Kapusta to jedno z mniej docenianych warzyw. Kojarzy się z ciężkostrawnymi potrawami np. bigosem. Okazuje się jednak, że odpowiednio podana pozytywnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. Jednym ze zdrowszych produktów z kapusty jest sok z tego warzywa. Można go kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie. Poznaj właściwości soku z kapusty.

Sok z kapusty przygotowuje się głównie z białej odmiany warzywa. Można go stworzyć z kapusty świeżej i kiszonej. Wykazuje on wiele właściwości zdrowotnych. Po sok z kapusty można sięgać chcąc zachować dobre zdrowie, lub też przy leczeniu niektórych chorób.

Wartości odżywczego soku z kapusty

Właściwości odżywcze soku z kapusty zależą od tego, z jakiego rodzaju warzywa został on przygotowany. Inne właściwości wykazuje sok z kapusty kiszonej, inne ze świeżej. Warto jednak zaznaczyć, że są one do siebie podobne. Sok z kapusty świeżej stosuje się jednak przy innym zestawie dolegliwości niż sok z kapusty kiszonej. Wartości odżywcze, jakie znajdziemy w soku z kapusty to przede wszystkim duże pokłady antyoksydantów, czyli polifenoli zwalczających wolne rodniki. Oprócz tego sok z kapusty jest bogaty w witaminy C, E, karotenoidy, glukozynolany. Podobny zestaw witamin i minerałów znajdziemy w soku z kapusty pekińskiej i czerwonej.

Właściwości zdrowotne soku z kapusty (surowej)

Sok z kapusty wykorzystywany jest głównie w profilaktyce. Zaleca się jego regularne picie przy profilaktyce:

  • Antynowotworowej – sok z kapusty minimalizuje ryzyko raka piersi, płuc, prostaty i żołądka; jego właściwości w tym zakresie wynikają z obecności w soku przeciwutleniaczy i glukozynolanów;
  • Chorób jelit i żołądka – sok z kapusty usprawnia i reguluje pracę układu pokarmowego; medycyna ludowa zaleca stosować go na zaparcia;
  • Antystarzeniowej – po sok z kapusty chętnie sięga kosmetyka; przeciwutleniacze zawarte w napoju opóźniają procesy starzenia się skóry, pozytywnie wpływając na cerę – ujędrniają i uelastyczniają ją, a także regenerując;
  • Przeciwzapalnej – witamina U oraz glukozynolany zawarte w soku z kapusty działają przeciwzapalnie;
  • Bólów głowy;
  • Chorób układu sercowo-naczyniowego;
  • Detoksykacji organizmu.

Właściwości zdrowotne soku z kapusty (kiszonej)

Sok z kapusty kiszonej to znany i skuteczny sposób na zatrucie alkoholowe, czyli popularnego kaca. Jego działanie w tym zakresie opiera się na usuwaniu z organizmu toksyn, ochronie wątroby oraz uzupełnianiu niedoborów witamin z grupy B i C. Zaleca się też picie soku z kapusty kiszonej przy zatruciach pokarmowych oraz w trakcie i bezpośrednio po kuracji antybiotykami. Jako podstawowe właściwości zdrowotne soku z kapusty kiszonej wskazuje się:

  • Poprawę trawienia;
  • Prewencję w zakresie wydzielania soków żołądkowych;
  • Ochronę wątroby;
  • Profilaktykę raka żołądka i dwunastnicy;
  • Wspomaganie leczenia choroby wrzodowej i chorób pasożytniczych.

Co ważne, po sok z kiszonej kapusty może bez problemu sięgać większość osób – zalecany jest on nawet kobietom w ciąży.

Sok z kapusty na odchudzanie

O odchudzających właściwościach soku z kapusty mówi się bardzo dużo. Te faktycznie występują i są powiązane z ochroną układu pokarmowego oraz niwelowaniem zakwaszania organizmu. Sok z kapusty działa również przeczyszczająco, co ma pomóc w redukcji wagi. Na diecie odchudzającej sok z kapusty trzeba jednak stosować z umiarem – jego zbyt duże ilości powodują, że może dojść do odwodnienia.

Dawkowanie soku z kapusty

Dawkowanie i pory picia soku z kapusty są uzależnione od tego, jakie efekty chce się osiągnąć. Sok pity na czczo i po kolacji pozwala poprawić odporność oraz wspiera florę bakteryjną w jelitach. Napój pity na czczo zalecany jest przy profilaktyce oraz jako kuracja odmładzająca. Zalecane dawkowanie to 100-200 mililitrów soku w 3-4 dawkach dziennych. Warto pamiętać, że przemysł farmakologiczny proponuje liofilizowany sok z kapusty, czyli ten w tabletkach. Suplement powinno się zażywać zgodnie z zaleceniami jego producenta.

Jak zrobić sok z kapusty?

Sok z kapusty można przygotować w wyciskarce lub sokowirówce – ten pierwszy uważany jest za lepszy. Prościej sok można przygotować za pomocą sitka i blendera. W tym celu należy usunąć z główki kapusty kaczan, następnie pokroić ją na drobne części i zmiksować z wodą na drobne. Napój cedzi się przez sitko. Najlepiej pić świeży.

Sok z kapusty kiszonej przygotowuje się, natomiast dodając do naturalnie wytwarzanego płyny wody i łyżeczkę soli. Napój przelewa się do słoika i odstawia na 72 godziny, po tym czasie jest ukiszony i gotowy do spożycia.

Sok z kapusty czy to świeżej, czy kiszonej to znane remedium na wiele dolegliwości. Medycyna naturalna wykorzystuje go już od wieków. Jego popularność wynika nie tylko z dużych właściwości prozdrowotnych, ale i z niskiej ceny. Sok z kapusty w sklepie można kupić zaledwie za kilka złotych. Jest on produktem ogólnodostępnym. Dostać można go niemal w każdym supermarkecie. Warto więc sięgnąć po niego i wypróbować moc działania kapuścianego napoju. Efekty picia soku z kapusty będą widoczne już po tygodniowej kuracji. Trzeba jednak pamiętać, że soku nie powinno spożywać się zbyt długo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here