Nasiadówka często nazywana jest kąpielą leczniczą czy też pół kąpielą. Nasiadówka jest naturalną metodą leczniczą stosowaną już do wieków. Głównie wykorzystywana jest w leczeniu uzdrowiskowym oraz domowych. Pomaga na skuteczną walkę z wieloma przykrymi dolegliwościami np. żylakami odbytu czy zapaleniem pęcherza. Zalecana jest zazwyczaj osobom, które cierpią na choroby w obrębie miednicy mniejszej i krocza. Nasiadówki działają przeciwzapalnie, ściągająco, dezynfekująco, przyspieszają gojenie się ran, łagodzą ból i pieczenie. Zobacz, jak przygotować kąpiele lecznicze i co warto o nich wiedzieć.

Nasiadówki i kąpiele lecznicze to domowe sposoby na wiele dolegliwości. W ich przygotowaniu używa się naturalnych substancji takich jak sole lecznicze czy olejki eteryczne. Nasiadówki można bardzo prosto przygotować samodzielnie, a ich stosowanie nie zawsze wymaga rekomendacji lekarza.

Czym są nasiadówki?

Nasiadówka to kilkunastominutowa kąpiel lecznicza, która trwa od 15 do 20 minut. W jej trakcie dochodzi jedynie do zanurzenia pośladków, woda nie może sięgać wyżej niż biodra. Nasiadówkę wykonuje się w bardzo ciepłej wodzie, która ma temperaturę od 36 do 42 stopni Celsjusza i połączona jest ze środkami leczniczymi. Nasiadówkę można wykonać w wannie, misce lub innym wygodnym naczyniu. Kuracja nasiadówkami powinna trwać minimum 7 dni a maksymalnie 21. Taki okres kuracji pozwala zauważyć pozytywne efekty dla zdrowia. Jako korzyści z kąpieli leczniczych wymienia się poprawianie ukrwienia tkanek w obrębie naczyń miednicy oraz jamy brzusznej, zmniejszenia napięcia mięśni gładkich, działanie przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i sciągające.

Kuracja nasiadówkami – kiedy warto po nią sięgnąć?

Kąpiele nasiadówkowe polecane są przede wszystkim przy schorzeniach w obrębie miednicy mniejszej oraz krocza. Pomóc mogą w leczeniu:

  • zapalenia pęcherza moczowego,
  • bolesnych miesiączek,
  • pielęgnacji po nacięciu krocza przy porodzie,
  • zapaleniu lub przeroście gruczołu krokowego,
  • chorobach ginekologicznych, a zwłaszcza grzybicy pochwy, opryszczce narządów płciowych i stanach zapalnych jajników,
  • żylakach odbytu,
  • mechanicznym uszkodzeniu naskórka i błon śluzowych,
  • kolce jelitowej lub nerwowej.

Należy pamiętać, że z nasiadówek nie powinny korzystać osoby z niewydolnością krążenia, kobiety w czasie I trymestru ciąży i osoby nadwrażliwe na zioła i inne substancje użyte w kąpielach nasiadówkowych.

Kąpiele nasiadówkowe na hemoroidy (żylaki odbytu) – jakie stosować?

Nasiadówki znane są przede wszystkim jako naturalny i skuteczny lek na hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Kąpiele lecznicze przynoszą ulgę w bólu, łagodzą swędzenie, pieczenie, uczucie dyskomfortu i pozostałe objawy hemoroidów. Nasiadówki na hemoroidy to te z kory dębu. Jest ona bogata w garbniki, dzięki czemu posiada duże właściwości odkażające, przeciwzapalne, wysuszające, ściągające i uszczelniające naczynia krwionośne. Nasiadówki z kory dębu pomagają także utrzymać odpowiedni poziom pH, rozkurczają mięśnie zwieracza odbytu oraz zmniejszają ciśnienie w naczyniach żylnych. Tego typu kąpiele lecznicze pomagają nie tylko przy żylakach odbytu, ale także po zabiegach proktologicznych.

Przepis na nasiadówkę z kory dębu

Na 1 litr wody potrzeba jest 100 g sproszkowanej kory dębu. Odwar uzyskuje się poprzez gotowanie wyżej wymienionych składników, a następnie odstawienie mikstury na 15 minut. Po tym czasie należy ją odcedzić i wlać do naczynia/wanny, gdzie będzie się przeprowadzać nasiadówkę. Kąpiel lecznicza w korze dębu powinna trwać do 15 minut. Później ciało wyciera się miękkim ręcznikiem lub pozostawia do samoistnego wyschnięcia.

Nasiadówka na zapalenie pęcherza

Kąpiele nasiadówkowe często wykorzystywane są w leczeniu zapalenia pęcherza. Ich składnikiem jest głównie rumianek. Kąpiel leczniczą wykonuje się z dolania do wody naparu wykonanego z 2-3 saszetek rumianku, który wcześniej parzył się przez kilka minut. Nasiadówki z rumianku na zapalenie pęcherza należy przeprowadzać do 3 razy dziennie, a każda z nich powinna trwać ok. 15 minut.

W leczeniu zapalenia pęcherza sprawdzają się też nasiadówki ze skrzypu oraz słomy owsianej. Ich zastosowanie to również zatrzymanie moczu i opryszczki narządów moczowych. Oprócz tego przy chorobach układu moczowego można sięgnąć po kąpiele lecznicze z jałowca, nawłoci pospolitej, mącznicy lekarskiej, pietruszki zwyczajnej i lubczyku.

Nasiadówki na bolesne miesiączki

Bóle menstruacyjne można łagodzić nasiadówkami z kopru. Pomagają one przy silnych dolegliwościach. Najlepiej w takich sytuacjach sięgnąć po nasiadówki parowe, czyli te, gdzie nie zanurza się całych pośladków w wodzie, a jedynie utrzymuje się je ponad taflą i poddaje działaniu pary wodnej. Nasiadówkę na bóle menstruacyjne przygotowuje się parząc kilka gałązek kopru i zalewając go gorącą wodą. Kąpiel powinna trwać przez 15-20 minut. Na bóle menstruacyjne pomogą także kąpiele lecznicze ze skrzypu lub krwawnika.

Nasiadówki na prostatę

Z kąpieli nasiadówkowych mogą skorzystać panowie przy leczeniu typowo męskich dolegliwości takich jak powiększenie gruczołu prostaty. Nasiadówki na prostatę wykonuje się z kory dębu, korzenia pokrzywy, kłącza tataraku lub kwiatu rumianku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here