Ser mascarpone to znany składnik deserów. Charakteryzuje się on delikatną konsystencją oraz śmietankowym smakiem. Przerwanie ma on biały lub lekko żółty kolor. W kuchni dodaje się go do ciast i innych deserów. Warto jednak wiedzieć, czy oprócz wyśmienitego smaku serek mascarpone ma i inne właściwości.

Ser mascarpone pochodzi z Włoch, a dokładnie z ich północnej części. Za jego twórców uważa się Lombardczyków. Wytwarza oni ser mascarpone już w XVI wieku. W tradycyjnym przepisie powstawał on na bazie śmietany, która pozostała jako efekt uboczny wytwarzania parmezanu. Później do produkcji mascarpone wykorzystywano śmietanę powstałą z mleka specjalnie karmionych krów. Zwierzęta te jedzą mieszankę traw, kwiatów oraz zioła. To dzięki temu oryginalny mascarpone ma wyjątkowy smak i aromat.

Jak wytwarza się ser mascarpone?

To, co odróżnia ser mascarpone od innych, jest to, że tworzy się go nie z mleka, ale ze śmietany. Ta odprowadza się do temperatury 90 stopni, stale mieszając. Na kolejnym etapie do roztworu dodaje się kwas cytrynowy lub ocet. Ma to za zadanie zakwasić roztwór i doprowadzić do powstania gęstej papki. Proces ten zachodzi w ok. 10 minut. W jego wyniku uzyskuje się niewielkie grudki, które po pewnym czasie łączą się ze sobą. Gotowy koagulant należy przelać na płótno i przez ok. 24 godziny odsączać przez serwatkę. Cały proces przeprowadza się w temperaturze 8-10 stopniach Celsjusza. Dochodzi wtedy do dojrzenia sera.

Smak i wygląd serka mascarpone

Serek mascarpone ma białą lub kremową barwę. Jego konsystencja jest zwarta i sprężysta, a struktura przypomina gęsty krem lub śmietanę. Serek mascarpone jest niezwykle tłusty, jego skład to aż 80% tłuszczu. Smak mascarpone jest kremowy, lekko maślany, słodki, z lekka nuta kwasowości. Serek jest również niezwykle delikatny.

Wartości odżywcze w serku mascarpone

Najważniejszym składnikiem odżywczym zawartym w serku mascarpone jest wapno. Pierwiastek ten jest cenny ze względu na to, że stanowi budulec naszych kości. Jednocześnie wapń z organizmu jest stale wypłukiwany przez kawę, złą dietę czy stres. Porcja mascarpone licząca 30 g zapewnia 4% dziennego zapotrzebowania na wapń. Inne składniki odżywcze, które znajdziemy w serku mascarpone to sód oraz witaminę A.

Trzeba jednak pamiętać, że mascarpone to produkt niezwykle kaloryczny spożywanie go w zbyt dużych ilościach może powodować pojawianie się dodatkowych kilogramów. Z racji dużej ilości tłuszczu serek mascarpone nie powinien znajdować się w menu diety odchudzającej.

Zastosowanie serka mascarpone

Serek mascarpone to przede wszystkim składnik słodkich wypieków i deserów. Jest on m.in. podstawowym składnikiem słynnego włoskiego deseru – tiramisu. Można go również dodawać do sernika, rurek z kremem czy dodawać z lodami. Przy pomocy serka mascarpone tworzy się masy tortowe i gęste aromatyczne sosy do deserów.

Warto wiedzieć, że mascarpone to nie tylko składnik słodkich dań. Pasuje on do mięsnych sposobów i warzyw. Można podać do jako dip do kurczaka, sałatek owocowych i warzyw. Prawni kucharze dodają serek też do kanapek, past, zapiekanek itp. Idealnie pasuje on do dań kuchni śródziemnomorskiej, gdzie łączy się go ze świeżymi ziołami – szczypiorkiem, natką pietruszki, bazylią, oregano.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here