Orzechy są zdrową, pożywna i smaczną przekąską. Sięgamy po nią, kiedy brakuje nam energii. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele odmian orzechów – jedną z nich są nerkowce. Zawierają one w sobie wiele wartości odżywczych, które przekładają się na zdrowie. Poznaj właściwości orzechów nerkowca.

Orzechy nerkowca to te o delikatnym i słodkim smaku. Dziś są one ogólnodostępne, ale nie najtańszą przekąską. Swoim kształtem przypominają nerkę, stąd ich nazwa. Orzechy nerkowca, które możemy kupić w Polsce, pochodzą z Indii, Wietnamu oraz Ameryki Środkowej. Warto zaznaczyć, że oprócz tradycyjnych nerkowców znana jest też odmiana brazylijska. Brazylijskie nerkowce są duże i słodkie.

Wartości odżywczych nerkowców

Garść nerkowców dziennie to spora dawka witamin i minerałów. W orzechach znajdziemy m.in. witaminę C, B6, K i E, tiaminę, ryboflawinę, kwas foliowy, niacynę. Nerkowce to także źródło minerałów takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.

Właściwości zdrowotne nerkowców

To, że nerkowce pozytywnie wpływają na zdrowie, zostało udowodnione naukowo. Wskazuje się, że:

  • Orzechy nerkowca chronią przed rozwojem cukrzycy typu 2 – wyciąg z nerkowców ma stymulować proces wchłaniania się glukozy przez komórki mięśni, a przez to uwrażliwiać tkanki na insulinę; ze względu na niski indeks glikemiczny (15) orzechy nerkowca mogą znajdować się w diecie diabetyków;
  • Orzechy nerkowca chronią przed chorobami serca i nadciśnieniem – zawarte w nerkowcach nienasycone kwasy tłuszczowe hamują podnoszenie się poziomy złego cholesterolu i trójglicerydów, a także pozytywnie wpływają na kondycję naczyń krwionośnych; należy również pamiętać, że nerkowce to cenne źródło potasu – pierwiastka, który obniża ciśnienie tętnicze i reguluje pracę serca; układ naczyniowo-sercowy na włączeniu nerkowców do diety skorzysta poprzez rozszerzenie tętnic i utrzymanie prawidłowego stężenia czynników krzepnięcia krwi; nerkowce zalecane są jako element diety na nadciśnienie;
  • Orzechy nerkowca łagodzą stres – substancje zawarte w nerkowcach regulują pracę układy nerwowego; przede wszystkim pozytywnie wpływają na niego witaminy z grupy B; ich zadaniem jest kojenie nerwów, dodawanie energii, poprawa koncentracji i pamięci;
  • Orzechy nerkowca wspomagają odchudzanie – choć orzechy nerkowca należą do kalorycznych przegryzek (100g = 553 kalorii), to mogą stanowić element diet redukujących wagę; wynika to z tego, że skutecznie i na długo eliminują uczucie głodu i zapobiegają podjadaniu między posiłkami; nerkowce na diecie odchudzającej zmniejszą też warstwę tłuszczu w okolicach brzucha oraz podnoszą poziom serotoniny (hormon szczęścia), który zmniejsza uczucie głodu i poprawia nastrój;
  • Orzechy nerkowca poprawiają wygląd włosów i paznokci – cynk i selen zawarty w nerkowcach pozytywnie wpływają na wygląd włosów i paznokci, sprawiając, że są one mocniejsze, nie łamią się, nie rozdwajają, nie przetłuszczają i nie wypadają (włosy).

Nerkowce w kuchni – jak jeść orzechy nerkowca?

Nerkowce można jeść pod różnymi postaciami: prażone, solone czy w czekoladzie – jednak najzdrowsze są surowe. Mają one w sobie najwięcej witamin i minerałów. Ze względu na swój słodki, delikatny smak nerkowce często są bazą do rozmaitych deserów. Można je też dodać do sałatek lub dań inspirowanych kuchnią indyjską. Z jabłka nadnerznego wyrabia się natomiast soki, dżemy, marmolady i wino.

Sięgając po nerkowce, należy uważać na te o stęchniętym i pleśniowym smaku. Oznacza to, że na przekąsce znajduje się pleśń atlatoksyczna, która wywołuje dolegliwości układu pokarmowego. Najlepiej kupować nerkowce paczkowane, które chronione są przed dostępem powietrza, światła i wilgocią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here