Jednym z najnowszych trendów fitnessu jest treningu wibracyjny, inaczej nazywany power plate. Przeprowadza się go za pomocą specjalnej maszyny, która wytwarza drgania, dzięki czemu zwiększa efektywności wykonywanych ćwiczeń. Platformy wibracyjne używane do treningu power plate mogą mieć różną częstotliwości oraz moc. Chociaż wykonywanie ćwiczeń na nich wydaje się proste, to w rzeczywistości tak nie jest. Ćwiczenie na platformie wibracyjnej wymaga dość dobrej koordynacji ruchowej. Zobacz, jakie są zalety treningu na platformie wibracyjnej.
Czym jest platforma wibracyjna?
Platforma wibracyjna w fitnessie jest podstawą do wykonywania ćwiczeń. Swoim wyglądem przypomina ona wagę fitness. Różni się od niej jednak tym, że wytwarza drgania o różnej częstotliwości i mocy. Ćwiczenia na niej wykonuje się stoją na urządzeniu lub opierając się o nie wybranymi częściami ciała. Na rynku spotkać można wiele rodzajów platform wibracyjnych do fitnessu. Podstawowe platformy to te zwykłe, bez dodatkowych gadżetów. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają ponad standardowe wyposażenie np. te pozwalające wzmocnić ręce czy inne partie ciała.
Platformy wibracyjne bez względu na rodzaj mają za zadanie wprawić ciało oraz mięśnie w ruch wibracyjny. Ruch ten wzmacnia efekty treningu oraz większa niemal o połowę pracę naszych mięśni w czasie aktywność fizycznej. Dzięki temu, że mięśnie drgają, dłużej możemy wytrzymać w danej pozycji, a ćwiczenia są bardziej wydajne.
Na czym polega trening wibracyjny?
Trening na platformie wibracyjnej może mieć formę tego siłowego, rozciągającego lub relaksującego. Na platformie wibracyjnej można wykonywać brzuszki, pompki, skłony czy przysiady. Dzięki drganiom wytwarzanym przez urządzanie do pracy zostaną zaangażowane niemal wszystkie mięśnie. Będą one ulegać silnym skurczom, a przez to zwiększy się efekt działania ćwiczenia. Warto również wspomnieć, że wibracje pozytywnie będą wpływać na kości i stawy. Jako podstawowe zalety ćwiczeń z power plate wymienia się:
- rozszerzenie naczyń krwionośnych;
- lepsze ukrwienie organizmu;
- poprawę metabolizmu, a co za tym idzie, przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej;
- poprawę wytrzymałości;
- poprawę siły i napięcia mięśni;
- zwiększenie zakresu ruchu.
Platforma wibracyjna a redukcja tkanki tłuszczowej
Trening na platformie wibracyjnej można dotować do indywidualnych potrzeb i zaawansowania. Najczęściej sięga się po treningi pozwalające zgubić zbędne kilogramy i wymodelować sylwetkę. Platforma wibracyjna pozwala na znaczną redukcję tkanki tłuszczowej. Udowodniono, że 20 minutowy trening wibracyjny pozwala na spalanie do 100 kalorii.
Jak ćwiczyć na platformie wibracyjnej?
Pierwsze zajęcia na platformie wibracyjnej najlepiej odbyć pod okiem profesjonalnego trenera. Pokaże on jak obsługiwać urządzenie oraz w jaki sposób najaktywniej z niego korzystać. Niektóre programy treningowe obejmują również ułożenie indywidualnego zestawu ćwiczeń przez trenera personalnego. Zazwyczaj trening wibracyjny obejmuje cykl 30 minutowych ćwiczeń, które należy wykonywać 2 razy w tygodniu. Pierwsze efekty treningu wibracyjnego widoczne są po około miesiącu regularnych ćwiczeń.
Platforma wibracyjna – kto może z niej korzystać?
Trening wibracyjny zalecany jest osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w sportowym świecie i nie mogą nadążyć za grupą w czasie zajęć fitness. Kilka indywidualnych treningów na power plate pozwoli na rozciąganie i wzmacnianie mięśni, dzięki czemu kondycja będzie lepsza i ćwiczenia na tradycyjnym podłożu będzie można wykonywać w żwawszym i szybszym tempie.
Na trening wibracyjny powinny się zdecydować także osoby, które oczekują szybkich efektów oraz wolą ćwiczyć same niż w grupie. Platformy wibracyjne to również rozwiązanie dla osób z nadwagą. Niektóre z urządzeń dostosowane są do osób o znacznych rozmiarach. Trzeba jednak zaznaczyć, że bardzo często osoby z nadmiarem kilogramów czuje się na platformie wibrującej nieco skrępowane.
Z uwagi na drgania trening wibracyjny nie jest polecany osobom chorym na padaczkę, zakrzepicę, cukrzycę, choroby serca, choroby nowotworowe, cierpiącym na migreny, posiadającym metalowe elementy w ciele, rozrusznik serca oraz kobietom w ciąży.
Trening wibracyjny – gdzie i za ile?
Aby przeprowadzić trening wibracyjny, konieczna jest specjalna praforma. W Polsce platformy wibracyjne nie są zbyt popularne i nie ma ich we wszystkich siłowniach i klubach fitness. Zazwyczaj ten rodzaj treningu oferują duże sieci siłowni oraz te, które skupiają się wyłącznie na treningach wibracyjnych. Cena cyklu zając wynosi ok. 200-300 złotych. W tej cenie można ćwiczyć na platformie wibracyjnej ok. 8 razy w tygodniu.
Trening wibracyjny znany jest już od dawna, ale i tak nadal uważany za nowość. O możliwościach, jakie daje platforma wibracyjna, słyszało niewiele osób. Są też tacy, którzy do tego rodzaju aktywności podchodzą z dystansem i przymrużeniem oka. Zaznaczają też, że platforma wibracyjna jest tylko dodatkiem do ćwiczeń na nieruchomym podłożu. Nie mniej jednak osoby decydujące się na trening wibracyjny zauważają u siebie pozytywne efekty ćwiczeń.