Seler naciowy to warzywo uważane za podstawę diety odchudzającej. W polskich kuchniach dopiero zyskuje popularność, ale na świecie znany jest już od dawna. Seler naciowy może być wykorzystywany do sosów, przecierów czy zup, a także jedzony świeży w sałatkach czy sam. Popularność selera naciowego wynika z tego, że zawartych jest w nim wiele składników odżywczych, witamin i minerałów. Mają one pozytywny wpływ na zdrowie, urodę i sylwetkę Poznaj właściwości dietetyczne selera naciowego i nie tylko.

Seler naciowy znany jest od wieków. Uprawiano go i spożywano już w starożytność. W Polsce chętnie sięgamy po bulwę tego warzywa, którą dodajemy do sałatek i zup. Okazuje się jednak, że właściwości zdrowotne zawarte się i w zielonej odmianie selera, czyli selerze naciowym. Warzywo to łatwo rozpoznać. Składa się ono z zielonej, długiej i chrupkiej łodygi i drobnych listków. Smak selera naciowego jest lekko pikantny. Warzywo do Polski przybyło z pogranicza Europy i Azji. W naturalnych warunkach upewnia się go w regionach nadmorskich oraz w strefie klimatu umiarkowanego.

Składniki odżywcze w selerze naciowym

Seler naciowy pełna jest witamin i minerałów. Regularne jedzenie tego warzywa pozwoli uzupełnić niedobory takich pierwiastków jak wapń, potas, fosfor, cynk, magnez i żelazo. W selerze znajdziemy również witaminy m.in. E, z grupy B, A, C i kwas foliowy. Odżywcze i cenne dla ludzkiego organizmu mikro i makro elementy znajdują się zarówno w łodydze, jak i liściach.

Odmiany selera naciowego

Seler naciowy ma kilka odmian. Najpopularniejsze są dwie. Pierwsza z nich to seler Pascal. Jest on ciężki, ciemnozielony, o żyłkowej faktorze i zielonych liściach. Droga odmiana warzywa to seler złocisty. Ma on jasną łodygę oraz żółtawe liście.

Właściwości odchudzające selera naciowego

Jedna z najbardziej znanych właściwości selera naciowego jest ta odchudzająca. Warzywo nie tylko stanowi niskokaloryczny produkt (w 100 g znajduje się oj. 5-7 kalorii), ale i przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Jest to możliwe dzięki temu, że w selerze naciowym zawarte są związki pozwalające na skuteczne usuwanie toksyn z organizmu, oczyszczają komórki ciała i poprawiające ich funkcjonowanie. Oprócz tego dieta z selerem naciowym działa pobudzająco na procesy trawienne oraz zapobiega powstawaniu zaparć. Na diecie odchudzającej najlepiej sięgać po surową wersję warzywa i spożywać go jako zdrową przegryzkę pomiędzy zbilansowanymi posiłkami. Obróbka termiczna podwyższa indeks glikemiczny selera naciowego.

Seler naciowy – roślina lecznicza?

Oprócz odchudzania seler naciowy wykazuje inne właściwości. Wskazuje się, że dieta bogata w seler naciowy:

  • Łagodzi bóle stawów; wzmaga produkcję żółci i zapobiega jej zastojowi w woreczku, co może powodować powstawaniu kamieni;
  • Ułatwia trawienie i minimalizuje ryzyko wystąpienia zaparć;
  • Reguluje ciśnienie krwi;
  • Odmładza skórę i zwalcza zmarszczki;
  • Odżywia włosy;
  • Zapobiega niedoborom witaminowym;
  • Minimalizuje obrzęki;
  • Wspomaga męską potencję – seler naciowy już od starożytności uważany jest za silny afrodyzjak; jego systematyczne jedzenie ma pozytywnie poprawić na sprawność seksualną.
  • Uspokaja i redukuje stres.

Sok z selera naciowego – eliksir młodości

Sok z selera naciowego uważany jest za eliksir młodości oraz koktajl odchudzających. Chcąc zachować piękną i młodą skórę, warto sięgać głównie po sok z selera i jabłka (składniki łączy się w równych proporcjach). Napój pije się na czczo, rano. Jego zadaniem jest oczyszczanie organizmu. Likwidowanie obrzęków, nawilżenie skóry, wzmocnienie włosów, ujędrnianie naskórka. Jest to możliwe dzięki zawartym w selerze witaminą C i E oraz przeciwutleniacza, które chronią organizm przed działanie wolnych rodników i komórek nowotworowych.

Osoby będące na diecie odchudzającej powinny włączyć do codziennego menu zielony sok z selera. Wykona się go z łodygi selera naciowego, małego ogórka, kiwi, kilku plastrów ananasa, soku z cytryny i połowy banana. Składniki należy dokładnie zmiksować i wypić.

Jak przechowywać selera naciowego?

Aby seler naciowy był zdatny do spożycia, należy go dobrze przechowywać. Warzywo trzyma się w lodówce nie dłużej niż tydzień. Przed wsadzeniem go do lodówki nie należy go myć, jedynie owinąć plastikową torbą. Świeży seler posiada jędrne, nieuszkodzone i łatwo łamiące się łodygi. Miękka łodyga selera sugeruje, że uległ on zepsuciu.

Seler naciowy w kuchni

Seler naciowy w kuchni ma wiele zastosowań. Mnogość przepisów obejmujących to warzywo, pozwala stworzyć smaczne, zdrowe i pożywne dania. Seler naciowy może być przekąską lub dodatkiem do zup, sosów lub sałatek. Danią dodaje on wyrazistego smaku i aromatu. Jedną z najpopularniejszych potraw z selera naciowego jest zupa w formie kremu, którą można przygotować na bazie bulionu warzywnego. Do gustu powinna przypaść nie tylko wegetarianom. Aby przygotować zupę, należy warzywa – marchewkę, pietruszkę i pora obrać, pokroić na małe plasterki i podsmażyć na patelni; selera kroi się i wrzuca do garnka z gorącą wodą; kiedy wywar zacznie się gotować, to dorzuca się resztę warzyw; po ugotowaniu należy ujednolicić konsystencję zupy, miksując jej składniki blenderem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here