Shake potreningowy to doskonałe źródło białka. Można pić go zarówno po, jak i przed treningiem. Zadaniem shake’a proteinowego jest dostarczenie organizmowi energii i mocy do dalszego działania. Shake proteinowy po treningu to również sposób na regenerację zmęczonych mięśni. Będzie on chronił  je przed urazami, problemami zdrowotnymi oraz spadkiem wydajności, dzięki temu, że dostarczy do organizmu odpowiedniej ilości białka.

Białko w organizmie człowieka

Białko w organizmie człowieka jest podstawowym budulcem ciała. Składa się z 21 różnych aminokwasów, które potrzebujemy w różnych proporcjach. Najlepsze białko powinno być łatwe do strawienia. Białko, jakie dostarczamy do organizmu, może być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. To pierwsze jest zwykle łatwiejsze do stawiania i ma korzystny profil aminokwasowy. Białko roślinne jest natomiast otoczone celulozą, co sprawia, że jego trawienie jest dłuższe i trudniejsze, a stosunek aminokwasów nie jest korzystny. Białko zwierzęce dostarczamy do organizmu, jedząc mięso, ryby, owoce morze, jaja oraz produkty nabiałowe. Źródłem białka rolnego są natomiast: soczewica fasola, groch, oraz orzechy.

Shake potreningowy – po co jest potrzebny?

Podczas intensywnego treningu w organizmie dochodzi do rozkładu tzw. białek ustrojowych. Stąd też po zakończeniu ćwiczenia należy uzupełnić straty spowodowane aktywnością fizyczną. Pomoże to organizmowi w szybkim zreperowaniu uszkodzonych w czasie treningu tkanek, a także wspomoże proces budowy nowych, szczególnie budowy tkanki mięśniowej. Stąd też zarówno dietetycy, jak i trenerzy zalecają, aby po treningu wypić koktajl białkowy. Najlepiej jest to zrobić do 40 minut po zakończeniu ćwiczeń.

Shake potreningowy – ile balik potrzebuje organizm po ćwiczeniach?

Chociaż białko po treningu jest niezwykle ważne do regeneracji organizmu, to  z jego dostarczeniem nie można przesadzać. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Teksasie, jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 30 gramów. Przyjmowanie większych ilości nie sprawia, że wzrost mięśni będzie większy.

Shake potreningowy – jak go zrobić?

Koktajl potreningowy można kupić gotowy w sklepie sportowym lub wykonać samodzielnie w domu. Aby mieć gwarancję, że w shake’u potreningowym znajdują się dobrej jakość produkty, najlepiej jest stworzyć go samodzielnie. Nie jest on trudny, a lista składników nie jest długa.

Jak przygotować shake potreningowy w domu?

Nie chcesz kupować gotowych potreningowych koktajli? Takie możesz przygotować samodzielnie w domu. Potrzebne Ci będzie:

 • 250 ml naturalnego jogurtu,
 • 100 ml mleka lub wody,
 • 1-2 banany,
 • 1 łyżeczki miodu.

Aby przygotować shake potreningowy, wystarczy wszystkie te produkty wrzucić do blendera i zmiksować. A następnie wypić po zakończonych ćwiczeniach. Do shake możesz też dodać łyżeczka odżywki białkowej, dzięki temu koktajl będzie miał więcej białka do budowy mięśni.

Szukasz innego przepisu? Wypróbuj koktajl białkowy z zielonej herbaty. Przygotuj:

 • 1 saszetkę zielonej herbaty,
 • 3 łyżki wrzątku,
 • 1 łyżeczkę miodu,
 • 200 ml wody lub mleka migdałowego,
 • 1 miarkę czekolady izolatu białka sojowego,
 • pestki słonecznika i dyni,
 • Kilka orzechów brazylijskich.

Herbatę zaparz we wrzątku, a następnie rozpuścić w naparze miód. W blenderze zmiksuj resztę składników do gładkości i dodaj wywar z herbaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here