Za oceanem bije rekordy popularności, w Polsce jest jeszcze mało znana. Polecana jest osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy i pacjentom z chorobami układu sercowego. O czym mowa? O diecie Ornisha. Jest to rygorystyczny jadłospis, który wyklucza z codziennego menu mięso i stawia na produkty roślinne. Poznaj założenia i zasady diety Ornisha.
Dieta ta została opracowana przez amerykańskiego lekarza dr Ornisha w latach 70. XX wieku. Ułożony przez niego jadłospis nie tylko pozwala zgubić nadprogramowe kilogramy, ale i poprawia zdrowie. Popularność dieta dr Ornisha zyskała ze względu na wspomaganie leczenia chorób serca i układu krążenia. Dokładne założenia diety Ornisha spisane są w książce Eat More, Weigh less (Jedz więcej, waż mniej) – książka dostępna jest w języku polskim.
Założenia diety Ornisha
Aby jadłospis ułożony przez dr Ornisha przyniósł spodziewany efekt, należy zadbać o 3 główne czynniki. Zalicza się do nich:
- Niskotłuszczową dietę, która opiera się na produktach roślinnych;
- Umiarkowaną aktywność fizyczną;
- Harmonię, miłość i dobre relacje z otoczeniem.
Zadbanie o te elementy pozwoli na zrzucenie ok. 5 kg miesięcznie. Dr Ornish przekonuje, że diety – głodówki czy niskokaloryczne nie mają racji bytu, ponieważ nasz metabolizm ukształtował się wiele tysięcy lat temu i do tej pory się nie zmienił. Dlatego też przyzwyczajony jest do spożywania dużej ilości kalorii, które są magazynowane w postaci tłuszczu na gorsze czasy. Zmniejszając liczbę kalorii, zmniejszamy również tempo metabolizmu, a nie redukujemy kilogramów.
Co jeść na diecie Ornisha?
Podstawą diety Ornisha są produkty roślinne, niskotłuszczowe, obfitujące w błonnik pokarmowy i węglowodany złożone. Wg dr Ornisha dzienny jadłospis powinien składać się z 10% tłuszczów, 15% białka i 15% węglowodanów. Produkty zwierzęce dopuszczane przez dietę Ornisha to te beztłuszczowe takie jak np. mleko, jaja, nabiał. Są one jednak tylko uzupełnieniem dań z warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych, orzechów, zbóż. Produkty roślinne można jeść bez ograniczeń, zrezygnować natomiast należy z nałogów takich jak palenie papierosów.
Jak jeść na diecie Ornisha?
Na diecie Ornisha nie trzeba liczyć kalorii – można jeść do syta. Ważne, aby posiłki jeść w małych porcjach, a same dania przygotowywane były tylko z dozwolonych produktów. Dzięki temu błonnik pokarmowy będzie się odpowiednio wchłaniał i nie będzie odczuwał głodu.
5 grup produktów na diecie Ornisha
Dr Ornish produkty spożywcze podzielił na 5 grup. Grupa 1 to ta, w której znajdziemy najzdrowsze produkty spożywcze, grupa 5 to te, z których najlepiej zrezygnować.
- Grupa 1: owoce, warzywa, nasiona roślin strączkowych, pełne ziarna zbóż, beztłuszczowe produkty mleczne, produkty sojowe, białko jaja;
- Grupa 2: oleje (najlepiej rzepakowy), orzechy, nasiona, warzywa w puszkach, awokado, odtłuszczone produkty mleczne (1%), napoje bezkofeinowe;
- Grupa 3: węglowodany rafinowane, niskotłuszczowe produkty mleczne (2%), margaryny miękkie, oleje z wysokim stosunkiem kwasów N-6 do N-3, owoce morza, słodycze w umiarkowanej ilości;
- Grupa 4: produkty mleczne, majonez, margaryna, ciastka, ciasta, drób, ryby, pełnotłuste produkty mleczne;
- Grupa 5: smażony drób, czerwone mięso, żółtko jaj, smażone ryby, masło, śmietana, podroby.
Kto może przejść na dietę Ornisha?
Dieta Ornisha rekomendowana jest osobom za wysokim cholesterolem, nadciśnieniem, zagrożonych chorobami układu krążeniowego, nowotworami prostaty, piersi, płuc, okrężnicy. Należy pamiętać, że dieta Ornisha jest całkowicie bezmięsna, co może nie odpowiadać każdemu.
Osoby, które mogą wypróbować dietę Ornisha to też cierpiące na wzdęcia, problemy z trawieniem tłuszczów, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci, nastolatki, osoby z celiakią, anemią i osteoporozą przejście na dietę Ornisha powinny skonsultować z lekarzem. Duża zmiana nawyków żywieniowych może bowiem niekorzystnie odbić się na zdrowiu.
Zalety diety Ornisha
Dieta Ornisha zyskuje tak dużo zwolenników, ponieważ pozwala zdrowo odżywiać się i przejść na jedzenie bez konserwantów, ulepszaczy i sztucznych barwników. Dzięki temu poprawia zdrowie i samopoczucie, a także hamuje procesy starzenia się. Co ważne, efekty te osiąga się bez rygorystycznego liczenia kalorii – jeść można tyle, ile się chce, byle były to dozwolone produkty.
Wady diety Ornisha
Przejście na dietę Ornisha dla wielu osób powiązane jest z dużymi zmianami nawyków żywieniowych. Często problemy jest więc komponowanie bezmięsnych posiłków i przyzwyczajenie się do rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego. Ich brak wywołać może niedobory żelaza, a w konsekwencji anemię. Zaleca się więc suplementowanie diety Ornisha preparatami z żelazem. Będąc na diecie Ornisha, uważać trzeba też na błonnik. Jego duża ilość prowadzą do problemów z trawieniem, biegunek i bólów brzucha. Zaleca się więc, aby produkty z błonnikiem do diety wprowadzać stopniowo.
Dieta Ornisha pomoże nie tylko zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale i zachować zdrowie. Warto rozważyć wprowadzenie tego jadłospisu na stałe do swojego życia, ale do zmiany nawyków żywieniowych trzeba się przygotować, a także przemyśleć, czy bez mięsa będziemy w stanie normalnie funkcjonować.