Gdybyś wiedział, że pewien rodzaj ćwiczeń może polepszyć równowagę, wzmocnić kości pomóc Ci schudnąć, jednocześnie poprawiając wygląd i samopoczucie, czy nie chciałbyś zacząć już teraz? Cóż, badania pokazują, że trening siłowy może zapewnić wszystkie te korzyści i wiele więcej.

Trening siłowy – obierz konkretny cel

Ćwiczenia siłowe to taka aktywność fizyczna, którą wykonujemy przy pomocy dodatkowego obciążenia lub z masą własnego ciała. Przed rozpoczęciem treningu siłowego, warto wyznaczyć sobie jeden, konkretny cel, jaki chcemy przy jego pomocy osiągnąć oraz z cierpliwością i wytrwałością go realizować. Tym celem może być spalenie tkanki tłuszczowej, wyrzeźbienie sylwetki, zwiększenie masy mięśniowej, zwiększenie ogólnej sprawności fizycznej i wytrzymałości fizycznej.

Ćwiczenia siłowe – czym jest trening siłowy?

Trening siłowy to aktywność fizyczna mająca na celu poprawę kondycji mięśni. Wiele osób mylnie twierdzi, iż trening siłowy służy tylko i wyłącznie do budowania masy mięśniowej. To błąd, ponieważ podstawowy trening siłowy na pewno nie sprawi, że będziesz wyglądać jak kulturysta. W obawie przed zbyt pokaźną muskulaturą (dotyczy to przede wszystkim kobiet) ćwiczenia siłowe są całkowicie pomijane na rzecz sesji cardio lub zajęć grupowych fitness.

Tymczasem ćwiczenia siłowe mają wiele zalet, do których należą na przykład: pozbycie się zbędnych kilogramów, pozytywny wpływ na kości, podniesienie sprawności i wytrzymałości, pozytywny wpływ na biomechanikę organizmu, poprawa nastroju, wzrost poziomu energii, podniesienie poziomu dobrego cholesterolu (HDL) czy zmniejszenie ryzyka wystąpienia kontuzji. Przyjrzyjmy się dokładniej korzyściom treningu siłowego.

Korzyści zdrowotne wynikające z treningu oporowego (siłowego)

Korzyści fizyczne i psychiczne, które można uzyskać dzięki treningowi oporowemu, obejmują:

  • poprawę siły i napięcia mięśni, dzięki czemu chronimy stawy przed obrażeniami
  • utrzymanie elastyczności i równowagi, które pomogą zachować niezależność w miarę starzenia się
  • zarządzanie wagą i zwiększony stosunek mięśni do tłuszczu – gdy nabędziesz mięśni, twoje ciało spali więcej kilodżuli w spoczynku
  • może pomóc zmniejszyć lub zapobiec pogorszeniu funkcji poznawczych u osób starszych
  • większa wytrzymałość – w miarę jak staniesz się silniejszy, nie będziesz się męczył tak szybko
  • zapobieganie lub kontrola stanów przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca, zapalenie stawów, ból pleców, depresja i otyłość
  • leczenie bólu
  • poprawiona mobilność i równowaga
  • poprawiona postawa
  • zmniejszone ryzyko kontuzji
  • zwiększona gęstość i siła kości oraz zmniejszone ryzyko osteoporozy
  • poprawa samopoczucia – trening oporowy może zwiększyć Twoją pewność siebie, poprawić obraz ciała i nastrój
  • lepszy nocny sen i unikanie bezsenności
  • wzrost samooceny
  • zwiększona wydajność codziennych zadań.

Trening siłowy by rzeźbić i spalać – pamiętaj o prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń

Technika i prawidłowe wykonywanie ćwiczeń jest ważne nie tylko dla treningu siłowego, ale także dla każdego innego rodzaju aktywności fizycznej. Jeśli jesteś początkującym sportowcem zrób mały test: idź na siłownię i zapytaj profesjonalnego trenera, jak prawidłowo wykonywać brzuszki. Wydaje się to naprawdę śmieszne, ponieważ to jedno z podstawowych ćwiczeń, ale gwarantujemy, że odpowiedź może Cię zadziwić i może okazać się, że nigdy do tej pory nie wykonywałeś tego ćwiczenia dobrze.

Dla początkujących osób trudnym zadaniem może okazać się samodzielne ustalenie planu treningowego. Tutaj naprzeciw wymaganiom wychodzą trenerzy personalni, którzy nie tylko pokażą nam, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia i obsługiwać przyrządy do ćwiczeń, ale także ułożą dobrze zbilansowaną dietę i będą śledzić i sprawdzać postępy.

Samodzielne ćwiczenia są o tyle mniej skuteczne, że nikt nie kontroluje ich wykonywania i nie poprawia ewentualnie pojawiających się błędów podczas treningu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here