Olejek pomarańczowy jest jednym z tych bardziej znanych. Ma on szereg zastosowań. Stosuje się go zarówno przy aromaterapii, jak i w leczeniu rozmaitych dolegliwości, kosmetyce, a nawet w kuchni. Olejek pomarańczowy występuje w dwóch odmianach gorzkiej i słodkiej. To, jaki on będzie, zależy od gatunku drzewa, na którym wyrósł owoc użyty do produkcji olejku. Olejek ze słodkiej pomarańczy przybiera jasno-złocisty odcień, ten z gorzkiej ma kolor czerwonawy. Zobacz, co musisz wiedzieć o olejku pomarańczowym.

Olejek pomarańczowy uzyskiwany jest w procesie destylacji na zimno lub gorącą parą wodną. Wytwarza się go z różnych odmian pomarańczy np. neroli, bergamotki, mandarynki. Olejki pomarańczowe wykazuje działanie zdrowotne, kosmetyczne i kulinarne. Można stosować go w czystej formie lub dodawać np. do kosmetyków. Warto wspomnieć o tym, że naturalny olejek z pomarańczy ma piękny zapach.

Aromaterapia olejkiem pomarańczowym

Z racji pięknego zapachu olejek pomarańczowy jest chętnie wykorzystywany przez aromaterapię. Zapach pomarańczy wykazuje działanie uspokajające, harmonizujące i stabilizujące układ nerwowy. Oprócz tego olejek pomarańczowy poprawia apetyt i wpływa pozytywnie na układ trawienny, pozwalając pozbyć się dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Aromaterapia olejkiem pomarańczowym często stosowana jest u małych dzieci, które określane są mianem niejadków.

Olejek pomarańczowy w kosmetyce

Olejek pomarańczowy to naturalny i skuteczny sposób na pielęgnowanie skóry. Kosmetyka i medycyna rekomendują jego stosowanie przy rozmaitych dolegliwościach skórnych. Pomaga on wzmocnić tkankę łączną, działa regenerująco, ujędrniająco i antycellulitowo. Po olejek z pomarańczy warto sięgnąć przy pielęgnacji skóry zanieczyszczonej. Olejek będzie na nią działa antyseptycznie i uspokajająco. Dokładne działanie olejku pomarańczowego na skórę uzależnione jest od tego, z jakiego rodzaju owoców został wykonany. I tak np. olejek z neroli wykazuje silne działanie anti-aging, wzmacnia wrażliwą skórę, rozjaśnia i napina naskórek oraz pomaga w leczeniu trądziku. Olejki z pomarańczy łatwo wchłaniają się w skórę i pozostawiają ją promienną oraz gładką. Efekty jego stosowania widoczne są po ok. 2 tygodniach.

Kosmetyka olejek pomarańczowy chętnie dodaje do kosmetyków do kąpieli, olejków do masażu oraz perfum i innych kosmetyków zapachowych. Substancje tą można również znaleźć w kosmetykach do włosów. Kilka kropel olejku pomarańczowego dodanego do szamponu sprawia, że włosy będą gładkie i miękkie po umyciu, a także będą błyszczały. Jeśli olejkiem pomarańczowym nasmaruje się końców na noc, to będą one bardziej elastyczne. Wskazuje się również, że olejek z pomarańczy połączony z olejkiem winogronowym i cytrynowym wspomaga porost włosów.

Właściwości olejku pomarańczowego

Pomarańcza to owoc bogaty w witaminy, minerały i przeciwutleniaczy. Pozwalają one na neutralizację patogenów. Olejek pomarańczowy również posiada te właściwości i działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Można go stosować przy zatruciu salmonellą, zatruciu pokarmowym z biegunką, bólach brzucha i gorączce. Inne właściwości olejku pomarańczowego to:

  • Odstraszanie komarów, much i kleszczy;
  • Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów;
  • Działanie przeciwskurczowe w zakresie dróg oddechowych, drgawek, napięcia mięśni;
  • Łagodzenie bólów głowy, w tym bólów migrenowych;
  • Silne uspokaja organizm; łagodzenie niepokoju, gniewu, depresji;
  • Łagodzenie stanu zapalnego organizmu;
  • Pobudzanie libido, zmieszczenie oziębłości oraz pomoc w leczeniu impotencji;
  • Działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne;
  • Działanie pobudzające; niwelowanie senności, ospałości i braku chęci do działania
  • Wzmocnienie odporności organizmu poprzez usuwanie z niego toksyn
  • Działanie moczopędne, przez co pozwala pozbyć się nadmiaru żółci, solu i kwasy moczowego;
  • Poprawę trawienia i apetytu;
  • Przeciwdziałanie nadmiarowi gazów w jelicie;
  • Działanie antycellulitowe; olejek pomarańczy pozwala zniwelować pomarańczową skórkę; można go wcierać w czystej postaci w skórę brzucha, ud i ramion lub stosować gotowe kosmetyki z olejkiem pomarańczowym.

Zastosowanie olejku pomarańczowego

Olejek pomarańczowy można stosować solo lub w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi. Zaleca się go łączyć z olejkiem cynamonowym, z czarnego pieprzu, z drzewa sandałowego, imbiru oraz goździków.

Olejek pomarańczowy ma zastosowanie zewnętrzne oraz wewnętrzne. Często stosuje się go w kuchni, dodając np. do deserów. Trzeba pamiętać, że nie powinien on być spożywany w dużych ilościach, bowiem wykazuje działanie fotouczulające. Nie zaszkodzi on jednak w wymiarze kilku kropel dziennie. Zażywany regularnie pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów. Kurację odchudzającą olejkiem pomarańczowym należy stosować minimum przez miesiąc.

Jak widać, olejek pomarańczowy ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go w różnych dziedzinach życia. Jego zapach lubiany jest niemal przez wszystkich. Olejek jest łatwo dostępny i można kupić go w aptece, sklepach zielarskich czy tych z naturalnymi kosmetykami. Kupując go, warto zwrócić uwagę na skład i wybierać produkty jak najbardziej naturalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here