Rozstępy to długie, wąskie smugi, paski lub linie, które rozwijają się na skórze. Występują, gdy skóra nagle się rozciąga. Jest to bardzo powszechne schorzenie, szczególnie wśród kobiet w ciąży oraz u osób, które szybko przybierają/tracą na wadze. Jakie są fakty dotyczące rozstępów? Jak usunąć rozstępy za pomocą domowych sposobów?

Szybkie fakty dotyczące rozstępów 

 1. Rozstępy częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Mogą występować w różnych częściach ciała, w tym w na brzuchu, udach, biodrach, piersiach, ramionach i dolnej części pleców.
 2. Tego rodzaju bliznowacenie ma miejsce, gdy skóra nie może powrócić do normalnej formy po okresie intensywnego wzrostu, często z powodu ciąży, przyrostu masy ciała, utraty wagi lub dojrzewania. Ponad 50 procent kobiet doświadcza rozstępów w czasie ciąży.
 3. Rozstępy to długie, wąskie smugi lub paski, które występują, gdy skóra jest zbyt szybko rozciągnięta.
 4. Rozstępy często zanikają z upływem czasu bez leczenia i nie stanowią poważnego, długotrwałego zagrożenia dla zdrowia.
 5. Rozstępy nie są fizycznie niebezpieczne, ale mogą powodować problemy z samoakceptacją . Dla niektórych osób rozstępy są istotnym problemem kosmetycznym, który może wpływać na codzienne życie.

Objawy i symptomy rozstępów

Zanim zaczną pojawiać się rozstępy, skóra może wydawać się cienka i różowa. Możemy również odczuwać podrażnienie lub swędzenie.

Ślady początkowo rozwijają się jako pomarszczone, uniesione smugi, które mogą przybierać kolor czerwony, purpurowy, różowy, czerwonawo-brązowy lub ciemnobrązowy, w zależności od koloru skóry. Smugi ostatecznie znikają i spłaszczają się, a wraz z upływem czasu zmieniają kolor na srebrzysty.

Rozstępy mogą stopniowo stawać się mniej zauważalne, ale czasami ten proces trwa latami.

Przyczyny i czynniki ryzyka występowania rozstępów

Ciąża jest jedną z głównych przyczyn pojawiania się rozstępów.

Typowe przyczyny rozciągania skóry to:

 • Ciąża: Od 50 do 90 procent kobiet w ciąży doświadcza rozstępów w trakcie lub po urodzeniu dziecka.
 • Dojrzewanie: Szybki wzrost jest typowy dla młodych ludzi przechodzących okres dojrzewania. Może to prowadzić do rozstępów.
 • Szybkie przybranie na wadze: Zbyt duży przyrost kilogramów w krótkim czasie może powodować rozstępy.
 • Warunki medyczne: Niektóre schorzenia powodują rozstępy zespół Marfanai zespół Cushinga. Zespół Marfana prowadzi do zmniejszenia elastyczności tkanki skórnej, a zespół Cushinga może doprowadzić organizm do nadmiernej produkcji hormonu, który prowadzi do szybkiego przyrostu masy ciała i kruchości skóry.
 • Stosowanie kortykosteroidów: przedłużone stosowanie kremów i balsamów kortykosteroidowych zmniejsza poziom kolagenu w skórze. Kolagen wzmacnia i wspiera skórę, a zmniejszona ilość zwiększa ryzyko rozstępów.

Skóra składa się z trzech kluczowych warstw. Rozstępy powstają w skórze właściwej lub warstwie środkowej, gdy tkanka łączna jest rozciągnięta poza granice jej sprężystości. Jest to zwykle spowodowane szybkim rozszerzaniem lub kurczeniem się skóry.

Gdy ciało rośnie, włókna łączące w skórze właściwej powoli rozciągają się, aby dostosować się do powolnego wzrostu. Jednak szybki wzrost prowadzi do nagłego rozciągnięcia. To powoduje, że skóra właściwa się rozdziera, co może tworzyć rozstępy.

 Jak pozbyć się rozstępów domowymi sposobami?

Domowe sposoby na pozbycie się rozstępów są często stosowane szczególnie przez osoby, które nie mają czasu lub funduszy na profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej.

Oto kilka sposobów, jak zniwelować rozstępy domowymi sposobami:

 • Wszelkie olejki nawilżające i wygładzające naszą skórę np. olejek lawendowy (2-3 razy dziennie)
 • Witaminy, dzięki którym możemy odżywić i dostarczyć naszej skórze niezbędnych wartości odżywczych.
 • Aktywność fizyczna poprawia kondycje cery oraz sprawia że jest ona bardziej elastyczna.
 • Masaże na pobudzenie układu krążenia, systematycznie wykonywane poprawiają elastyczność i jędrność tkanek.
 • Im wcześniej zaczniemy pielęgnacje tym lepiej dla naszych przyszłych efektów.
  Najlepiej zacząć leczyć je w jak najwcześniejszym etapie powstawania kiedy są największe szanse na odbudowanie struktur kolagenu i elastyny. Peelingi chemiczne, dzięki którym odnawiamy naskórek w procesie głębokiego złuszczenia co ułatwia nam nawilżenie oraz odżywienie skóry w późniejszych etapach pielęgnacji
 • Krem z masła kakaowego
 • Krem z aloesu
 • Wyciąg z kasztanowca
 • Masło kokosowe, które świetnie nawilża

Produkty wspomagające walkę z rozstępami

Poniżej prezentujemy listę produktów, które wspomagają walkę z rozstępami:

 1. Tretinoina: Kremy z tretinoiną (Retin-A) zawierają retinoid . Mogą pomóc w usunięciu nowych rozstępów, ale również spowodować, że twoja skóra stanie się czerwona, podrażniona lub łuszcząca się. Takich kremów używa się także do leczenia zmarszczek .
 2. Preparaty kolagenowe: Wyciągi z nasion StriVectin-SD i łubinu są w stanie zwiększać ilość kolagenu w skórze.
 3. Centella asiatica: Ten ziołowy olej wspomaga komórki w ciele, które wytwarzają kolagen i budują tkankę skórną. Niektóre ludy używają go do leczenia ran. Centella asiatica występuje w wielu dostępnych na rynku kremach do skóry na rozstępy.
 4. Olej z gorzkich migdałów: Jedno z badań wykazało, że kobiety, które wmasowywały gorzki olej migdałowy w skórę na brzuchu podczas ciąży, miały mniej rozstępów niż inne, które używały oleju bez masażu.

Zapobieganie rozstępom

Nie zawsze można zapobiec rozstępom. Jednak poniższe kroki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko:

 • Utrzymaj zdrową wagę.
 • Unikaj diety jo-jo.
 • Jedz zrównoważoną dietę bogatą w witaminy i minerały. Spożywanie odpowiedniej ilości witamin A i C może wspomóc skórę, a także minerały cynku i krzemu.
 • Celuj w powolny i stopniowy przyrost wagi podczas ciąży.
 • Pij sześć do ośmiu szklanek wody każdego dnia.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here