Jęczmień na oku to częsta przypadłość, która występuje bez względu na płeć czy wiek. Jęczmień jest infekcją jednemu lub większej ilości gruczołów znajdujących się na powiece. Jako przyczyny jego pojawienia się wymienia się niedostateczną higienę oraz spadek odporności organizmu. Jęczmień na oku zazwyczaj leczy się domowymi sposobami, ale w przypadku zaawansowanych zmian należy udać się po pomoc lekarską. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie jęczmienia na oku.

Jęczmień na oku pojawia się niezwykle często. Chociaż sama dolegliwość nie jest zaliczona do tych groźnych, to wywołuje on ból, dyskomfort oraz nie jest estetyczny. Jęczmień na oku może przybierać firmę zewnętrzną lub wewnętrzna, jednak częściej występuje ten pierwszy. Jego leczenie odbywa się zazwyczaj domowymi sposobami.

Jakie są przyczyny jęczmienia na oku?

Za pojawianie się jęczmienia na oku zazwyczaj odpowiada bakteria gronkowca. Podwyższone ryzyko jego pojawienia się pojawia się w przypadku częstego dotykania lub tarcia oczu brudnymi rękami, źle dobranych kosmetyków do makijażu oczy, niedokładnego zmywania makijażu, przebywania w zadymionych pomieszczenia oraz kontaktu z oparami chemicznymi. Lekarze uczulają również, że częste pojawianie się jęczmienia na oku to objaw niewyrównanej lub nieleczonej cukrzycy.

Jakie są objawy jęczmienia na oku?

Jęczmień na oku stosunkowo prosto jest rozpoznać. Dolegliwość ta daje charakterystyczne objawy. Pojawiają się one nagle i z każdym dniem są bardziej intensywne. Jako objawy jęczmienia na oku wskazuje się obrzęk, ból i zaczerwienienie na brzegu powieki. Oprócz tego zazwyczaj jęczmieniowi na oku towarzyszy wydzielina ropna, wydostająca się na zewnątrz wzdłuż rzęs lub do wewnątrz, pod powiekę. Pacjent odczuwa też światłowstręt, a oczy mogą łzawić.

Rodzaje jęczmienia na oku

Jęczmień na oku może pojawić się w dwóch formach: zewnętrznej i wewnętrznej. O wiele popularniejszy jest ten pierwszy, jest on też mniej skomplikowany i prostszy w leczeniu. Jęczmień zewnętrzny nazywany jest zapaleniem gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów potowych Molla. Schorzenie wywoływane jest przez bakterie gronkowca. Zmiana pojawia się na zewnętrzne powiece i niezwykle łatwo ją dostrzec. Ma ona postać czerwonej plamki, która w pierwszej fazie powoduje niewielki ból, a wraz z rozwojem wywołuje obrzęk i tworzy różową grudkę, która wypełniona jest ropą. Jęczmień zewnętrzny rozwoju się przez kilka dni, a potem znika samoistnie bez pozostawiania śladu.

Drugą formą schorzenia jest jęczmień wewnętrzny, który wywoływany jest zapaleniem gruczołów tarczkowych. Jest on o wiele bardziej bolesny, ale nie tak widoczny, jak jęczmień zewnętrzny. Najczęściej można go zobaczyć dopiero po odchyleniu powieki. Jęczmień wewnętrzny przyjmuje postać żółtej grudki. Po kilku dniach może ona samoistnie zniknąć, ale bardzo często konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Jak leczyć jęczmień na oku?

W przypadku jęczmienia zewnętrznego w leczeniu zazwyczaj stosuje się domowe sposoby. Osoby cierpiące na jęczmień oka wewnętrzny muszą natomiast bardzo często skorzystać z interwencji chirurgicznej. Przede wszystkim jednak myśląc o leczeniu jęczmienia na oku, trzeba pamiętać, że nie wolno go wyciskać, nawet jeśli zmian jest już dojrzała i ma wyraźny żółty czubek.

Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jęczmień zewnętrzny najczęściej leczy się domowymi sposobami, które w większości przypadków okazują się skuteczne. Jako domowe sposoby na jęczmień wskazuje się:

  • Dbanie o higienę oka oraz jego okolic, szczególnie dotyczy to pań, które wykonują makijaż kolorowymi kosmetykami; na czas występowania jęczmienia powinny one dokładnie oczyścić skórę wokół zmiany i zaniechać malowania się;
  • Rozgrzane okłady i masaże – tutaj trzeba pamiętać, aby się nie oparzyć; masażami i okładami leczy się jęczmień dojrzały; ciepło wydzielające się z nich ma rozszerzyć ujście gruczołów i pomoc w ich samoistnym opróżnianiu; w atakach można znaleźć różnego rodzaju hydrożele, które pomogą wykonywać domowe okłady na jęczmień na oku; alternatywą dla takich specyfików są domowe produkty np. ugotowane jajko, napary z zielonej herbaty, nagietka, rumianku;
  • Pocieranie złotą obrączką – to sposób na pozbycie się jęczmienia stary jak świat; stosowały go już nasze babcie; pocieranie złotem jęczmienia powoduje wydzielenie się ciepła i rozszerzenie gruczołów, a następnie oczyszczenie ich z ropy; należy pamiętać, aby zmianę pocierać tylko zdezynfekowaną obrączką; ta brudna może się przyczynić do jeszcze większych problemów.

Jęczmień na oku – kiedy iść do lekarza?

Jęczmień z oka powinien zniknąć maksymalnie po kilku dniach. W przypadku, gdy tak się nie dzieje, to należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej od razu udać się do okulisty. Zdecyduje on o dalszym postępowaniu. Może on zalecić stosowanie środków miejscowych na bazie antybiotyków takich jak krople czy maści. Jeśli zmiana jest poważna, konieczna może być interwencja chirurga, która opiera się na usunięciu i oczyszczeniu jęczmienia. Nawracające jęczmienie należy traktować jako zachętę do wykonania badań diagnostycznych szczególnie posiewu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here