Łojotokowe zapalnie skóry twarzy to inaczej wyprysk łojotokowy. Jego charakterystyczny objawem jest pojawienie się łuszczącej się skóry. Schorzenie to najczęściej dotyka osoby wieku dojrzewania, ale może wystąpić u niemowląt oraz osób dorosłych. Łojotokowe zapalnie skóry twarzy określane jest jako przewlekła, nawracająca choroba skóry. Schorzenie połączone jest z nadczynnością gruczołów łojowych. Poznaj przyczyny, objawy i sposób leczenia łojotokowego zapalenia skóry twarzy.

Łojotokowe zapalenie skóry to jedna z form przewlekłego stanu zapalnego skóry. Przejawia się on nadmiernym łuszczeniem się naskórka oraz zaczerwienieniem skóry twarzy. Mechanizm powstania tego schorzenia nadal jest mało znany, ale lekarze opracowali skuteczne metody radzenia sobie z problemem.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Za podstawową przyczynę łojotokowego zapalenia skóry twarzy uznaje się wzmożona aktywność gruczołów łojowych, a także nieprawidłowy skład produkowanego łoju. Należy jednak zaznaczyć, że te przyczyny wyprysku łojotokowego nie zostały jednoznacznie potwierdzone. Inna teoria wskazuje, że za schorzenie mogą odpowiadać:

  • nieprawidłowości w pracy układu odpornościowego;
  • nieodpowiednia dieta,
  • brak lub niewłaściwa pielęgnacja;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • brak ekspozycji skóry na światło słoneczne;
  • zaburzenia hormonalne;
  • choroby neurologiczne takie jak porażenie nerwu VII, jamistość rdzenia, Parkinson;
  • zaburzenia psychiczne np. depresja;
  • alkoholizm;
  • infekcje wirusem HIV;
  • choroby nowotworowe przewodu pokarmowego i oddechowego;
  • inne przewlekłe choroby;
  • nadmierna kolonizacja drożdżaków malassezia spp.

Łojotokowe zapalenie skóry – grupa ryzyka

Na wyprysk łojotokowy zazwyczaj zapadają osoby młode. Wraz z wiekiem ryzyko zachowania maleje. Trzeba jednak pamiętać, że łojotokowe zapalenie skóry twarzy może wystąpić nawet po 50 roku życia. Choroba częściej uaktywnia się u mężczyzn niż u kobiet. Obwinia się za to działanie testosteronu.

Łojotokowe zapalenie skóry może również wystąpić u niemowląt i nazywane jest ciemieniucha. Przebieg schorzenia jest łagodniejszy niż przy tradycyjnej odmianie tej choroby. Nie wymaga też pomocy lekarskie. Ciemieniucha uważna jest głównie za problem kosmetyczny. Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt pojawia się między 2 a 10 tygodniem życia. Jego objawy to miękkie, tłuste, żółto-szare łuski i strupy na owłosionej skórze głowy. Schorzenie rzadko rozprzestrzenia się na twarzy, tułowiu czy kończyny.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy

U osób z łojotokowym zapaleniem skóry twarzy można zaobserwować delikatny rumień raz nadmierne złuszczenie się naskórka. Z twarzy schodzi on w postaci żółtych, tłustych łusek. W wyniku nadmiernego złuszczania się może dojść do pojawienia się mało estetycznych strupów na twarzy. Zmiany najczęściej na początku pojawiają się w obrębie owłosionej skóry głowy, a następnie przechodzą na twarz. Zazwyczaj zlokalizowane są wzdłuż linii włosów, w obrębie brwi, za uszami i w fałdach nosowo-wargowych. W niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia brzegów powiek. Kiedy schorzenie przybiera zaawansowaną formę, może dojść do wytępienia rozpadlin i przeczosów, które bywają następstwem świądu towarzyszącemu wypryskowi łojotokowemu. Lekarze podkreślają, że objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy nasilają się jesienią i zimą.

Jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry twarzy?

Objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy często mylone są z łuszczycą. Schorzenia te są jednak różne. Przede wszystkim ŁZS widoczne są jedynie na głowie, twarzy oraz w miejscach, gdzie występują gruczoły łojowe, tymczasem łuszczyca atakuje również łokcie i kolana. Przy łojotokowym zapaleniu skóry zdarza się, że zmiany ustępują samoistnie, ale zazwyczaj nieleczone nasilają się – łuszczyca obowiązkowo wymaga leczenia.  Aby potwierdzić, że pacjent cierpi na wyprysk łojotokowy, wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań i testów.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która wymaga specjalistycznego leczenia. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem, który na podstawie objawów oraz zaawansowania schorzenia dobierze terapię. Leczenie zazwyczaj obejmuje stosownie miejscowych leków przeciwgrzybiczych lub dermo kortykosteroidów. Oprócz farmakologii konieczne jest właściwe pielęgnowanie skóry z wypryskiem łojotokowym. Osoby cierpiące na to schorzenie obowiązkowo powinny sięgać po dermokosmetyki, które pomogą w optymalizacji leczenia. Należy pamiętać, że leczenie łojotokowego zapalenia skóry twarzy jest procesem długotrwałym i trudnym. Odpowiada za to przewlekły i nawrotowy charakter choroby.

Jak zapobiegać łojotokowemu zapaleniu skóry twarzy?

W przypadku, gdy zmiany skórne ustępują, pacjent nadal powinien dbać o odpowiednią pielęgnację. Zaleca się, aby zapobiegawczo stosować szampony z cyklopiroksolamina lub ketokonazolem przyjemniej raz w tygodniu. Natomiast przy remisji ciężkiej odmiany łojotokowego zapalenia skóry twarzy konieczne jest zażywanie itrakonazolu przez 2 kolejne dni każdego miesiąca. Ważne jest także przestrzeganie higieny i odpowiednia pielęgnacja skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here