filtry przeciwsłoneczne
fot. pexels.com

Nie ma co ukrywać – najpopularniejsze typy filtrów to zdecydowanie UVA i UVB. Okazuje się jednak, że w kosmetykach są i powinny być inne typy filtrów. Tylko wtedy mamy pewność, że kosmetyk dobrze chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. Dowiedz się zatem, jakie filtry powinny znaleźć się w kosmetyku i co to za filtry.

Zobacz też: https://www.citeam.pl/isc-w-strone-slonca-wzmacniamy-odpornosc/

Oznaczenia filtrów – o co w nich chodzi

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych typów filtrów przeciwsłonecznych jest jedna rzecz, którą powinnaś o nich wiedzieć. Oznaczenia UVA, UVB, VL oraz IR są to skróty określeń typu promieniowania słonecznego. Jeśli takie oznaczenie znajdziesz na produkcie to znaczy, że w kosmetyku znajduje się filtr, który chroni przed danym promieniowaniem. Czasem na opakowaniu jest określenie UVA i UVB (które jest wręcz standardowe i podstawowe), a dodatkowo jest informacje, że produkt chroni przed innym promieniowaniem, np. światłem widzialnym, czyli visible light (VL). Staraj się jednak wybierać produkty, gdzie jest zdecydowane potwierdzenie obecności takiego filtra, ponieważ bardzo często marki niestety wykorzystują tę informację i traktują ją jako chwyt marketingowy.

UVB

UVB to typ promieniowania ultrafioletowego (ultraviolet radiation), które jest odpowiedzialne za naszą opaleniznę. Warto jednak zaznaczyć, że opalenizna to nie jest efekt reakcji na słońce, ale skutek uboczny. Skóra produkuje barwnik, aby uchronić się przed promieniowaniem, więc tak trzeba na to spojrzeć. Dodatkowo promieniowanie UVB działa powierzchownie. Dociera do płytszych warstw skóry. Może zatem powodować poparzenia słoneczne na powierzchni skóry.

UVA

Promieniowanie UVA jest również typem promieniowania ultrafioletowego. Ten rodzaj promieniowania dociera do głębszych warstw skóry i uszkadza więzadła powodując przedwczesne starzenie się skóry. Jak widzisz stosowanie filtrów tylko UVA lub tylko UVB może być zbyt małą ochroną. Warto wybierać kosmetyk lub produkt medyczny, który posiada filtr UVA i UVB, aby ochronił skórę przed tymi różnymi promieniowaniami. Oczywiście idealnym produktem byłby taki, który dodatkowo posiadałby dwa poniższe filtry

VL

To skrót od visible light, czyli światło emitowane przez urządzenia elektroniczne, jak smartfony, laptopy. A trzeba przyznać przed takimi urządzeniami spędzamy naprawdę dużą ilość czasu. Często też nie mówimy o świetle widzialnym, ale niebieskim, które emitują wspomniane urządzenia i nazywa się ono Visible Blue Light. To promieniowanie osłabia barierę immunologiczną skóry, jej komórki lipidowe i białka. W ten sposób skóra walczy ze stresem oksydacyjnym.

IR

To promieniowanie podczerwone, który podnosi temperaturę skóry aż do około 40 stopni Celsjusza, która nie jest dobra dla skóry. Wskutek tego, ze skóry latują cząsteczki wody, a to prowadzi do degradacji kolagenu i włókien elastyny.

Przeczytaj też: http://www.leczsiezdrowo.pl/bulimia-vs-anoreksja/

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here