Venectasia, zwana także telangiektazją, a w Polsce najbardziej znana pod nazwą pajączki, to skupisko małych naczyń krwionośnych, które rozwijają się tuż pod powierzchnią skóry, szczególnie na nogach. Są to małe naczynia krwionośne rozszerzające się od kilku dziesiątych części milimetra do kilku milimetrów. Naczynka są czerwone, niebieskie lub fioletowe, a czasami wyglądają jak pajęczyna. Jeśli rozprzestrzeniają się w tym samym kierunku, wyglądają jak miotła lub pędzel. Jak zlikwidować popękane naczynka na nogach?

Przyczyny powstawania pajączków na nogach

Wśród kilku przyczyn powodujących powstawanie niepożądanych pajączków na nogach wymienić należy przede wszystkim:

  • Brak ruchu, długotrwałe siedzenie również może prowadzić do obciążenia żył.
  • Zmiany hormonalne zwłaszcza w czasie dojrzewania, ciąży czy menopauzy.
  • Ciąża – podczas ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, gdyż musi być dostarczona również do płodu, co powoduje rozszerzenie się naczynek.
  • Otyłość – mogą się one pojawiać z powodu zbyt dużego obciążenia nóg.
  • Wiek, wraz z upływem czasu funkcjonowanie żył może zostać zaburzone, a żyły stają się słabsze.

Pamiętaj, że nim popękane naczynka pojawią się na skórze nóg, organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Nogi się szybko męczą, mamy uczucie ciężkości niewspółmierne do wysiłku, pod koniec dnia pojawia się opuchlizna w okolicy kostek.

Metody na pajączka – leczenie stwardniające czy laserowe?

Aż do 1998 r. skleroterapia była jedyną metodą leczenia w celu wyeliminowania nieestetycznej plątaniny drobnych żył na nogach. Podobnie jak w przypadku żylaków, płyn stwardniający wstrzykuje się bezpośrednio do dotkniętej żyły, a następnie prasuje się zamknięty. Ciało następnie automatycznie rozkłada nieistniejącą żyłę (stwardniałą). Chociaż zabieg ten powoduje pewien dyskomfort i nie zawsze może zagwarantować satysfakcjonujący wynik, technika ta jest nadal szeroko stosowana.

Od 1998 r. oprócz skleroterapii stosuje się również leczenie laserowe. Tymczasem urządzenia laserowe ewoluowały znacznie i stale dostarczają lepsze wyniki w leczeniu pajączków. Wytwarzają bardzo mocną falę świetlną o pojedynczej długości, która jest idealnie ukierunkowana w miejscu, do którego chcemy dotrzeć. W przypadku naczyniakowatości krwinki czerwone w rozszerzonych naczyniach krwionośnych są naszym celem.

Wysoka dawka energii i bardzo krótki czas trwania impulsu powodują selektywne uszkodzenie tych uszkodzonych naczyń krwionośnych. Zabiegi laserowe są bardzo precyzyjne, dzięki czemu otaczające komórki i tkanki prawie nie ulegają uszkodzeniom. Uszkodzone naczynia krwionośne kurczą się i są ostatecznie zostają zniszczone przez organizm.

W chwili obecnej wyniki leczenia laserem są wyraźnie lepsze niż w przypadku skleroterapii.

Wiadomo, że teleangiektazja, czyli skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych, jest dziedziczna. By ulżyć żyłom, nie tylko tym w kończynach, trzeba rzucić palenie, pozbyć się nadmiaru kilogramów, porozmawiać z lekarzem o optymalnej antykoncepcji (np. u kobiet palących, po 35. roku życia – czasem winowajcą bywa nieodpowiednia pigułka antykoncepcyjna. Upewnij się, że twoja dieta obfituje w dobre źródła witamin: A, C i E.

Leczenie pajączków przy pomocy lasera – czy zabieg laserowy jest bolesny?

  • Chociaż laseroterapia jest dość bolesna, jest tolerowana przez większość ludzi. W niektórych miejscach pojawia się palący ból, który może być wyraźniejszy.
  • Jeśli poczujesz zbyt duży ból, możesz poprosić o przerwanie zabiegu na kilka sekund, a ból natychmiast zniknie.

Laser a leczenie pajączków – czego można oczekiwać po zabiegu laserem?

  • W ciągu dni następujących po zabiegu laserem może wystąpić tworzenie się strupów lub powstawanie pęcherzy.
  • Ryzyko blizn i zmian teksturalnych jest znikome.
  • Ryzyko przejściowej brązowej dyschromii (przebarwienia) lub rozjaśnienia (hipopigmentacji) leczonego obszaru można ograniczyć, nie poddając się zabiegowi laserowemu w okresie letnim i unikając możliwego narażenia na promieniowanie UV (słońce i solarium) przez co najmniej miesiąc przed leczeniem.
  • Im bledszy jest typ skóry, tym większe ryzyko przejściowej różnicy w pigmentacji.

Co powinieneś wiedzieć o zabiegu laserowym stosowanym w celu likwidacji pajączków?

  • Niestety, leczenie laserem nie może wyeliminować wrażliwości na rozwój venectasia i teleangiektazji. Dlatego nigdy nie można wykluczyć powstawania nowych podobnych rozszerzonych żył (nawrotów).
  •  Takie leczenie laserowe nie jest odpowiednie w leczeniu żylaków. W rzeczywistości żylaki są spowodowane słabo funkcjonującymi żyłami (niewydolnością żylną).
  • Podczas każdego zabiegu laserem pacjent, lekarz (i), personel i każda inna rodzina będą musieli nosić specjalne okulary chroniące oczy przed światłem lasera.

Metody na pajączka – jak wzmocnić naczynka?

W celu wzmocnienia naczynek należy przede wszystkim pozbyć się niezdrowych nawyków z naszego codziennego życia, jak choćby palenie papierosów, korzystanie z solarium, częste spożywanie alkoholu. Ponadto zadbajmy o suplementację:

  • Witamina C i K
  • Czarne jagody
  • Olejki eteryczne: rumiankowy, różany, pietruszkowy.
  • Maseczka wzmacniająca do skóry naczynkowej
  • Kojący krem do skóry naczynkowej

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here