Siwe włosy to oznaka starzenia się organizmu. Pierwsze siwe pasma mogą pojawiać się bardzo wcześnie, bo nawet u dwudziestu kilkulatów. To, kiedy nasze włosy zaczynają siwieć, uzależnione jest od wielu czynników. Niebagatelny wpływ ma na to genetyka. Mimo że nie da się z nią walczyć, to koncerny kosmetyczne coraz częściej proponują kosmetyki przeciwdziałające siwieniu włosów. Skuteczne w walce z siwizną mają być też domowe sposoby. Poznaj domowe sposoby przeciw siwieniu włosów.
Siwe włosy spędzają sen z powiek ich właścicielom. Chcąc skutecznie je ukryć, sięgając po farby do włosów. Jednak farbowanie włosów to chwilowe rozwiązanie. Zabieg trzeba regularnie powtarzać, a co najważniejsze nie zmniejszy on siwienia włosów, może jedynie ukryć śnieżnobiałe pasma. Aby ograniczyć i opóźnić siwienie warto sięgnąć po inne sposoby.
Przyczyny siwienia włosów
Przyczyny siwienia włosów są częstym obiektem badań naukowców. Odkryli oni, że główną przyczyną siwienia włosów jest kumulowanie się w mieszku włosowym nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej. Powoduje to blokowanie wytwarzania melaniny, substancji odpowiedzialnej za barwę czupryny.
Do zakłócenia pracy enzymów i spadku ich aktywności w mieszkach włosowych dochodzi wraz z wiekiem. Przyczyniać się do tego mogą również geny oraz czynniki zewnętrzne. Powodują one karłowacenie mieszków włosowych i pod wpływem wody utlenionej siwienie pasm włosów.
Dieta przeciw siwym włosów
Walkę z siwiejącymi włosami warto rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Pewne składniki pokarmowe są w stanie opóźnić i spowolnić procesy siwienia włosów, a także je wzmocnić. Naukowcy podają, że siwieniu włosów zapobiegają pokarmy bogate w witaminę B12, biotynę, cynk, kwas foliowy, kwas omega 3, miedź, wapń oraz PABA. Bazując na tym, jednym z głównych składników diety przeciwdziałające siwieniu włosów powinien być kefir. Na siwienie używany jest on od lat. Aby zadziałały, konieczne jest jego systematyczne picie. Moc kefiru opiera się na zawartym w nim wapnie oraz witaminach z grupy B. Regularnie pity wzmacnia włosy, zapobiega łupieżowi oraz opóźnia wytępienie siwizny.
Kolejny produkt pomagający w walce z siwiejącymi kosmykami to pietruszka. Bogata w żelazo i witaminy A, B i C zapobiega wzmożonemu wypadaniu włosów i spowalnia proces ich siwienia. Pietruszkę w dużych ilościach warto dodawać do sosów, zup, makaronów, twarożków. Najlepiej zjadać 1/3 pęczka naci pietruszki dziennie.
Dietę przeciw siwym włosów dobrze jest także uzupełnić o napój drożdżowy. Wykonuje się go z łyżki drożdży domowych oraz wrzątku. Zadaniem napoju jest wzmocnienie włosów, opóźnienie siwienia oraz poprawa ich kondycji. Napój drożdżowy można zastąpić naparem z serdecznika i skrzypy polnego.
Inne rekomendowane produkty to: brokuł, cukinia, szparagi, buraki, kalafior, pomidory, pomarańcze, banany, wątróbka, pestki słonecznika, orzechy, jaja, sery, ryby i grzyby.
Domowe sposoby przeciw siwieniu włosów
Domowe sposoby przeciw siwieniu włosów to również odpowiednia pielęgnacja czupryny. W jej ramach zaleca się stosowanie kosmetyków do swych włosów. Kupić można je w drogeriach, aptekach i profesjonalnych firmach kosmetycznych. Na sklepowych półkach można znaleźć szampony, odżywki i maseczki. Najlepsze są kosmetyki zawierające w swoim składzie kwasy omega 3 i omega 6, które mają zdolność głębokiej penetracji mieszków włosowych. Pobudzają one macierze włosów i pozwalają na dłuższe utrzymywanie się oryginalnego pigmentu na włosach. Dobre kosmetyki do siwych włosów to te, których skład zawiera proteiny z soi i kiełków pszenicy i aloes.
Jako sposób przeciw siwieniu włosów wymienia się również regularne wykonywanie olejowania. Oleje mające właściwości przyciemniające, a tym samym niwelujące siwy kolor to olejek goździkowy oraz olej Amla. Te naturalne substancje należy wcierać we włosy i w skórę głowy na noc, a rano umyć głowę i nałożyć odżywkę. Działanie przyciemniające mają również napary z szałwii, orzecha włoskiego oraz czarnej herbaty.
Do codziennej pielęgnacji siwiejących włosów można włączyć miksturę z olejku kokosowego i soku z cytryny. Przyprawa ona włosom naturalny odcień oraz hamuje proces siwienia.
W profilaktyce siwienia włosów zaleca się również nienadużywanie promieni słonecznych. Silne promieniowanie UV powoduje, że monocyty zanikają. Stąd też przed wyjściem na intensywne słońce, włosy należy zabezpieczyć kosmetykami z filtrem lub chustką/czapką.
Jak zapobiegać siwieniu włosów?
Aby dłużej cieszyć się naturalnym kolorem włosów, warto stosować profilaktykę i chronić czuprynę. Zasady pozwalające na opóźnienie siwienia to:
- Dieta – bogata w witaminy i minerały wspomagające kondycję włosów;
- Suplementacja – preparaty zawierające kwas foliowy, jod, wapń i żelazo pozwalają opóźnić procesy siwienia włosów;
- Rezygnacja z używek – palenie papierosów, zażywanie narkotyków czy picie alkoholu prowadzić do szybszego obumierania komórek i może powodować wcześniejsze siwienie włosów;
- Ograniczenie stresu – długotrwałe napięcie emocjonalne to jedna z głównych przyczyn przedwczesnego siwienia włosów; stres powoduje, że organizm jest przeciążony i wypłukuje z niego witaminy; stąd też należy znaleźć sposób rozładowania napięcia oraz nauczyć się odpoczywać, co pomoże zregenerować się organizmowi;
- Regularne badania – niektóre z chorób i dolegliwości np. cukrzyca czy zaburzenia hormonalne mogą przyczynić się do szybszego siwienia;
- Pielęgnacja – zaleca się regularne dbanie o włosy i stosowanie kosmetyków, które je ożywią i spowolnią proces siwienia.