Pistacje to zdrowa przekąska, która wyróżnia się swoimi wartościami odżywczymi i właściwościami. Jako najważniejsze substancje zawarte w pistacjach wymienia się luteinę i zeaksantynę. Pozytywnie wpływają one na pracę oczy oraz zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. To jednak niejedyne właściwości pistacji. Aby z nich skorzystać, wystarczy garść pistacji dziennie. Poznaj właściwości pistacji.

Pistacje to jedne z najsmaczniejszych oraz najzdrowszych orzechów. Rosną na krzewie pistacji. Krzew ten daje jadalne nasiona, które znane są jako orzeszków pistacjowe (można z nich również wytwarzać ole)j. Krzewy pistacjowe rosną w klimacie umiarkowanym. Ze względu na swój piękny wygląd krzewy pistacji często są wykorzystywane jako rośliny ozdobne. Jadalne nasiona pistacji można kupić w każdym sklepie.

Wartości odżywcze pistacji

Pistacje to zdrowa przegryzka zawierająca wiele cennych witamin i pierwiastków. Sięgać po nią mogą osoby chcące zredukować wagę, bowiem pistacje są niskokaloryczne. Jeden orzeszek zawiera ok. 3 kalorię.

Witaminy, które znajdziemy w pistacjach to te z grupy B, E biotyna, tiamina, ryboflawina, niacyna oraz kwas pantotenowy. Pistacje zawierają również cały zestaw minerałów m.in. potas, żelazo, fosfor, miedź, magnez i mangan. Oprócz tego są one cennym źródłem przeciwutleniaczy m.in. gamma-tokoferolu, czyli jednej z odmian witaminy E. Jako jedne z najważniejszych właściwości odżywczych pistacji wskazuje się jednak luteinę, błonnik oraz karotenoidy.

Właściwości zdrowotne pistacji

Witaminy, pierwiastki i substancje odżywcze zawarte w pistacjach sprawiają, że wykazują one spore właściwości zdrowotne. Część z nich jest udowodniona naukowo. Jako najważniejsze właściwości pistacji wskazuje się:

  • Zmniejszanie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych – pistacje mają działać profilaktycznie przede wszystkim w zakresie raka płuc i prostaty; badania naukowe wskazują, że aby skorzystać z profilaktyki antyrakowej pistacji, wystarczy spożywać 60-70 g orzeszków dziennie; te właściwości pistacji wynikają z zawartej w niej substancji gamma-tokoferol, która chroni przed rozwojem nowotworów;
  • Obniżanie poziomu cholesterolu, ciśnienia oraz cukru – regularne jedzenie pistacji poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, naczyń krwionośnych; oprócz tego reguluje poziom cukru we krwi i wagi ciała; właściwością pistacji jest również obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów; zalecana dzienna porcja pistacji to 67 gramów; pistacje warto wdrożyć również do diety na cukrzycę typu 2;
  • Poprawę pracy narządu wzroku – luteina i zeaksantyna pozwalają na ochronę siatkówki oka przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki; zmniejszają też ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej; na lepsze działanie narządu wzroku wpływa też zawarty w pistacjach beta-karoten, który zmniejsza ryzyko zachorowania na kurzą ślepotę i zespól suchego oka;
  • Wspomaganie leczenia anemii – pistacje koniecznie powinny znaleźć się w diecie osób chorych na anemię;
  • Łagodzenie zbyt obfitych miesiączek;
  • Wspomaganie pracy układu nerwowego – z racji dużej zawartości witamin z grupy B pistacje wspomagają pracę układu nerwowego, niwelując stres i uspokajają;
  • Wspomaganie odchudzania – mała zawartość kalorii w pistacjach sprawia, że warto włączyć je do diety odchudzającej; ich właściwości odchudzające wynikają również z dużej ilości błonnika, którą zawierają; oznacza to, że pistacje na długo nasycają, zapobiegają podjadaniu, regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu się zbędnej tkanki tłuszczowej; trzeba jednak pamiętać, że pistacje na diecie odchudzającej powinno się spożywać w określonych ilościach i nie stosować jako przegryzki, ale jako śniadanie czy podwieczorek.

Pistacje w kuchni

Pistacje są orzeszkami o charakterystycznym słodko-słonym smaku. W kuchni wykorzystywane są na wiele sposób. Można je jeść jako przekąskę prosto z łupiny lub też przygotowywać z nich np. baklawę, pastę, krem. Krem z pistacji dodaje się do kanapek, ciastka, owsiane. Nadaje on potrawom efektowny, zielony kolor oraz głęboki i orzechowy smak. Kucharze często sięgają również po prażone pistacje, które swoje zastosowanie znajdują w sałatkach lub deserach lodowych. Nie mniej jednak najbardziej charakterystycznym daniem z pistacji jest Kunefe. Jest to deser na bazie zielonych orzeszków, który składa się z dwóch warstw niteczek zanurzonych w syropie, sera i pokruszonych pistacji.

Przeciwwskazania do jedzenia pistacji

Dietetyka nie widzi praktycznie żadnych przeciwwskazań do jedzenia pistacji. Unikać powinny ich jedynie osoby z alergią na orzechy. Warto jednak pamiętać, aby z jedzeniem zielonych orzechów nie przesadzać, ponieważ może to prowadzić do zaparć i bólów brzucha. Aby uniknąć tych konsekwencji, trzeba też zadbać o to, aby jedzone orzechy były świeże. Niezalecane jest sięganie po spleśniałe pistacje, o dziwnym zapachu i smaku.

Pistacje to orzechy, które w Polsce nie są powszechnienie znany i wykorzystywane. Chociaż kupić można je w większości sklepów, to rzadko po nie sięgamy, a szkoda. Zielone orzechy są zdrowe i smaczne, a także można tworzyć z nich ciekawe dania i desery.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here