Chcesz nauczyć dziecko wartości pieniądza? Zależy ci na tym, aby pociecha nauczyła się racjonalnego zarządzania środkami? Wiedzę z zakresu finansów najlepiej zdobywać w praktyce, w czym pomoże rachunek osobisty. Sprawdź, jakie powinno być pierwsze konto bankowe dla dziecka.
Od edukacji finansowej prowadzonej już w młodości dużo zależy to, jak dziecko będzie zarządzało własnymi pieniędzmi w dorosłym życiu. Doskonałym wprowadzeniem do zdobywania wiedzy jest rachunek osobisty, na który będzie wpływać np. kieszonkowe. Nie ma bowiem bardziej skutecznej metody nauki niż praktyczne podejście do tematu zarządzania własnymi finansami.
Pierwsze konto bankowe – jakie powinno być?
Wiele banków proponuje konta osobiste dla dzieci. Często stanowią one po prostu subkonto do rachunku rodzica, ale można także otworzyć niezależne konto. Bez względu na to, na który wariant się zdecydujesz, musisz porównać dostępne oferty pod kątem wielu parametrów.
Pierwsze konto bankowe powinno:
- być bezpłatne – mowa nie tylko o braku opłaty za otwarcie rachunku, ale także za jego prowadzenie
- dawać dostęp do bezpłatnych bankomatów – w przypadku wypłat gotówkowych
- umożliwiać płatności bezpieczną kartą – najlepiej zabezpieczoną mikroprocesorem.
Dodatkowym atutem będzie możliwość założenia rachunku oszczędnościowego z atrakcyjnym oprocentowaniem. Za przykład może posłużyć Konto Click w Toyota Banku, w ramach którego można otworzyć konto oszczędnościowe Super Click z oprocentowaniem na poziomie 1,5% w skali roku dla salda nieprzekraczającego 10 000 zł.
Jak otworzyć pierwsze konto bankowe dla dziecka?
Formalności związane z otwarciem rachunku młodzieżowego nie są skomplikowane. Konto uruchamiane jest na podstawie legitymacji szkolnej / paszportu lub dowodu osobistego. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest jeszcze zgoda rodzica / opiekuna prawnego.
Wszystkie formalności można dopełnić online – bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko wypełnić formularz dostępny na stronie konkretnego banku.
Konto bankowe dla dziecka – to się opłaca
Wielu rodziców ma obiekcje związane z otwieraniem rachunku bankowego dla dziecka. Niepotrzebnie, ponieważ takie konto niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest nie tylko możliwość nauki racjonalnego zarządzania własnymi pieniędzmi, ale również nauka oszczędzania. Rachunek bankowy pomaga lepiej zapanować nad finansami – prędzej czy później dziecko nauczy się, że zamiast wydawać środki na niepotrzebne przedmioty, lepiej gromadzić pieniądze i wydać je w przyszłości na „poważniejszą inwestycję”.
Pamiętaj! Pierwsze konto bankowe dla dziecka powinno być oprocentowane. Dzięki temu pociecha będzie miała większą motywację do odkładania środków.