Następnie pociągnij taśmę do przodu, aż ręce zejdą się na wysokości brody. Wykonaj 20 powtórzeń.

Ćwiczenia z gumą oporową na plecy

Usiądź na podłodze w pozycji wyprostowanej, napnij brzuch. Taśmę zaczep o obie stopy, a nogi lekko ugnij. Ramiona trzymaj wyciągnięte do przodu. Zegnij ręce i pociągnij taśmę do tyłu, jednocześnie trzymając dłonie na wysokości klatki piersiowej. Wykonaj 20 powtórzeń.

Ćwiczenia z gumą oporową na mięśnie ramion

Uklęknij na prawym kolanie, a dłoń oprzyj w pozycji bocznej z wyprostowanym ramieniem. Jeden koniec gumy oporowej umieść pod lewą stopą, a drugi złap lewą ręką. Trzymaj mocno gumę i wyprostowaną w łokciu ręka podnoś ją do góry. Poprawnie wykonane ćwiczenie powinno sprawić, że pomiędzy ręką a gumą oporową wytworzy się kąt prosty. Ćwiczenie na mięśnie ramion powtórz 20 razy.

Guma oporowa – jak ćwiczyć?

Gumę oporową można wykorzystywać do różnego rodzaju treningów. Trenerzy polecają je do:

 • treningu ogólnorozwojowego – taśmy treningowe to jeden z jego podstawowych elementów; pozwala na urozmaicenie ćwiczeń i poszerzenie aktywności o nowe możliwości; dzięki zastosowaniu gum oporowych ćwiczenia będą bardziej efektywne; efektem zastosowania taśm treningowych w ćwiczeniach ogólnorozwojowych będzie wzmocnienie mięśni oraz kształtowanie sylwetki;
 • treningu siłowego – będą w stanowiły dodatkowe obciążenia; taśmy treningowe można stosować zarówno w przypadku osób początkujących, jak i zaawansowanych;
 • treningu pływackiego – dzięki nim wzmacnia się mięśnie i siłę ramion, rąk, barków oraz nóg, czyli wszystkich tych partii mięśni potrzebnych przy pływaniu; w sklepach można znaleźć specjalne model gum oporowych dla pływaków;
 • treningu sztuk walki  – taśmy treningowe sprawdzają się m.in. przy boksie czy judu; pozwalają na wzmocnienie sylwetki, kształtowanie mięśni oraz siły;
 • treningu piłkarskiego – piłkarze mogą zastosować taśmy treningowe do ćwiczeń na mięśnie nóg.

Dlaczego warto ćwiczyć z gumą oporową?

Trening z gumą oporową ma wiele zalet. Jakie one są?

 • Regularne ćwiczenia z gumą oporową pozwalają zachować jędrność ciała oraz zmniejszyć tkankę tłuszczową.
 • Ćwiczenia z gumą oporową poprawiają gibkość, zwiększając zakres ruchu oraz wysmuklają ciała.
 • Trening korzystnie wpływa na układ oddechowy oraz wytrzymałość mięśniową.
 • Gumy oporowe zwiększają siłę, moc i elastyczność mięśni.
 • Treningi z gumą oporową można łatwo dostosować do swoich potrzeb oraz poziomu zaawansowania.
 • Różnorodność ćwiczeń z gumą oporową sprawia, że podczas treningu angażuje się do aktywności całe ciało.
 • Trening z gumą oporową można wykonywać zawsze i wszędzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here