Zapalenie pęcherza moczowego to częsta i nieprzyjemna dolegliwość. Jego objawy są charakterystycznie i niezwykle dotkliwe, często utrudniają codziennie życie. Jako objawy zapalenia pęcherza moczowego wymienia się podwyższoną temperaturę ciała, bóle mięśni, złe samopoczucie oraz nieustanne wizyty w toalecie. Choroba najczęściej towarzyszy ogólnemu zakażeniu układu moczowego. Zobacz, jak zapobiegać i leczyć tę dolegliwość.
Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej spowodowane jest bakteriami np. Escherichia coli, Staphylococcus saprophyticus czy Klebsiella. Schorzenie może wywołać również Chlamydia, dwoinka rzeżączki oraz wirusy, np. wirus opryszczki i grzyby, takie jak Candida. Z racji tego, że mocz jest doskonałą pożywką dla bakterii, to do zakażenia pęcherza dochodzi bardzo często.
Zapalenie pęcherza moczowego – choroba kobiet
Zapalenie pęcherza moczowego to choroba, która najczęściej pojawia się u kobiet. Szacuje się, że u niemal 50% kobiet przynajmniej raz w roku występuje stan zapalny pęcherza. W grupie ryzyka znajdują się też chorzy na cukrzycę, kobiety w ciąży oraz osoby chore na kamicę moczową.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego
Lekarze wskazują, że w rzadkich przypadkach zapalenie pęcherza moczowego może przebiegać bezobjawowo. Najczęściej jednak chorzy mogą u siebie obserwować charakterystyczne objawy, do których zalicza się:
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- częste mikcje,
- uczucie parcia na mocz,
- bolesność w okolicy nadłonowej,
- niekontrolowane oddawanie moczu,
- obecność krwi w moczu.
Objawom tym mogą towarzyszyć gorączka, dreszcze, wymioty, bóle brzucha i głowy. Takie symptomy zazwyczaj pojawiają się też przy powikłaniach po zapaleniu pęcherza moczowego. Kiedy one wystąpią, należy zgłosić się do lekarza.
Diagnoza zapalenia pęcherza moczowego
Diagnoza zapalenia pęcherza moczowego nie jest trudna. Aby potwierdzić schorzenie, należy wykonać badanie ogólne moczu. Jeśli test wykaże podwyższoną ilość leukocytów (białych krwinek), bakterii oraz nabłonki płaskie to mamy do czynienia ze stanem zapalnym. W przypadku, gdy zapalenie pęcherza często powraca, to rekomenduje się rozszerzenie diagnostyki i przeprowadzenie badania mikrobiologicznego moczu, czyli posiewu. Badanie pozwoli zidentyfikować, które drobnoustroje odpowiadają za pojawianie się schorzenia, a więc jak powinna wyglądać terapia.
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego
Leki na zapalenie pęcherza dobierane są w zależności od drobnoustroju, który je wywołał. Arsenał leków na to schorzenie jest bardzo szeroki od preparatów na bazie żurawiny, po bardziej zaawansowane farmaceutyki. Oprócz tego leczenie warto wspomagać domowymi sposobami. W czasie kuracji dobrze jest:
- przyjmować duże ilości płynów, co zapewnia właściwy przepływ przez układ moczowy i będzie sprzyjał wydalaniu bakterii i toksyn;
- dbać o higienę intymną stosując odpowiednie kosmetyki oraz unikając tych zapachowych;
- unikać kąpieli w publicznym jacuzzi
- często zmieniać ręczniki, pościel i bieliznę – wskazuje się, że bakterie wywołujące zapalenie pęcherze mogą osadzać się na tkaninach; brudne tkaniny należy prać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, gwarantuje to, że one zginą; o bieliznę powinien dbać również partner seksualny;
- nosić ciepła bieliznę, która nie dopuści do wychłodzenia pęcherza moczowego i zapobiegnie jego przeziębieniu oraz rozwojowi stanu zapalnego;
- pić napary rozgrzewające np. z rumianku; rumianek ma również działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze; warto również stosować kąpiele i nasiadówki z wodą wymieszaną z ziołowym naparem; na zapalenie pęcherza pomogą również kąpiele w naparze z igliwia, czyli igieł sposoby; inne zioła na stan zapalny pęcherza to: dziurawiec, krwawnik, liście i owoce borówki, szaławiła, majeranek.
Powikłania po zapaleniu pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza moczowego może mieć przykre konsekwencje. Jako powikłania po tym schorzeniu wymienia się:
- martwicę brodawek nerkowych, niewydolność nerek,
- ostre zapalenie najądrzy, ostre zapalenie stercza (gruczołu krokowego, prostaty),
- przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, ropień nerki, ropień okołonerkowy,
- roponercze, urosepsa.
Warto również pamiętać, że w skrajnych przypadkach nieleczone zapalenie pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn prowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Leczenia warto rozpocząć więc jak najszybciej, a jeszcze lepiej jest wdrożyć profilaktykę.
Profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego
Aby unikać infekcji intymnych, koniecznie trzeba stosować się do zasad profilaktyki. Mówią one, aby:
- Chronić ciało przed wychłodzeniem – nosić ciepłą bieliznę, nie siadać na betonie, kamieniach i innym zimnym podłożu; po kąpieli szybko zmieniać mokry strój kąpielowy i dokładnie osuszać całe ciało;
- Nawadniać organizm, pijąc co najmniej 1,5 litrów wody; dzięki temu pęcherz moczowy będzie dokładnie przepłukany; po wodę mineralną, soki owocowe i warzywne należy pić nie tylko, kiedy odczuwa się pragnienie;
- Dokładnie opróżniać pęcherz podczas oddawania moczu;
- Dbanie o higienę osobistą;
- Nosić bawełnianą bieliznę osobistą, która zapobiega poceniu się ciała; wskazane jest również noszenie luźnych ubrań, zamiast tych obcisłych, zwłaszcza w upalne dni;
- Wyeliminowanie z diety ostrych przypraw, alkoholu oraz roślin strączkowych.