Na pięknych stopach zależy nam przede wszystkim latem, kiedy to odsłaniamy je nosząc sandały, japonki czy klapki. Jednak o ich estetyczny wygląd warto dbać przez cały rok. Głównym problemem stop jest zrogowaciały naskórek na piętach, wygląda on mało estetycznie i wymaga regularnego usuwania. Sposobów na złuszczanie naskórka jest kilka od tradycyjnego pedicure, przez używanie frezarek, pumeksów i tarek, aż do skarpetek złuszczających. Te ostatnie stały się w ostatnich sezonach prawdziwym hitem. Zobacz, jak działają skarpetki złuszczające i czy warto je stosować.
Zakryte buty, skarpetki i nieodpowiednia pielęgnacja sprawiają, że naskórek na stopach staje się przesuszony, pęka i powstają na nim nieestetyczne zgrubienia. Najczęściej problemu ze stopami tego typu występują po zimie, kiedy to przez cały czas nosimy zakryte buty. Wczesna wiosna warto więc sięgnąć po sposoby, które pomogą w doprowadzeniu stóp do porządku przed latem. Jednym z takich sposobów są skarpetki złuszczające z kwasami.
Czym są skarpetki złuszczające?
Skarpetki złuszczające są gotowym produktem, który można kupić w drogeriach. Przeznaczone są one do wykonania profesjonalnego zabiegu złuszczania naskórka ze stóp w domowym zaciszu. Zestawy zawiera dwie foliowe skarpety nasączone kwasami. To on pomaga w złuszczaniu skóry ze stóp. Kwasy stosowane w skarpetkach złuszczających są mieszaniną składników odżywczych i złuszczających. Zazwyczaj w skarpetkach złuszczających znajdują się eksfolianty z grupy AHA i BHA, gliceryna, mocznik, substancje zapachowe oraz alkohol.
Jak działają skarpety złuszczające – instrukcja krok po kroku, jak przeprowadzić zabieg
Stosowanie skarpet złuszczających jest bardzo proste. Przed wykonaniem zabiegu należy umyć dokładnie stopy i osuszyć je ręcznikiem, następnie otworzyć skupiony zestaw. Znajdziemy w nim dwie skarpety złuszczające, każda na jedną nogą. Większość skarpet już wypełniona płynem, ale zdarzają się też zestawy, w których płyn trzeba do skarpet wlać samodzielnie zgodnie z wypisanymi na opakowaniu promocjami. Nasączone kwasami skarpety zakłada się na stopy i trzymać przez ok. godzinę. W tym czasie najlepiej jest wygodnie siedzieć i czytać czy oglądać. Chodzenie w skarpetach może być niebezpieczne, ponieważ jest w nich bardzo ślisko. Aby zniwelować dyskomfort trzymania na stopach skarpet złuszczających, warto na nie nałożyć grube, bawełniane skarpety. Zabieg kończy się delikatnym zdjęciem skarpet złuszczających, a następnie umycie ich ciepłą wodą i osuszenie.
Co po zabiegu złuszczania naskórka skarpetami z kwasami?
Na pierwsze widoczne efekty zabiegu trzeba poczekać 3-4 dni (aby przyspieszyć proces złuszczana się można codziennie być stopy w ciepłej wodzie przez ok. 20 minut). Po tym czasie naskórek na stopach intensywnie się złuszcza, odchodząc dużymi płatami. Cały proces złuszczania nie jest zbyt estetyczny. Trzeba pamiętać, że kategorycznie zabrania się wspomagania go mechanicznymi metodami. W czasie działania kwasów nie można stosować pumeksów, tarek i innych tego akcesoriów. Nie zalecane jest także odrywanie łuszczących się płatów skóry, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia tej zdrowej.
Efekty skarpet złuszczających
Złuszczenie się naskórka po zabiegu ze skarpetami z kwasami trwa ok. 10-14 dni. Po tym czasie stały, zrogowaciały naskórek wschodzi, a my możemy cieszyć się gładkimi stopami. Należy jednak pamiętać, że efekt działania skarpetek złuszczających zależy od stanu stop oraz tego, jak długi skarpetki trzymało się na nogach. W większości przypadków efekt po skarpetkach złuszczających jest taki sam jak przy profesjonalnie wykonanym pedicure, a jednocześnie cały zabieg jest o wiele tańszy. Cena skarpet złuszczających to ok. 20 złotych z a cały zestaw. Stopy po całkowitym złuszczeniu naskórka są gładkie, odświeżone, pozbawione odcisków i zgrubień. Zaletą tej metody jest też fakt, że można zastosować ją samodzielnie.
Czy skarpety złuszczające mają wady?
Skarpetki złuszczające posiadają nie tylko zalety, ale i wady. Przede wszystkim czas złuszczania naskórka jest bardzo długi. Minimum to 10 dni, ale całość może potrwać o wiele dłużej. W tym czasie stopy nie wygląda estetycznie i praktycznie odpada noszenie odkrytych butów. Należy również pamiętać, że stosowanie skarpetek złuszczających może wywołać efekty uboczne. Z racji tego, że zastosowana w nich substancja złuszczająca to kwasy chemiczne, to wstawianie stop na słońce bezpośrednio po zabiegu, może skutkować pojawieniem się przebarwień. Uciążliwy jest również sam zabieg, który trwa dość długo, a w jego czasie dla własnego bezpieczeństwa lepiej zachować pozycję siedzącą lub leżąca.
Przeciwwskazania do stosowania skarpetek złuszczających
Z racji kwasów zawartych w skarpetkach złuszczających lista przeciwwskazań do ich stosowania jest długa. Przede wszystkim z zabiegów muszą zrezygnować kobiety w ciąży, substancje zawarte w skarpetkach złuszczających mogą negatywnie wpłynąć na płód. Jako przeciwwskazania do stosowania skarpetek złuszczających wymienia się też cukrzycę, rany i zadrapania na naskórku, niedokrwistość, zespół Reye’a, wiek dziecięcy oraz uczulenia na składniki zawarte w produkcie.