Mydło to kosmetyk obecny w każdym domu. Znane i wykorzystywane jest ono od wieków.  Jego zadaniem jest nie tylko mycie skóry, ale i jej pielęgnacja. Niestety z biegiem lat mydło naturalne zostało zastąpione tym sztucznym. Dziś w drogeriach, sklepach i supermarketach znajdziemy przede wszystkim mydła syntetyczne, pełne konserwantów, barwników i substancji chemicznych. Nie oznacza to jednak, że mydła naturalnego nie można współcześnie kupić. Nadal jest ono dostępne, trzeba tylko wiedzieć, jak je rozpoznać. Zobacz, co musisz wiedzieć o mydle naturalnym.

Mydło jest ogólnie dostępnym kosmetykiem. Znajdziemy go w sklepach, supermarketach, drogeriach. Oferują one różnego rodzaju mydła, trzeba jednak pamiętać, że niewiele mają one wspólnego z mydłami naturalnymi. Tradycyjne mydło to tłuszcz roślinny lub zwierzęcy, wodorotlenek sodu i woda, te sklepowe to syndety, zawierające ok. 10% naturalnego mydła. Reszta ich składników to syntetyczne detergenty, nasycone kwasy tłuszcze, środki zapachowe, barwiące i konserwanty. Połączenie to sprawia, że sklepowe mydła dobrze się pienią i używają bród, ale jednocześnie są drażniące, zmieniają pH skóry i powodują jej nadmierne łuszczenie się. W efekcie musimy stosować liczne kosmetyki nawilżające.

Skład naturalnego mydła

Naturalne mydło pozbawiony jest substancji drażniących i uczulających. Jego składniki mają na celu nie tylko usuwać brud, ale i pielęgnować skórę. W prawdziwym mydle znajdziemy więc:

  • Olej laurowy – naturalne mydła zawierają tłuszcze głównie roślinne, choć niektóre mogą być wytwarzane z tłuszczów zwierzęcych; olej laurowy to jeden z częstszych składników naturalnego mydła; ma on właściwości odnawiające ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry;
  • Oliwa – odpowiada za ochronę skóry przed utratą wody oraz zmiękcza ją;
  • Masło shea – posiada właściwości niwelujące zmarszczki oraz przeciwzapalne.

Jak rozpoznać mydło naturalne?

Mimo dużej dostępności i różnorodnej oferty zakup mydła naturalnego nie jest taki prosty. Przede wszystkim należy pamiętać, że prawdziwe mydła są o wiele droższe od syndetów.

Kolejną rzeczą, która pomoże rozpoznać naturalne mydło, jest lista składników – im jest dłuższa, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z substytutem mydła. Mydło naturalne powinno posiadać 4-5 składników i ewentualnie dodatki w postaci olejków zapachowych/eterycznych oraz naturalnych barwników.

Mydło naturalne szare

Mydła naturalne dostępne są w kilku rodzajach. To najpopularniejsze to szare mydło, czyli to potasowe. Jest ono mieszaniną soli potasowych, gliceryny, kwasy cytrynowego oraz chlorku sodu. W jego składzie nie znajdziemy sztucznych barwników i substancji zapachowych. Szare mydło praktycznie nie pachnie. Jest ono zalecane do pielęgnacji skóry alergicznej i trądzikowej, ponieważ praktycznie nie wywołuje uczuleń. Naturalne szare mydło bardzo dobrze myje i oczyszcza skórę. Wykazuje właściwości antybakteryjne. Można go używać również do mycia włosów oraz prania odzieży.

Naturalne mydło kastylijskie

Inną odmianą naturalnego mydła jest to kastylijskie. Pochodzi ono z regionu Kastylii w Hiszpanii. Pierwotnie produkowane było z lokalnej oliwy, dziś za mydło kastylijskie uważa się każde, które wytwarzane jest na bazie naturalnych olejów roślinnych. Mydło kastylijskie jest wyjątkowo delikatne. Wykazuje własność oczyszczające oraz nawilżające. Po ten rodzaj naturalne mydła mogą sięgać alergicy i małe dzieci.

Naturalne mydło marsylskie

Mydło z Marsylii powstaje na bazie olejów roślinnych i jest tym potasowym. Jego tradycyjny skład to oliwa z oliwek, jednak dziś zastępuje się ją olejem palmowym. Mydło marsylskie zaczęto produktowych w XVI wieku. Charakteryzuje się dużą zawartością olejów roślinnych, lawendowym zapachem i fioletowym kolorem. Nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych. To naturalne mydło jest odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Doskonale ją pielęgnuje, natłuszcza i oczyszcza. Mydło marsylskie sprawdza się jako środek do higieny intymnej, a jego płatki można wykorzystać do prania.

Naturalne mydło siarkowe

Mydło siarkowe zawiera w swoim składzie ok. 5% związków czystej siarki. W praktyce oznacza to, że posiada właściwości wysuszające i narusza warstwę ochronną naskórka, doprowadzając do hamowania wydzielania się łoju. W tradycyjnym mydłem siarkowym oprócz związków siarki znajdziemy też oliwę z oliwek, witaminy B, C i E oraz żelazo. Ten typ mydła naturalnego świetnie sprawdza się przy oczyszczaniu skóry. Trzeba jednak pamiętać, aby nie stosować go zbyt długo, ponieważ może wysuszać skórę i ją uwrażliwić. Mydło siarkowe zalecane jest jako uzupełniający kosmetyk w kuracji cery tłustej i trądzikowej oraz jako szampon dla skóry głowy z łupieżem i łojotokiem.

Naturalne mydło borowinowe

Produkowane z olejów rolnych mydło borowinowe zawiera w sobie dodatek z borowiny. Nadaje ono skórze lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu może ona odzyskać swoje naturalne pH. Mydło borowinowe pomaga również w odbudowie płaszcza wodno-luipidowego, stymuluje syntezę kolageny, podbudza metabolizm i proces energetyczne komórek. Mydło borowinowe polecane jest do skóry suchej i pękającej.

Naturalne mydło z Aleppo

Mydło z Aleppo pochodzi z Syrii, gdzie wytwarzane jest od ponad 2000 lat ręcznie. Jego podstawowy skład to olej laurowy, oliwę z oliwek oraz substancja spieniająca. Można stosować je jako piankę do golenia, maseczkę oczyszczającą, szampon do włosów, mydło do twarzy oraz środek piorący. Mydło z Aleppo przeznaczone jest do każdego rodzaju skóry, mogą stosować go różnie dzieci. Jego właściwości pozwalają na oczyszczanie porów, pozbycie się wągrów, pryszczy i zaskórników, redukcję łojotoku i błyszczenia się skóry. Mydło ma odczyn zasadowy, dlatego po jego użyciu należy przetrzeć skórę tonikiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here