Rzodkiewka to popularne warzywo, które często gości na stołach. Chętnie dodajemy ją do kanapek czy sałatek. Włączając rzodkiewkę do codziennej diety, warto wiedzieć jakie właściwości zdrowotne za sobą niosą. Okazuje się, że rzodkiewka jest cenny źródłem witamin i składników mineralnych, które przyczyniają się do zachowania właściwego poziomu ciśnienia tętniczego krwi oraz pobudzają apetyt. To jednak niejedyne właściwości rzodkiewki, z tych korzysta nie tylko medycyna, ale i kosmetyka. Poznaj działanie rzodkiewki i zobacz, na jakie dolegliwości może pomóc.
Rzodkiewka to warzywo znane już w starożytności. Jedzono je w Egipcie i Grecji. Tam też odkryto ich właściwości zdrowotne. Rzodkiewki uważane były za naturalny lek na poprawę trawienia, pamięci i wzroku.
Wartości odżywcze rzodkiewki
Rzodkiewka nazywana jest królową nowalijek, czyli młodych warzyw zbieranych na wiosnę. Dziś jednak rzodkiewki można kupić przez cały rok i korzystać z właściwości zawartych w nich substancji odżywczych. Rzodkiewka bogata jest w witaminy i minerały. W jej składzie znajdziemy witaminy z grupy B. K, C, beta-karoten i kwas foliowy. Rzodkiewka to także źródło ważnych dla organizmu składników mineralnych takich jak wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo, sodu i cynku. Oprócz tego w nowalijce są spore pokłady błonnika pokarmowego.
Kaloryczność rzodkiewki
Rzodkiewka to warzywo, które koniecznie trzeba włączyć do diety redukującej wagę. Jest ona niskokaloryczna – w 100 g znajduje się jedynie 16 kalorii. Trzeba jednak pamiętać, że po rzodkiewkę nie może sięgać każdy. Ze względu na dużą zawartość kwasów organicznych oraz glikozydów warzywo nie powinno gościć na talerzu osób chorych na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżyt jelit oraz stany zapalne wątroby.
Właściwości zdrowotne rzodkiewki
Właściwości zdrowotne rzodkiewki znane są od wieków. Korzystali z nich już starożytni. Rzodkiewka w diecie:
- Wspomaga trawienie – nowalijka sprawdza się jako naturalny lek na dolegliwości układu pokarmowego; jej właściwości to pobudzenie łaknienia i trawienia, wspomaganie pracy wątroby, działanie żółciotwórczo i żółciopędnie; zaleca się jedzenie rzodkiewki przy dolegliwościach wątrobowych, braku łaknienia, niestrawności i fermentacji jelitowej;
- Leczy kaszel – działanie rzodkiewki jest wykrztuśne, dlatego można niż złagodzić męczący kaszel, towarzyszący dolegliwością oskrzelowym oraz astmie;
- Pomaga w łagodzeniu dolegliwości i objawów kamieni nerkowych, krzywicy, anemii, artretyzmu, demineralizacji organizmu, reumatyzmu;
- Działa bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie;
- Reguluje poziom ciśnienia krwi – rzodkiewka polecana jest przede wszystkim osobom z wysokim ciśnieniem; jego poziom jest regulowany dzięki potasowi;
- Wzmacnia włosy i paznokcie – chcąc poprawić kondycję włosów i paznokci warto codziennie sięgać po rzodkiewkę; zapobiegnie ona wypadaniu włosów i łamaniu się paznokci; odpowiedzialne za to będą związki siarki, które mają właściwości upiększające.
Rzodkiewka w kuchni
Rzodkiewka najczęściej jedzona jest na surowo – świeża. Warzywo można kupić w sklepie przez cały rok lub wyhodować samodzielnie. Uprawa rzodkiewki nie jest trudna. Można ją uprawiać w donicy na balkonie czy parapecie kuchni. Na zbiory czeka się 3 tygodnie. Trzeba pamiętać, że rzodkiewka jest warzywem nietrwałym, szybko więdnie, dlaczego nie można jej przechowywać zbyt długo. Najlepiej spożyć ją do 2 dni od wyrwania z ziemi. Przetrzymuje się ją w lodówce.
Młode rzodkiewki można jadać razem z listkami, które są delikatne w smaku i bogate w składniki odżywcze. Starsze rzodkiewki spożywa się bez liści. Można dodawać je do kanapek, twarożku, jogurtu, sałatek. Rzodkiewki mogą również stanowić niskokaloryczną przegryzkę. Co ciekawe rzodkiewki podawać można na gorąco – duszone i gotowane podaje się np. z sosem beszamelowym lub w postaci zupy-kremu.
Rzodkiewki w diecie kobiet w ciąży i karmiących piersią
Dietetycy nie są zgodni co do bezpieczeństwa jedzenia rzodkiewki w ciąży. Niektórzy całkowicie zakazują jedzenia tego warzywa, inni rekomendują sięganie tylko po warzywa z naturalnych upraw, bez chemii rolniczej i nawozów. Uczula się również, że niektóre rzodkiewki mogą zawierać zbyt duże ilości azotanów, niekorzystnych dla zdrowia i to nie tylko kobiet w ciąży. Aby uniknąć włączania szkodliwych azotanów do diety, zaleca się wybieranie rzodkiewki z zielonymi liśćmi, bez przebarwień. Świeże i dobre rzodkiewki powinny mieć też gładką skórę, być bez pleśni i śladów gnicia. Po ich przyniesieniu ze sklepu należy je umyć i przechować lodówce w miseczce z wodą. Nie wskazane jest trzymanie ich w szczelnie zamkniętych opakowania, niedobór tlenu przyspiesza przekształcanie azotanów w szkodliwe azotyny.
Kiełki rzodkiewki
Chcąc zdrowo się odżywiać, można sięgnąć nie tylko po rzodkiewkę, ale i jej kiełki. Są one jednym z najzdrowszych pokarmów. Zawierają w sobie cenne składniki odżywcze. Kiełki rzodkiewki mają intensywny, pikantny smak. Są one młodymi pędami rzodkiewki, bogatymi w kwas palmitynowy, stearynowy i stearynowy. Zawierają też duże ilości witaminy C, z grupy B, wapnia, miedzi, żelaza, magnezu, manganu i fosforu.