trądzik

Problemy trądzikowe to zmiany chorobowe skóry, które objawiają się pojawianiem się na twarzy, a także i na ciele różnego rodzaju wyprysków. O ile mówimy o wieku dojrzewania, gdzie trądzik zazwyczaj pojawia się, a potem znika, o tyle w przypadku osób dorosłych, świadczy on o nieco bardziej poważnych problemach. Dawniej problem trądziku dotyczył dziewcząt w wieku 14 – 17 lat i chłopców 16 – 19 lat. Dziś średnia wieku wynosi 25 lat i tak naprawdę nie do końca związana jest ona ze zmianami hormonalnymi. Okazuje się bowiem, że nasza dieta może mieć ogromny wpływ na to, jak wygląda stan naszej cery, jak duże są zmiany trądzikowe, jak radzimy sobie z pielęgnacją skóry.

Dieta na trądzik wymaga odpowiedniego do niej podejścia. Leczenie trądziku polega bardzo często na eliminowaniu odpowiednich produktów i zastępowaniu ich innymi. Czego unikać? Na co stawiać? Wybierać produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czy też niskim? Co powinno być w diecie, byśmy mogli uporać się ze złą kondycją i nieciekawym wyglądem naszej skóry?

Jakie są przyczyny trądziku?

Przyczyn występowania trądziku może być naprawdę bardzo dużo. Nadmierne wydzielanie łoju, kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterie propionibacterium acnes, a do tego stan zapalny lub problemy z rogowaceniem ujść jednostek włosowo – łojowych. Zmiany trądzikowe mogą nasilać dodatkowo i inne rzeczy. Jakie? Na pewno hormony, które sprawiają, że w okresie przedmiesiączkowym te zmiany skórne stają się bardziej widoczne. Problemem mogą być także przyjmowane leki, zwłaszcza ze sterydami. Problemy skórne mogą być także spowodowane nadmiernym stresem, a także tym, na czym dziś skupiamy się w sposób szczególny – dietą.

Dieta kluczem do sukcesu

Jeśli chcemy pomóc naszej skórze, która boryka się ze zmianami na skórze, na pewno trądzik dieta powinny być rzeczą, którą spróbujemy praktykować, by zobaczyć, czy przynosi ona efekty. Nie ma potwierdzonych badań, jeśli chodzi o temat dieta a trądzik, jednak wiele wskazuje na to, że to, co ląduje na naszym talerzu może mieć wpływ na wygląd naszej skóry. Pojawiające się bowiem informacje wskazują, że odpowiednie grupy produktów mają znaczenie dla wyglądu naszej cery. Co szkodzi? Co należy wyeliminować? Na jakie witaminy postawić? Czy błonnik jest ważny?

Rzeczą wiadomą i oczywistą jest fakt, że nadmiar słodyczy, węglowodanów prostych i ostrych rzeczy może mieć wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Wpływ diety może mieć naprawdę duże dla niej znaczenie. O ile jednak wiemy, że te produkty są ogólnie szkodliwe, o tyle trzeba również zwrócić uwagę na nabiał a trądzik, bowiem okazuje się, że nadmiar nabiału także może nam szkodzić. Dieta trądzik powinna być bogata w cenne składniki, które dla odżywiania okażą się być najlepsze. Orzechy będące źródłem zdrowego tłuszczu, omega-3, owoce, węglowodany złożone. Nasza dieta powinna być odpowiednio przygotowana, a odżywianie tak przemyślane, by omijać kategorie produktów, jakie mogą nam szkodzić. Jeśli coś wydaje nam się, że może nie służyć, w każdej chwili możemy to wyeliminować.

Podsumowując – mniej węglowodanów prostych, w tym przede wszystkim cukru, mniej białka, przetworzonych produktów, smażonych dań i ostrych przypraw. Więcej węglowodanów złożonych, gotowania na parze, warzyw i odpowiedniej ilości wody. Jeśli o to zadbamy, dieta na trądzik okaże się być bardzo dobrym dla nas wyborem.

Tabletki na trądzik – Nonacne

Nierzadko stosowane są też specjalne produkty w postaci kapsułek, które miałyby wspomóc likwidację trądziku. Dość często produkty tego pokroju mogą być mało skuteczne, jednak są mimo to kupowane poprzez kuszące oferty. Jednym z suplementów w postaci tabletek jest produkt o nazwie Nonacne. Aktualne opinie o Nonacne można odnaleźć w internecie.

Odpowiednie witaminy w diecie

Niezwykle ważną rolę odgrywają w naszej diecie witaminy, Ich niedobory mogą mieć negatywne skutki, zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak również i dorosłych. Brak odpowiednich witamin lub ich niedobory powodują liczne choroby i niewłaściwą produkcję hormonów, których zły poziom powoduje różne zmiany. Jeśli w grę wchodzi wygląd naszej cery i w tej kwestii należy zadbać o dostarczenie odpowiednich dla organizmu witamin. Jakich?

Witaminy C, która jest silnym antyoksydantem, poprawia jędrność skóry i zapobiega pojawianiu się przebarwień. Witaminy D, która zmniejsza wydzielanie sebum i hamuje rozwój bakterii P. Ances. Działa też ona przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Witaminy A, która ma wpływ na stan skóry, która normalizuje wydzielanie łoju i rogowacenie naskórka. Co jeszcze? Na pewno ważna jest niacyna, która hamuje wydzielanie sebum, biotyna, która chroni przed zmianami trądzikowymi, a do tego cynk, który działa bakteriobójczo i selen, który działa złuszczająco.

Interesującą witaminą jest również witamina E, która dość często wyróżniana jest w walce z wypadaniem włosów. Skuteczność udowadniają różnego rodzaju badania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3819075/

Podsumowanie

Jeśli mimo usilnych działań mających na celu poprawić stan naszej skóry nie widzimy żadnych zmian, a dermatolodzy rozkładają ręce, na pewno dieta powinna być kolejnym elementem, na jakim powinniśmy się skupić. Oczywiście należy zastosować odpowiednie kosmetyki, postawić na zdrowie w formie odpowiedniej suplementacji. Aby jednak poradzić sobie z trądzikiem, by ulepszyć naszą cerę, by poprawić jej wygląd, na pewno dieta stanowi klucz do sukcesu, co potwierdzają liczne badania. Parzmy na to, co można jeść, a co powoduje zaostrzenie objawów. Im lepsza dieta, tym lepszy nasz wygląd na każdej płaszczyźnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here