Ochrona Twoich oczu

Czy wiesz, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemal 50% Polaków w wieku 16-54 lat nie widzi dobrze? Praca przed komputerem, zanieczyszczone powietrze czy brak ruchu to tylko jedne z czynników niesprzyjających wyraźnemu patrzeniu na świat. Dowiedz się, jak dbać o wzrok bez względu na metrykę i tryb życia.

Jak dbać o oczy? Odwiedzaj lekarza i dobrze się odżywiaj

Pewnie zdarzyło Ci się już kiedyś słyszeć powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Taka taktyka idealnie się sprawdza również w przypadku ochrony oczu. Warto umawiać się raz w roku na wizytę kontrolną. W ten sposób szybko sprawdzisz, jaka jest kondycja Twojego wzroku. To szczególnie ważne w przypadku osób, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe – lekarz sprawdzi, czy Twoja wada się nie pogłębiła. Takie rutynowe badania pozwalają także na wczesne wykrycie wszelkich chorób oczu i rozpoczęcie adekwatnego leczenia.

Ciekawostka:

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dobrze dopasowane leczenie oraz profilaktyka mogłyby zapobiec ślepocie w 80% przypadków.

 

Jak dbać o narząd wzroku? Liczy się również prawidłowa dieta bogata w:

  • witaminy A, C i E,
  • kwasy omega-3,
  • luteinę,
  • karotenoidy.

Szczególnie dobre dla ochrony oczu są ryby, zielone warzywa liściaste, żółte i czerwone owocowe oraz jarzyny, a także wołowina czy wieprzowina.

Masz dość okularów i soczewek? Sprawdź, jak pozbyć się ich na zawsze: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku

Czas na przerwę i regenerację, czyli jak dbać o wzrok przed komputerem

Praca przy komputerze to prawdziwe wyzwanie dla oczu. Niewystarczająca odległość od monitora, złe oświetlenie i zbyt mały ekran to tylko jedne z czynników, które sprawiają, że wzrok szybciej się męczy. Jak dbać o oczy? Przede wszystkim rób przerwy!

Wskazówka:

Podczas pracy pamiętaj o metodzie 20-20-20, czyli przerwie co 20 minut i patrzeniu przez 20 sekund na jakąś rzecz oddaloną od Ciebie o 20 stóp (6 metrów). W tym czasie oczy będą miały szansę odpocząć.

 

Zastanów się także, czy Twoje stanowisko pracy jest ergonomiczne – tylko w ten sposób nie narazisz swojego zdrowia na uszczerbek w dłuższej perspektywie czasu.

Jak dbać o wzrok przed komputerem:

  • zwróć uwagę na oświetlenie – najlepsze jest naturalne światło lub ewentualnie lampa skierowana w stronę ekranu; jeśli pracujesz nocami, pamiętaj, aby w pokoju nie było zbyt ciemno ani nie panował półmrok,
  • ustaw monitor – powinien być oddalony od twarzy o ok. 50-70 centymetrów,
  • wybierz większy ekran – najlepiej, aby miał przynajmniej 14 cali,
  • dostosuj obraz – czcionka nie powinna być zbyt drobna,
  • zatroszcz się o nawilżenie powietrza – jeśli przekroczy 50%, oczy będą mniej narażone na wysuszenie.

Dla ochrony oczu kluczowa jest także odpowiednia dawka snu – zapobiega to podrażnieniom oraz powstawaniu zaczerwienienia w obrębie narządu wzroku.

Jak dbać o narząd wzroku? Strzeż się promieni słonecznych!

Nadmierna ekspozycja na słońce jest bardzo szkodliwa przede wszystkim dla skóry. Warto jednak pamiętać, że promienie słoneczne negatywnie wpływają również na oczy – mogą doprowadzić do uszkodzenia plamki żółtej lub stać się przyczyną nowotworu powiek albo gałek ocznych. Jak dbać o wzrok? Zawsze zabieraj z domu atestowane okulary przeciwsłoneczne, które blokują promieniowanie UV-A i UV-B – najlepsze będą takie kupione u optyka.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here