Preparaty do dezynfekcji

Chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości, że preparaty do dezynfekcji to podstawa funkcjonowania placówek opieki zdrowotnej. Szczególnie zaś praca w szpitalu, bez uwzględnienia profesjonalnej dezynfekcji, jest nie do wyobrażenia.

To właśnie preparaty do dezynfekcji chronią pacjentów, odwiedzających ich oraz personel medyczny i ich rodziny, przed ryzykiem zakażeń różnego rodzaju.

Środki dezynfekcyjne możemy podzielić na kilka kategorii. Są to preparaty do dezynfekcji powierzchni, narzędzi oraz do dezynfekcji skóry rąk i w ogóle ciała.

Każdy preparat powinien mieć szerokie spektrum działania czy oddziaływania. Musi skutecznie działać na bakterie, prątki, grzyby, wirusy etc. Powinien po prostu unieszkodliwiać wszelkie patogeny, bo żaden nie może wyrwać się spod kontroli.

Preparaty przeznaczone do szpitali oprócz skuteczności w działaniu muszą być jeszcze bezpieczne dla ludzi. Muszą być dopuszczone do użytku np. na oddziałach neonatologii, czyli bezpieczne nawet dla noworodków.

Ważny jest też sposób aplikacji danego preparatu. Czyli jakie daje możliwości stosowania.

Preparat do dezynfekcji nie dość, że musi skutecznie działać biobójczo, to jeszcze bez problemu powinien być stosowany nawet w izolatkach, salach operacyjnych czy na oddziałach zakaźnych.
Szpitalne środki dezynfekcyjne muszą być zatem szczególnie dopracowane pod względem kompozycji aktywnych składników. Z jednej strony muszą poradzić sobie z bakteriami, grzybami, prątkami, wirusami i to ze skutecznością powyżej 99,9 procent. Jednocześnie nie mogą być agresywne w stosunku do ludzi.

W szpitalach trzeba również utrzymywać sterylność narzędzi chirurgicznych i sprzętu medycznego. Aseptyczność można wprowadzić także przy pomocy preparatów do dezynfekcji i to szeroko rozumianej.

Dezynfekcja to odkażanie. Jest to proces ciągły, permanentny. Drobnoustrojów nie niszczy się raz na zawsze.

Pamiętajmy jednak, że dezynfekcja to nie antyseptyka. To wypadkowa oddziaływania procesów i metod fizycznych, chemicznych i termiczno-chemicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here