O tym, że nawadnianie organizmu jest bardzo ważne wiedza wszyscy. Zleca się, aby dziennie wypijać między 1,5 a 2 litry płynów. Najzdrowiej sięgać po wodę mineralną, ziołowe napary, owocowe herbaty, świeże soki warzywne i owocowe. Jednak to, co pijemy jest jedną kwestia, równie ważne jest, to kiedy pijemy. Kontrowersje budzi przede wszystkim popijanie posiłków. Wiele osób zastanawia się, czy powinno się pić przed, w trakcie i po jedzeniu oraz co pić po posiłku. Jeśli i ty masz wątpliwości w tym temacie – zobaczą, co podpowiadają lekarze i dietetycy.

To, co pić po posiłku i czy w ogóle to robić budzi wiele kontrowersji. Jednoznacznej odpowiedzi na te pytania nie ma, bowiem uzależnione jest to od stanu zdrowia i celu, jaki chce się osiągnąć.

Czy pić do posiłku?

Większość dietetyków zaleca rezygnację z przyjmowania płynów w trakcie jedzenia. Płyny należy przyjmować 15-30 minut przed posiłkiem, a następnie dopiero po 15,-2 godzinach od zjedzenia. Picia w trakcie posiłków powinny unikać przede wszystkim osoby będące na diecie redukcyjnej. Przyjmowane płyny bowiem doprowadzają do rozrzedzenia soków i enzymów trawiennych, co może skutkować spowolnieniem trawienia i zaleganiem treści pokarmowej w żołądku. Popijać posiłki mogą więc jedynie osoby nieprzebywające na diecie odchudzającej. W ich przypadku większość dietetyków nie widzi przeciwwskazań do popijania posiłków. Najlepiej jednak płyny przejmować w małych ilościach i niewielkimi łyczkami – pić można zawsze, kiedy ma się na to ochotę. Dzięki temu organizm będzie dobrze nawodniony, co zapewni jego prawidłowe funkcjonowanie i dobre samopoczucie. Z popijania jedzenia należy zrezygnować, jeśli pojawią się uporczywa dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Warto zaznaczyć, że z popijania posiłków obowiązkowo powinny zrezygnować osoby z problemami gastrycznymi, nadkwaśnością, zgagą, refluksem. Powinny one unikać nie tylko picia przed i w trakcie posiłku, ale i do godziny po nim. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest nawadnianie organizmu między posiłkami.

Picie przed posiłkiem

Mniej kontrowersji budzi picie przed posiłkiem. Tutaj większość dietetyków jest zgodna – należy pić na 15-20 minut przed posiłkiem. Wówczas żołądek wypełni się, a my będziemy odczuwać uczucie pełności. W praktyce pozwoli to na zmniejszenie zjadanych porcji. Wielu dietetyków zachęca również do picia po posiłku, ale dopiero po 30 minutach.

Co pić do posiłku, przed i po nim?

Organizm nawadniać najlepiej naturalną wodą mineralną. Ją też powinno się popijać posiłki. Po wodę mineralną dobrze też sięgać przed i po posiłku. Osoby, które nie przepadają za jej smakiem, do szklanki mogą wrzucić plasterek cytryny lub owoce np. maliny. Unikać należy natomiast niezdrowych i pełnych konserwantów mineralnych wód smakowych.

Woda mineralna to nie jedyny napój polecany do popijania przed, w trakcie i po posiłkach. Alternatywą dla niej są zielone, ziołowe i owocowe herbaty. W sklepach znajdziemy ich różne odmiany i smaki. Producent herbat proponują zielone herbaty owocowe czy mieszkanki ziołowych naparów. Takie płyny nie tylko nawadnia organizm, ale i dostarcza mu wiele wartościowych składników odżywczych. Po posiłku można również sięgać po zdrowe i naturalne soki warzywne i owocowe. Najlepiej zrobić je samodzielnie i mieszać pół na pół z wodą.

Przed, w trakcie i po posiłku unikać należy natomiast czarnej herbaty i kawy. Napoje te hamują wchłanianie żelaza. Dobrze jest też zrezygnować z napojów zawierających cukier, czyli coli, nektarów, soków z konserwantami. Niewskazane są również napoje gorące, ponieważ wysoka temperatura negatywnie wpływa na enzymy trawienne i utrudnia proces trawienia.

Wino do posiłku

Mówiąc o popijaniu posiłków, dobrze jest też omówić kwestię czerwonego lub białego wina do posiłku. O tym, że pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, wiemy już od wieków. Dlatego też, jeśli nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do picia wina, to warto po niego sięgać do lub po obiedzie lub kolacji. Warto jednak nie przesadzać z trunkiem, wystarczy lampka czerwonego, wytrawnego wina. Winem dobrze jest popijać obfite i ciężkostrawne posiłki, składające się z mięs. Wspomoże to ich trawienie. Substancje zawarte w alkoholu, czyli kwas cynamonowy i garbniki pobudzają trawienie, wydzielania śliny, soku żołądkowego i żółci. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duże ilości wina po posiłku mogą przyczyniać się do wypłukiwania z organizmu żelaza i osłabienia jego przyswajania, a w konsekwencji anemii. Picie wina w dużych ilościach to również ryzyko choroby alkoholowej.

Kiedy nie pić do posiłku?

Z popijania posiłku i przyjmowania płynów po jedzeniu należy zrezygnować, jeśli najemy się do syta. W takich wypadkach płyny dodatkowo obciąża (i tak już) przeciążony żołądek. Po obfitym posiłku po napoje najlepiej sięgać po ok. godzinie, kiedy poczujemy, że uczucie pełności się osłabia. Nie mniej jednak dietetycy zalecają, aby nie przejadać się i stosować zasady zdrowego odżywiania. Wskazuje się, że nawet okazjonalne przejadanie się nie jest korzystne dla zdrowia i może przysporzyć problemów z żołądkiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here