łuszczyca
fot. pixabay.com

Łuszczyca to choroba, która dotyka głównie osoby w wieku średnim i starsze. JEst uciążliwym schorzeniem, które nie łatwo się diagnozuje. Leczenie trwa zazwyczaj długo, na jego efekty przychodzi nam czekać. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/luszczyca-krostkowa-objawy-sposoby-leczenia/

Przyczyny łuszczycy krostkowej

Do tej pory nie ustalono, co jest bezpośrednią przyczyną łuszczycy krostkowej. Specjaliści wskazuję jednak na szereg czynników, który może mieć znaczenie dla jej rozwoju. Najczęściej wskazuje się ją jako pośredni skutek przyjmowania przez długi czas kortykosteroidów, antydepresantów i antybiotyków. Wśród osób zażywających stale te leki odsetek cierpiących na łuszczycę jest wyższy. Jako czynnik zwiększający ryzyko łuszczycy podaje się też czynniki oddziałujące bezpośrednio na skórę, takie jak światło słoneczne, fototerapia oraz maści, zawierające silne substancje aktywne. Łuszczyca bywa też wiązana z okresem ciąży i zachodzącym w nim zmian hormonalnych. 

Jak rozpoznać łuszczycę

Łuszczyca objawia się suchymi, podrażnionymi i łuszczącymi się plackami na skórze. Często można również zaobserwować krostki wypełnione przezroczystym płynem. Mogą się tworzyć wokół nich stany zapalne. Łuszczyca może obejmować całe ciało, choć zdarza się, że występuje miejscowo. Pojawia się wtedy na skórze dłoni, stóp, palcach. Zmiany na skórze wywołane są wzmożoną produkcją naskórka. Proces ten zachodzi znacznie szybciej niż u zdrowego człowieka, w związku z czym na skórze tworzą się charakterystyczne łuski. 

Jak radzić sobie z łuszczycą krostkową

Leczenie łuszczycy domowymi sposobami nie jest skuteczne. Niezbędna jest interwencja lekarska, dlatego nie powinniśmy bagatelizować pierwszych symptomów choroby. Zazwyczaj stosuje się terapię oparta na kortykosteroidach, retinoidach i witaminie D3. Przyjmowane są one doustnie, w postaci maści bądź miejscowych wcierek i okładów. Wspierająco stosuje się również fototerapię, aby złagodzić stany zapalne. W skrajnych przypadkach stosuje się leki immunosupresywne. Z domowych sposobów dobrze sprawdzają się kąpiele z dodatkiem płatków owsianych.

Przeczytaj też: http://www.muscular.pl/jak-reagowac-w-przypadku-wodnistej-biegunki/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here