Kawa – napój uwielbiany przez masy. Duża część społeczeństwa nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki czy kubka tego napoju. A często na jednej się nie poprzestaje. Kawę pije się do śniadania, do ciasta, deseru czy dla pobudzenia. Mimo tak dużej popularności kawy i wiedzy o tym napoju nadal wiele osób nie zna odpowiedzi na pytanie, czy kawa jest zdrowa, czy wręcz przeciwnie. Mitów na temat kawy jest bardzo dużo. Pora rozprawić się z tymi najpopularniejszymi. Zobacz, czy kawa jest zdrowa.

Krótka historia kawy

Owoce kawowca były wykorzystywane już w I tysiącleciu p.n.e. Spożywano je w Etiopii z dodatkiem masła i soli. W tym czasie kawy jeszcze nie uprawiano, a jedynie pozyskiwano ją z naturalnych stanowisk. Do krajów arabskich trafiła ona ok. XIII wieku i to tam została opracowana metoda preparowania nasion kawy, parzenia i wytwarzania z nich napoju. Kawę w całej Arabii rozpowszechnili Beduini. Napój ten na Bliskim Wschodzie budził wiele obiekcji, aż w końcu w niektórych miejscach np. w Mekce i Kairze został zabroniony. Rosnąca popularność kawy sprawiła, że te zakazy szybko zniesiono i zaczęto otwierać pierwsze kawiarnie. Pierwsza pojawiła się w Stambule w 1554 roku. Do Europy czarny napój trafił w XVII wieku i na początku można go było wypić w bardzo niewielu miejscach. Kulturę jej picia zapoczątkowało dopiero oblężenie Wiednia przez Turków (1683 rok). Wojska tureckie pozostawiły wtedy pod Wiedniem spore zapasy tego trunku. Dziś bez kawy nie wyobrażamy sobie życia. Jest ona ważnym towarem eksportowym wielu krajów szczególnie z Afryki i Ameryki Południowej. Jej najlepsze odmiany potrafią kosztować fortunę.

Czy kawa odwadnia organizm?

Na temat kawy przez wieki narosło wiele mitów. Jednym z nich jest ten mówiący, że kawa odwadnia organizm. Jak się jednak okazuje, nie jest to prawda. Chociaż rzeczywiście napój ten ma działanie moczopędne, to nie ma nic wspólnego wypłukiwaniem wody z organizmu. Potwierdziły to liczne badania, które udowodniły, że działanie moczopędne kawy jest podobne do tego, które ma zwykła woda. Co więcej, niektóre z badań wskazują, że wypicie kawy przed wysiłkiem fizycznym zwiększa wydolność organizmu.

Czy kawa negatywnie wpływa na serce?

Wielu przeciwników kawy oskarża ją, że negatywnie wpływa ona na pracę serca i może przyczynić się do rozwoju chorób wieńcowych, w tym i zawału serca. Oskarżania te nie mają jednak poparcia w danych medycznych. Z badań przeprowadzonych m.in. przez chińskich naukowców jasno wynika, że kawa nie zwiększa ryzyka wystąpienia tego typu chorób. Co więcej, 2 filiżanki czarnego naparu dziennie wręcz obniża wystąpienie zawału serca i innych chorób tego narządu.

Czy kawa poprawia koncentrację?

Często po kubek kawy sięgamy, gdy czujemy się zmęczeni senni i rozkojarzeni. I jest to właściwe. Jedną z właściwości kawy jest poprawienie koncentracji. Kofeina zawarta w kawie pomaga przywrócić właściwe funkcjonowanie mózgu po dużym wysiłku np. całonocnej nauce. Ożywcze działanie kawy trwa od 15 minut do godziny.

Czy kawa zawiera zdrowe substancje?

Kawa pełna jest substancji pozytywnie wpływających na organizm człowieka. Do tych najważniejszych zalicza się polifenole, które opóźnią procesy starzenia się, zapobiegają odkładaniu się cholesterolu, minimalizują ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych, zawału serca i udaru mózgu. Polifenole w kawie działają również przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozkład witaminy C. Warto również  wspomnieć, że w kawie znajdziemy ważny dla organizmu błonnik pokarmowy, który zwiększa perystaltykę jelit oraz ułatwia wypróżnianie się.

Czy kawa odchudza?

Wiele mówi się również o odchudzających właściwościach kawy. Faktycznie napój ten wpływa na uwalnianie w ciele zmagazynowanego tłuszczu. Trzeba jednak pamiętać, że działanie odchudzające kawy uwalnia się tylko pod pewnymi warunkami. Tym głównym jest aktywność fizyczna. Po wypiciu kawy ciało zaczyna spalać o ok. 13% kalorii więcej. Oznacza to, że samo picie kawy i brak ruchu nie sprawi, że zbędnych kilogramów będzie mniej. Kawę na odchudzanie można pić również podczas posiłków, chociaż nie wykazano do tej pory, żeby ograniczała ona przyswajalność tłuszczy.

Czy kawa poprawia nastrój?

Wykazuje się, że picie kawy sprawia, iż nasz nastrój staje się lepszy. Wynika to z lotnych związków aromatycznych, które pozytywnie wpływają na nastrój. Najnowsze badanie wykazały, że aromat kawy uspokaja nas i zmniejsza poziom stresu w organizmie. Ponadto kofeina ma obniżyć ryzyko samobójstwa, ponieważ wykazuje właściwości przeciwdepresyjne oraz korzystnie wpływa na neuroprzekaźniki. Działanie kofeiny jest podobne jak to dopaminy.

Jakie są skutki uboczne picia kawy?

Chociaż zdrowotne właściwości kawy zostały uwodnione już dawno, to należy pamiętać, że nie można przesadzić z jej picie. Przedawkowanie kawy szkodzi i to bardzo. Jako skutki uboczne nadmiernej ilości kofeiny we krwi podaje się uszkodzenie kości, zaburzenia snu, zagrożenia ciąży oraz nasilenie stresu. Stąd też kawę należy spożywać w ograniczonych ilościach. Rekomenduje się, aby nie pić więcej niż 3 filiżanek dziennie, kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować z czarnego napoju lub znacząco go ograniczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here