Przeszczep włosów, polegający na wycięciu płata skóry z części potylicznej w miejsce łysienia, to już przeszłość! Aktualnie królują metody mniej skomplikowane, dużo bezpieczniejsze i obarczone niewielkim ryzykiem niepowodzenia. Należy do nich zabieg SAFER, który opiera się na transplantacji pojedynczych mieszków włosowych pobieranych nie tylko z głowy, ale też z innych obszarów ciała. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta metoda i jakie przynosi efekty.
SAFER a inne metody przeszczepu włosów
Zanim wyjaśnimy na czym polega metoda SAFER, warto zapoznać się z innymi metodami przeszczepu włosów:
- STRIP – najstarsza metoda zagęszczania włosów, polegająca na wycięciu paska skóry z włosami z okolicy potylicznej, a następnie wszczepieniu go w miejsca ubytków. Jej wadą jest wysoka inwazyjność, trudno gojąca się rana, ryzyko uszkodzenia nerwów oraz widoczna blizna w miejscu pobrania fragmentu skóry głowy.
- FUE – pierwsza metoda transplantacji włosów polegająca na ręcznym przeszczepianiu pojedynczych mieszków włosowych. Metoda ta jest żmudna i pracochłonna. Wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia cebulek włosów, sięgającym nawet 30%. Brak automatyki sprawia, że lekarz wykonujący zabieg nie ma możliwości precyzyjnego kontrolowania przebiegu zabiegu.
W porównaniu do powyższych metod, SAFER to najbezpieczniejsza forma przeszczepu włosów – podkreślają eksperci z krakowskiego Centrum DER-MED. Jest ona zautomatyzowana, więc wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem uszkodzenia graftów. Zastosowanie zaawansowanej technologii zwiększa precyzję i skuteczność zabiegu. Linia włosów jest zbliżona do naturalnej. Ostatecznym efektem jest naturalnie wyglądająca fryzura.
Transplantacja włosów bez powikłań
Wszystkie etapy zabiegu wykonywane są automatycznie za pomocą urządzenia i wspierane dodatkowo przez lekarza, dlatego SAFER uznawany jest za szybką, bezpieczną i dokładną metodę przeszczepu włosów. Zabieg SAFER jest przełomowym rozwiązaniem nie tylko za sprawą małej inwazyjności, ale też dzięki możliwości wykorzystania innych obszarów niż skóra głowy do pobrania mieszków włosowych. Materiał może zostać pobrany, m.in. z klatki piersiowej, brody, kończyn, pleców itd. Mieszki włosowe są wyciągane i wszczepiane automatycznie przy użyciu podciśnienia, co niweluje do zera ryzyko mechanicznych uszkodzeń cebulki włosa. Zamknięty system chroni pobierane mieszki włosowe przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi – zanim zostaną wszczepione w miejsce łysienia, przechowywane są w sterylnym roztworze soli fizjologicznej.
Wskazania i przeciwwskazania do przeszczepu włosów SAFER
SAFER, daje gwarancję największej skuteczności przyjęcia się przeszczepu. Brak blizn, szybka rekonwalescencja oraz trwałe rezultaty to przewaga tego zabiegu nad innymi metodami leczenia łysienia. Przeszczep SAFER stosuje się w przypadku różnych przyczyn utraty włosów:
- łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet,
- urazu,
- oparzenia,
- napromieniowania,
- stanu zapalnego skóry głowy,
- blizn pooperacyjnych,
- ubytków włosów brwi, wąsów i brody.
Mimo zaawansowanej technologii i dużej skuteczności, przeszczep włosów nie jest odpowiednim zabiegiem dla każdego. Odradza się go osobom z zaawansowaną cukrzycą, chorobami serca, nadciśnieniem, chorobami zapalnymi skóry, łysieniem plackowatym. Zabiegu nie wykonuje się też osobom bardzo młodym, które zostały przedwcześnie dotknięte łysieniem androgenowym – należy odczekać kilka lat aż ustabilizuje się gospodarka hormonalna.
Zainteresował Cię przeszczep włosów SAFER? Wejdź na stronę Centrum DER-MED w Krakowie i dowiedz się więcej.