Kaszę jaglaną można poznać po drobnych, żółtych ziarnach, które mają charakterystyczną kropkę. Chociaż jaglanka znana jest już od dawna, to przez wielu jest niedoceniania. Tymczasem kasza jaglana jest nie tylko zdrowa, ale i smaczna oraz uniwersalna. Można ją stosować jako dodatek do słonych i słodkich potraw. Dania z kaszy jaglanej dedykowane są dzieciom, alergikom i seniorom. Poznaj właściwości lecznicze i odżywcze kaszy jaglanej.

Kasza jaglana jest łuskanym proso. Jest jedną z najstarszych i najzdrowszych kasz gruboziarnistych. Posiada właściwości zasadotwórcze, jest lekkostrawna i dostarcza do organizmu dużej ilości białka. Warto również wspomnieć, że jaglanka zaliczana jest do kasz bezglutenowych. W związku z tym może być spożywane przez osoby z nietolerancją glutenu czy chorujące na celiakię.

Właściwości odżywcze kaszy jaglanej

Kasza jaglana uważna jest za najzdrowszy gatunek kaszy. Pośród wszystkich kasz zawiera najwięcej żelaza oraz krzemu, które wpływają na wygląd włosów, paznokci, skóry, stanów oraz kości. Kasza jaglana to również cenne źródło prowitaminy A – to właściwe jej zawdzięcza jej swój charakterystyczny, żółty kolor. W jaglance znajdziemy również witaminy z grupy B (przede wszystkim B1, B2 i B6), witaminy D, E i K, magnez, wapń, potas, miedź, cynk, mangan oraz fosfor. Nie można zapominać także o białku bogatym w aminokwasy takie jak metioninę, leucynę i izoleucynę oraz lecytynę, czyli substancję wpływającą na pracę mózgu.

Właściwości leczniczej kaszy jaglanej

Jako lecznicze właściwości kaszy jaglanej przede wszystkim wskazuje się jej lekkostrawne działanie. W związku z tym jaglanka to podstawa diet przy chorobach układy pokarmowego. Oprócz tego kasza jaglana stosowana jest w diecie alergików. Wynika to z tego, że nie zawiera ona glutenu i nie powoduje reakcji alergicznych. Wskazana jest osobom chorującym na celiakię i nietolerancję pokarmowe.

Jako kolejne właściwości lecznicze kaszy jaglanej wskazuje się:

  • Działanie antywirusowe,
  • Działanie wysuszające – kasza jaglana wskazywana jest jako lek na katar; powiązane jest to z tym, że wysusza błony śluzowe;
  • Przywracanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmy;
  • Neutralizację kwasów żołądkowych, przez co zwalcza zgagę;
  • Rozgrzewanie organizmu – dieta oparta na jaglance polecana jest osobom szczupłym, szybko marznącym i małym dzieciom;
  • Poprawę funkcjonowania mózgu, pamięci i koncentracji – zawarta w jaglance lecytyna oraz witamina E poprawiają zdolności poznawcze; po kaszę jaglaną warto sięgać, pracują intelektualnie, przygotowując się do matury czy sesji na studiach; oprócz tego jaglankę dobrze jest wdrożyć do diety osób starszych.

Kasza jaglana na odchudzanie

Kasza jaglana uważana jest za produkt odchudzający. W jej 100 g znajdziemy ok. 350 kalorii – czyli mniej więcej tyle samo, ile w innych kaszach. Taki wskaźnik kaloryczność wskazuje, że kasza jaglana jest dość kaloryczna, jednak, jeśli nie jest podawana w towarzystwie tłustych sosów i mięs, może być stosowana na diecie redukującej masę. Na odchudzające właściwości kaszy jaglanej wpływa również zawarty w niej krzem, który wspomaga szybszą przemianę materii. Kasza jaglana na diecie odchudzającej powinna być jedzona w niewielkich ilościach.

Po kaszę jaglaną nie powinny jednak sięgać diabetycy oraz osoby przebywające na diecie Montignaca.

Kasza jaglana w kuchni

Kasza jaglana jest uniwersalnym produktem spożywczym. Można ją dodawać zarówno do potraw przygotowanych na słodko, jak i na słono. Jaglana jest podstawą wielu deserów, a także dań obiadowych. Doskonale komponuje się z warzywami i daniami wegańskimi. Nie przeszkadza to jednak podawać ją z mięsami – w takich daniach zastąpi ona ziemniaki lub ryż.

Po kaszę jaglaną sięgnąć mogą fani słodkości. Z jaglanki przygotowuje się wyborne placuszki, dodaje do ciast i racuchów. Z jej pomocą można też przygotować zdrowe śniadanie na słodko. Do kaszy wystarczy tylko dodać bakalie, cynamon i kardamon.

Jak przygotować kaszę jaglaną?

Kaszę jaglaną można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy z nich obejmuje namoczenie kaszy w wodzie przez ok. godzinę lub jej dokładnie wypłukuje. Drugi sposób przygotowania kaszy jaglanej to jej prażenie na suchym dnie garnka przez ok. minutę (gotowa powinna uzyskać lekko orzechowy zapach). Po tych czynnościach kaszę należy zalać wodą – dzięki temu pozbędzie się jej gorzkiego smaku. Na końcu kaszę jaglaną gotuje się w wodzie (powinno być jej dwa razy więcej niż kasz). Do smaku można dodać soli, oleju i cukru. W czasie gotowania kaszę dobrze jest mieszać od czasu do czasu, a po 15 minutach odstawić i pozostawić pod przykryciem nawet na godzinę. Garnek z jaglanką można również włożyć do piekarnika lub pod koc, aby doszła.

Cenne składniki odżywcze zawarte w kaszy jaglanej zachęcają do włączenia jej do codziennej diety. Dzięki nim nasz organizm uzupełnia zapasy witamin i minerałów, a przez to będzie ten lepiej działać. Skupiając się na właściwościach leczniczych kaszy jaglanej, nie można też zapominać o właściwościach kosmetycznych produktu. Zawarta w jaglance krzemionka pozytywnie wpływa na włosy, skórę oraz paznokcie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here