Odciski i modzele to grube, stwardniałe warstwy skóry, które rozwijają się, gdy skóra na stoach próbuje się zabezpieczyć przed tarciem i naciskiem. Najczęściej rozwijają się one na stopach i palcach stóp lub rękach i palcach. Odciski i modzele mogą być nieestetyczne. Jak leczyć odciski na stopach? Jakie są sposoby walki z odciskami?

Odciski na stopach – dyskomfort i ból

Jeśli jesteś zdrowy, potrzebujesz leczenia odcisków i zrogowacenia tylko wtedy, gdy powodują one dyskomfort. Dla większości osób walka z odciskami oznacza po prostu wyeliminowanie źródła tarcia  – na przykład zakupienie wygodniejszych butów lub bawełnianych, grubych skarpet zamiast stopek ze sztucznego materiału.

Jeśli masz cukrzycę lub inny stan, który powoduje słabe krążenie krwi w stopach, jesteś w większym ryzyku powikłań występujących z winy odcisków.

Odcisk, nazywany też nagniotkiem lub odgniotkiem, jest stożkowatym, wrastającym do wewnątrz zgrubieniem naskórka. Może pojawić się w dowolnym miejscu na stopie, np. na lub pomiędzy palcami.

Na odcisku znajduje się ciemniejszy obszar skóry, który często błędnie określa się jako rdzeń. Jest to jądro, czyli obszar zbitej skóry w kształcie odwróconego stożka, na które działa największy ucisk i które jest źródłem najsilniejszego bólu.

Objawy odcisków

Możesz mieć odcisk, jeśli zauważysz:

  • Gruba, szorstka powierzchnia skóry
  • Stwardniały, wystający guz
  • Czułość lub ból pod skórą
  • Sucha lub woskowa skóra

Odciski pojawiają się bardzo często zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U kobiet najczęściej odciski tworzą się na palcach i są spowodowane noszeniem zbyt ciasnego obuwia. Można też zaobserwować częstsze występowanie tego problemu u osób cierpiących na cukrzycę lub reumatyzm.

Odciski i modzele to nie to samo.

Rodzaje odcisków na stopach

  • modzele – powstają na podeszwach stóp (śródstopie, palce, pięty). Mają postać płaskich obszarów zrogowaciałego naskórka, bez wyraźnych granic. Są dość duże, miękkie, żółtawe lub szare. Często modzele bywają tak grube, że zaczynają pękać, co wiąże się z dodatkowymi dolegliwościami bólowymi.
  • nagniotki – czyli zrogowacenia o niewielkiej powierzchni, które zazwyczaj lokalizują się na palcach stóp. Mają twardy rdzeń, który sięga do tkanek skóry właściwej. Prowadzi to do ucisku zakończenia nerwowego powodując ostry ból.

Wskazówki przed leczeniem odcisków

Gdy tylko pojawi się odcisk, należy ograniczyć ucisk na dane miejsce – warto wybrać buty, które nie są zbyt ciasne. Jeśli usuniesz przyczynę, unikniesz ponownego pojawienia się odcisku (nawrotu).

Uważaj, aby nie doszło do skaleczenia. Często osoby, które dotyka problem odcisków, próbują usunąć je przy pomocy noża lub innego ostrego narzędzia. Jest to niebezpieczne – skaleczony odcisk to potencjalne miejsce wnikania zarazków i bakterii.

Domowe sposoby na odciski

  1. Nalewka z arniki. Regularnie nanoszona na odcisk (najlepiej kilka razy dziennie oraz wieczorem przed snem) rozpuszcza zrogowaciały naskórek warstwa po warstwie. Pod spodem powstaje nowa, gładka skóra. Nalewka z arniki jest dostępna w aptekach.
  2. Roztwór octu. Wymieszaj ocet spożywczy z wodą w stosunku 3:1, nałóż przy pomocy wacika na zmienioną skórę i przymocuj bandażem. Wacik nasączony roztworem octu należy zmieniać kilka razy dziennie, a na noc także pozostawić na odcisku. Również w tym przypadku po kilku dniach dochodzi do odwarstwienia zrogowaciałego naskórka.
  3. Rzepik pospolity. Kup suszone ziele w aptece i zalej je ¼ litra wrzącej wody. Po ok. 10 minutach namocz w powstałym naparze kompres i kilka razy dziennie przykładaj do miejsca, w którym znajduje się odcisk.
  4. Nie tylko posiada wybitne właściwości nawilżające, ale jest też domowym sposobem na odciski. Nacieraj odcisk sokiem z aloesu, a w ciągu ok. tygodnia zmiany na skórze zmniejszą się i odwarstwią.
  5. Codziennie na noc stosuj kremy, aby nawilżyć i natłuścić stwardniałą skórę. Wybieraj te kremy, które są bogate w składniki natłuszczające np. masło shea, oleje roślinne. Najczęściej sięgamy po kremy złuszczająco-zmiękczające oraz kremy wygładzające.
  6. Zrogowaciały naskórek należy systematycznie usuwać pilnikiem lub tarką do stóp. Przed wykonaniem zabiegu należy wymoczyć stopy w wodzie z solą lub z olejkiem lawendowym. Jeśli problem odcisków jest niewielki, wystarczy zainwestować w gruboziarnisty peeling.

Jak zapobiegać odciskom?

  1. Odciski powstają, kiedy na palce lub inne punkty na stopie przez dłuższy czas wywierany jest ucisk. Aby zapobiegać powstawaniu odcisków, przede wszystkim unikaj nacisku spowodowanego noszeniem zbyt ciasnego obuwia. Również skarpetki mogą być przyczyną odcisków, zwłaszcza jeśli mają twarde szwy.
  2. Jeśli chcesz założyć ciasne lub nowe, nierozchodzone jeszcze buty, użyj ochronnego plastra
  3. Regularnie usuwaj nadmiernie zrogowaciały naskórek. Nadaje się do tego pumeks lub pilnik do stóp.
  4. Pielęgnacja stóp – przed snem stosuj krem nawilżający do stóp. Dzięki niemu skóra stanie się bardziej elastyczna.
  5. Jeśli przyczyną odcisków są deformacje stóp, np. płaskostopie, stosuj wkładki ortopedyczne, które redukują nacisk na stopy.
[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here