W ostatnim czasie taniec jest niezwykle popularną formą aktywności. Szkoły tańca przeżywają istne oblężenia, a tańca uczą się zarówno panie, jak i panowie. Jednak zainteresowanie budzą nie tylko tradycyjne kroki walca czy tanga, ale i bardziej gorące rytmy. Do takich  zaliczyć można dancehall. Ten zmysłowy styl tańca wywodzi się z Jamajki i w ostatnim czasie podbij parkiety. Energetyczny, szybki i pobudzającym oparty jest na muzyce reggae. Zobacz, co musisz wiedzieć o dancehall, zanim rozpoczniesz treningi.

Dancehall – taniec czy sport?

Dancehall uznawany jest za styl taneczny, jednak tańcząc go, można również zrzucić zbędne kilogramy oraz osiągnąć smukłą i wysportowaną sylwetkę. Regularne zajęcia z dancehallu pozwolą również w osiągnięciu dobrej kondycji fizycznej oraz zdrowia. Jak pokazują badania naukowe, dancehall pozytywnie wpływa także na samopoczucie. Poprawia humor oraz pobudza do działania.

Dancehall- skąd się wziął?

Dancehall jest stylem tańca, który wywodzi się z jednej z karaibskich wysp – Jamajki. Powstał w gettach Kingston i w pierwszej fazie tańczony był przez panów. Dziś w szalone rytmy dancehall porywają wszystkich. Tańczą zarówno panowie, jak i panie oraz dzieci. Dancehall traktowany jest jako wyraz emocji, ekspresji i oderwania się od rzeczywistości. Jamajczycy dancehall traktują również jako duchowe oczyszczenie.

Sama nazwa tego tańca oznacza przestrzeń, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy taneczne.

Dancehall a muzyka reggae

Dancehall jest tańcem bazującym na muzyce reggae. To właśnie ona, a dokładnie Sugar Minott w latach 70 XX wieku zapoczątkował dancehall. Ten jamajski piosenkarz reggae zaczął bowiem przerabiać utwory Boba Marleya, dodając im tempa, rytmu i żywiołowości. Do tych utworów zaczęto tańczyć i tak narodziło się dancehall. Na współczesną formę tego rodzaju tańca miały takie gwiazdy muzyki jak Winston Boake czy Sean Paul.

Dancehall – na czym polega?

Należy pamiętać, że dancehall tańczyć mogą kobiety i mężczyźni. Styl tańców obu płci różni się od siebie. Męski dancehall opiera się na mocnych, agresywnych ruchach, które bazują na izolacji klatki piersiowej, dużej ilości ruchów rękami oraz mocnych tąpnięciach. Męski dancehall jest wyrazem siły i energii.

Kobiety dancehall mogą natomiast tańczyć w dwóch formach. Pierwsza jest dancehall female, która oferuje delikatne i miękkie ruchy oparte na potrząsaniu pupa, bujaniu biodrami oraz podkreślaniu atrybutów kobiecości. Drugą formą jest dancehall queen style. Jest to taniec wzbogacony o elementy akrobatyki.

Dancehall -jak tańczyć?

Kroki dancehall to w dużej mierze spontaniczne ruchy. Istnieją jednak podstawowe kroki techniczne, których uczy się na zajęciach dancehall. Trzeba jednak pamiętać, że największy nacisk kładziony jest na wniesienie w taniec własnej osobowości tzw. attitude. Oprócz tego tańcząc dancehall, ważne jest pozytywna energia i nastawienie, bowiem ten styl tańca nie przykłada wagi do idealnego odwzorowywania kroków, a do zabawy.

Podstawowe kroki dancehall

Kroki dancehall noszą nazwy czynności, które wykonuje się podczas tańca. Podstawowe kroki tego stylu tanecznego to:

  • Defence – rytmiczne stąpanie z nogi na nogę połączone z oddalaniem i przybliżaniem rąk do klatki piersiowej;
  • Earthquake – potrząsanie dłońmi w prawo i lewo na wysokości talii i bujanie biodrami;
  • Frog back- rytmiczne kroki w lewo i w prawo wykonywane w lekkim pochyleniu, połączone z ruchami barków w górę i w dół;
  • Gogo wine – zataczanie kół złączonymi rękami, które znajdują się nad głową i kręcenie przy tym biodrami z obracaniem się wokół własnej osi;
  • In her heart – odstawianie i dostawianie nogi przy jednoczesnym odpychaniu dłoni od klatki piersiowej;
  • Jiggy – bujanie się na boki na ugiętych i złączonych nogach; krok ten obejmuje też. bujanie rękami do boku i wykonywanie siadu z wypchnięcie rąk w górę;
  • Log on – wypchnięcie nogi do przodu wraz z ruchem biodrami na zewnątrz; ruch wykonuje się na ugiętych nogach wraz z jednoczesnym odchyleniem rąk na boki, a następnie łączeniem ich;
  • Rów on boat –  bujanie się na boki i wykonywanie rękami manewrów jak przy wiosłowaniu;
  • Urle – wystawianie jednej nogi do przodu i wykonywanie wymachów rękami.

Muzyka do dancehall

Muzykę do dancehall tworzą tacy twórcy jak: Sean Paul, Busy Signal, Major Lazer, Beenie Man, Elephant Man, Demarco, Charly Back czy Wizkiol.

Dancehall – kto tańczy?

Dancehall polecany jest każdemu, kto lubi ruch i dobrą zabawę. Dzięki specyficznym ruchom dancehall to także dobra forma aktywności fizycznej dla tych, którzy chcą poprawić mięśnie ud, pośladków i brzucha. Taniec pomaga także uzyskać zgrabną sylwetkę oraz uczy jak korzystać z atrybutów kobiecości. Dancehall można nauczyć się w szkole tańca. Zajęcia z dancehallu coraz częściej prowadzone są również w klubach fitness.

Dancehall to znakomita rozrywka, które dodatkowo pozwala zadbać o kondycję oraz sylwetkę. Coraz większa popularność tego stylu tańca sprawia, że zajęcia prowadzone są przez wiele szkół tańca czy klubów fitness. Cena zajęć z dancehall nie odbiega od tych, które uczą klasycznych form tańca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here