Blizny po operacjach, wypadkach czy trądzik często są powodem do wstydu i źródłem kompleksów. Rzucające się w oczy staramy się ukryć pod makijażem, aby nie odbierały nam uroku. Na szczęście dziś istnieje wiele sposobów na pozbycie się blizn i to nawet tych bardzo widocznych i dużych. Aby je zamaskować, nie trzeba już więc nakładać tony podkładu czy godzić się z tym, że będą szpecić naszą urodę. Poznaj naturalne sposoby na pozbycie się blizn.
Blizny mogą występować na całym ciele, jednak najwięcej kompleksów rodzą te na twarzy. Mogą być one wynikiem wypadku, zmian potrądzikowych czy zabiegu. Takie blizny potrafią znacząco wpłynąć na naszą samoocenę i samopoczucie. Zanim jednak udamy się do specjalisty i zaczniemy zwalczać blizny laserem czy inną inwazyjną metodą, warto sięgnąć po domowe sposoby na blizny.
Olej z drzewa herbacianego na blizny
Olejek sporządzony z liści drzewa herbacianego działa przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie i antywirusowo. Sprawia to, że przyspiesza on gojenie się ran i zapobiega tworzeniu w ich miejscu widocznych blizn. Olejek herbaciany najlepiej aplikować punktowo na blizny lub dodać do kremu, który stosujemy na co dzień. Aby pomógł on pozbyć się blizn, należy stosować go codziennie. Warto też pamiętać, że ten naturalny kosmetyk wygładzający i regenerujący skórę.
Aloes na blizny
Domowym sposobem na pozbycie się blizn jest również stosowanie soku z aloesu. Świetnie spisuje się on jako lek na różnego rodzaju uszkodzenia skóry. Wynika to z tego, że sok z aloesu wnika w głębokie warstwy skóry, a następnie przyspiesza odnowę naskórka. Na blizny najlepiej stosować tonik aloesowy zakupiony w aptece lub sok z rośliny wyhodowane w domu.
Sok z liści mięty, ogórka i cytryny na blizny
Sok z ogórka, cytryny lub mięty ma działanie rozjaśniające oraz ściągające, dlatego doskonale sprawdza się jako domowy sposób na blizny. Tą wystarczy natrzeć sokiem, z którego z wyżej wymienionych produktów, a następnie po kilku minutach dokładnie spłukać czystą wodę. Sok z cytryny na blizny sprawdza się przy niwelowaniu niewielkich i świeżych zmian na skórze. Podobne działanie wykazuje sok z ogórka i mięty.
Olej z owoców rokitnika na blizny
Rokitnik to ciernisty krzew, który charakteryzuje się owocami o pomarańczowej barwie. Sok otrzymywany w nich jest cenionym składnikiem kosmetycznym, który pomaga walczyć z bliznami. Wszystko przez to, że zawiera on duże ilości witaminy A, witaminę C, flawonoidy, sterole roślinne oraz kwasy tłuszczowe. Pomaga to w regeneracji naskórka.
Olej rycynowy na blizny
Olejek rycynowy to niezwykle skuteczny naturalny lek na blizny. Ma on duże właściwości lecznicze i kojące. Pomaga w walce z bliznami, zaskórnikami, trądzikiem, przebarwieniami, bruzdami, zaczerwienieniami oraz podrażnieniami. Olejek rycynowy na blizny należy stosować codziennie, kilka jego kropli wcierając w zmiany na skórze. Najlepiej aplikować go po kąpieli, kiedy to skóra jest rozgrzana i rozmiękczona. Pierwsze efekty stosowania olejku rycynowego na blizny powinny pojawić się po kilku tygodniach. W przypadku, gdy blizny są duże, olejek aplikuje się poprzez przykładaniem do zmiany nasączonej nim szmatki na ok. 2 godziny.
Olejek z nasion marchwi na blizny
Olejek z nasion marchwi ma nie tylko właściwości odmładzające, ale i przyspieszają gojenie się i zmniejszanie widoczności blizn. Wynika to z tego, że zawiera duże ilości witaminy A, E i C.
Domowa mikstura na blizny
Domowa mikstura z olejków i miodu pomoże zlikwidować blizny przede wszystkim te po trądziku. Przyrządza się ją z ¼ szklanki olejku kokosowego i oliwy z oliwek (w takim samym wymiarze), łyżki miodu oraz 4 kropel olejku lawendowego. Olej kokosowy należy podgrzać na średnim ogniu na patelni, a następnie dodać do niego olejek lawendowy i po chwili oliwę oraz miód. Wszystkie składniki mieszamy, aż ulegną połączeniu i staną się ciała. Następnie domowy kosmetyk na blizny ściągamy z ognia i odstawiamy miksturę do wystygnięcia. Na koniec wkładamy ją do lodówki na 20 minut. Po tym czasie można stosować ją na blizny. Aby się ich pozbyć, kosmetyk stosuje się rano i wieczorem. Efekty będą widoczne po ok. miesiącu regularnego aplikowania kosmetyku na skórę z bliznami.
Domowe peelingi na blizny
Blizn można pozbyć się, systematycznie wykonując peelingi ciała lub twarzy. Domowe peeling bardzo łatwo jest przygotować. Na cerę z bliznami polecane są peelingi cukrowe. Wykonuje się je z brązowego lub trzcinowego cukru ok. 1 łyżki, 1 łyżki miodu oraz ½ łyżki śmietany kremówki. Produkty mieszczą się ze sobą i wciera w skórę, a następnie pozostawia na ok. 7 minut. Po tym czasie peeling trzeba spłukać zimną wodą, a skórę umyć żelem i posmarować kremem nawilżający. Peelingi na blizny najlepiej wykonywać 2 razy dziennie, o ile nie wywołują podrażnień.
Domowa maseczka na blizny
Na blizny na twarzy warto wykonać odmową orientalną maseczkę. Jej składniki to 1 łyżka mąki z ciecierzycy, 1/3 łyżeczki kurkumy, sok z cytryny. Składniki miesza się, aby uzyskać gęstą papkę, która nakłada się na twarzy na 20 minut. Po tym czasie resztki maseczki zmywa się letnią wodą. Pielęgnację należy powtarzać kilka razy w tygodniu.