Sport to zdrowie. Wie tym każdy. Regularne treningi poprawiają nie tylko kondycję, ale i samopoczucie. Jednym z najmodniejszych i najchętniej uprawianych sportów jest bieganie. Moda na nie zaczęła się kilka lat temu i nie przemija. Biegacze amatorzy zdominowali nadrzeczne bulwary, parki i ulice. Jednak nawet biegając amatorsko, warto monitorować swoje osiągnięcia i sprawdzać, czy trening przynosi spodziewane rezultaty. Nadzorowanie własnych osiągnięć jest możliwe przy pomocy nowych technologii. W sklepach można znaleźć wiele akcesoriów dla biegaczy, a jednym z nich jest pulsometr. Zobacz, jak wybrać pulsometr dla biegacza amatora.
Czym jest i do czego służy pulsometr?
Pulsometr dla biegacza jest małym urządzeniem elektroniczny, który zazwyczaj zakłada się na rękę. Jego wygląd przywodzi na myśl elektroniczny zegarek. Podstawową funkcją tego gadżetu jest pomiar tętna.
Puls w czasie treningów ma bardzo duże znaczenia, ponieważ pomaga kontrolować wysiłek fizyczny u dopasowywać rytmu ćwiczeń czy też biegu do własnych możliwości i potrzeb. Mierzenie pulsu jest również kwestia zdrowia i bezpieczeństwa. Należy reagować na zbyt wysokie, a także zbyt niskie tętno.
Pulsometr – kiedy się przydaje?
Pulsometr to gadżet, na który powinny sięgnąć osoby regularnie biegające, jeżdżące na rowerze czy trenujące na siłowni. Dzięki niemu będą mogły kontrolować na bieżąco tętno, ustalać jego maksymalny poziom oraz pracować na własną kondycja i rytmem. Podstawowy pulsometr nie jest drogim urządzeniem, jednak jego zakup nie jest prosty. Wynika to z dostępności wielu modeli pulsometrów dla biegaczy. W sklepach można kupić kilka rodzajów urządzeń, które znacząco różnią się od siebie i to nie tylko ceną.
Rodzaje pulsometrów dla biegaczy amatorów
Podstawowy podział pulsometrów dzieli urządzenia na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest pulsometr klasyczny, czyli dwuczęściowy. Składa się z czujnika oraz zegarka. Pierwszy jego element, czyli czujnik mocuje się na klatce piersiowej. Nadajnik zintegrowany jest bezprzewodowo z zegarkiem zakładanym na nadgarstek, na którym pokazują się wyniki pomiarów. Pulsometr dwuczęściowy zapewnia bardzo dokładny pomiar, dlatego zazwyczaj wykorzystywany jest przez profesjonalistów.
Pulsometr dla biegacza amatora to ten jednoczęściowy jest on kompaktowy i nowoczesny. Składa się jedynie z zegarka, który zakłada się na rękę. Ma on nieco słabszą funkcjonalność niż urządzania klasyczne, ale przy amatorskim uprawianiu sportu nie jest to przeszkodą.
Pulsometr dla biegacza amatora – dodatkowe funkcje
Poszukując dobrego pulsometru dla biegacza amatora, warto sprawdzić, czy gadżet ma wbudowane dodatkowe funkcje. Sam pomiar tętna to nie jedyna możliwości, jakie ma to urządzenie. W dobrych pulsometrach najwcześniej spotykamy takie funkcje jak:
- ustalenie maksymalnego tętna – ta funkcjonalność pozwala na prowadzenie efektywnych treningów;
- wprowadzenie minimalnego tętna – urządzenie pilnuje, aby puls nie spadł poniżej ustalonej wysokości;
- sygnalizacje dźwiękowe – funkcja ta pozwala sygnalizować za pomocą dźwięku podwyższenie lub obniżenie tętna, co pozwala na jego kontrolowanie w czasie biegu bez konieczności co chwilowego zerkania na urządzenie.
Pulsometr dla biegacza amatora – ponadstandardowa funkcje
Pulsometry dla biegacza amatora bardzo często mają wbudowane tylko podstawowe funkcje, czyli te wymienione powyżej. Szukając jednak sprzętu lepszego i bardziej zaawansowanego, można wybrać gadżet, który funkcjonalności posiada o wiele więcej. W wysokiej jakoś pulsometrach dla biegaczy można znaleźć liczne opcje dodatkowe, takie jak:
- zegarek – dzięki niemu pulsometr staje się uniwersalnym gadżetem, który można wykorzysta również poza czasem treningów;
- licznik spalonych kalorii – pomaga pracować nad sylwetką i dopasować intensywność treningów do określonych wcześniej celów;
- stoper;
- GPS – bardzo przydatna funkcjonalność w pulsometrze dla biegacza, pozwala na prześledzenie przemierzanej trasy biegu oraz obliczenie pokonanego dystansu;
- wskaźnik zużycia baterii;
- kompatybilność z aplikacjami – dobrej jakości pulsometry współpracują z programami, na które można zgrać cały trening i później go analizować oraz wizualizować; pulsometry do biegania mogą być kompatybilne z Endomondo, Garmin Connect czy Polarpersonaltrainer.
Dobry pulsometr dla biegacza amatora
Podsumowując, dobry pulsometr dla biegacza amatora powinien być przede wszystkim dostosowany do użytku zewnętrznego. Wymaga to, aby gadżet był odporny na wilgoć, pył, zanieczyszczenia itp. Kluczowe cechy dobrego pulsometru do biegania to solidne wykonanie, podstawowa funkcjonalność, czyli mierzenie tętna, stoper, GPS, a także licznik kalorii.
Ile kosztuje pulsometr do biegania?
Dostępne w sklepach pulsometry do biegania znacznie się od siebie różnią. Osoby nieznające się na tych urządzeniach pierwsze co zauważa to różnicę w cenie. Rozrzut jest bardzo duży, bowiem pulsometr może kosztowe 40 złotych, jak i 2000 złotych. Wszystko zależy do marki, dodatkowych funkcji oraz rodzaju gadżetu. Amatorzy nie muszą od razu sięgać po sprzęt najwyższej jakości, ale specjaliści odradzają im kupno najtańszych pulsometrów. Nie oferują one nic poza mierzeniem tętna, a to właśnie przy amatorskim uprawianiu sportu przydaje się szereg dodatkowych funkcji, które pozwolą w łatwy sposób uzyskać informacje o treningu i reakcji organizmu na niego.