Rodzaje kompozytów stomatologicznych

Kompozyt stomatologiczny to materiał powszechnie stosowany we wszystkich gabinetach dentystycznych. Stanowi on jedno z głównych narzędzi pracy dentystów. Jego celem jest maskowanie ubytków po próchnicy czy też po uszkodzeniach mechanicznych. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu substancji. Jakie wyróżnia się kompozyty stomatologiczne?

Kompozyt stomatologiczny – charakterystyka

Kompozyty stomatologiczne są jednymi z rodzajów tych plomb, które cieszą się w ostatnich latach największą popularnością. Ich dużą zaletą jest to, że można je z łatwością dopasować do naturalnej barwy uzębienia. Wyglądają one bardzo naturalnie, a z ich pomocą każdy dentysta może skutecznie zamaskować nieestetyczne oraz bolesne ubytki w zębach.

Zabiegi z wykorzystaniem kompozytów stomatologicznych są stosunkowo atrakcyjne cenowo dla pacjentów, a poza tym nie wymagają zbyt bolesnej ingerencji w jamę ustną. Ich zastosowanie pozwala zachować równowagę pomiędzy estetyką, a łatwością w aplikacji. To sprawia, że są powszechnie stosowane we wszystkich gabinetach stomatologicznych.

Rodzaje kompozytów stomatologicznych

Obecnie na rynku dostępne są kompozyty chemoutwardzalne oraz światłoutwardzalne. Pierwsze z nich zostały wprowadzone na rynek w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Są one tworzone na bazie żywicy oligomerowej połączonej z krzemionką, kwarcem oraz szkłem. Chemoutwardzalne kompozyty stomatologiczne to dwie pasty znajdujące się w osobnym pojemniku, które podczas uzupełniania ubytków należy połączyć.

Nieco później, bo w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia na rynku pojawiły się kompozyty światłoutwardzalne. W porównaniu do chemoutwardzalnych odznaczają się one podwyższoną estetyką oraz większą odpornością na ścieranie. Tego typu materiały są dostępne o różnych konsystencjach, a ich użycie jest zależne od wielkości ubytku w zębie. Najbardziej popularny jest kompozyt stomatologiczny światłoutwardzalny o uniwersalnej konsystencji klas I-IV. Posiada on konsystencję zbliżoną do plasteliny. Z kolei do odbudowy ubytków klasy V stosowane są kompozyty płynne, o znacznie niższej zawartości wypełniacza. Poza preparatami uniwersalnymi oraz płynnymi dostępne są także kompozyty kondensowalne, które charakteryzują się posiadaniem zwiększonej gęstości. Zawierają one bardzo dużą ilość wypełniacza, dzięki czemu są one bardzo odporne na ewentualne pęknięcia.

Kompozyty to materiały utwardzane za pomocą specjalnej lampy polimeryzacyjnej. Ich trwałość wynosi 10 lat, niemniej stomatolodzy zalecają, aby dokonywać ich wymiany nie rzadziej niż co 5-6 lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here