Pomarańczowa skórka, czyli cellulit to problem większości kobiet. O jednych jest mniej, u innych bardziej widoczny, ale zawsze nam przeszkadza. Na szczęście sposobów na walkę z nim jest dość sporo. Najlepiej sprawdza się ci połączenie – wtedy szansę na wygranie z pomarańczowa skóra mamy największe. Zobacz, co zrobić, aby pozbyć się pomarańczowej skórki.

Cellulit jest zdeformowaną tkanką tłuszczową. Na zewnętrznej powierzchni skóry pojawia się on w postaci nierówności, wybrzuszeń, fałd i grudek. Wygląd cellulitu przypomina skórkę pomarańczy, stąd też często nazywany jest pomarańczową skórką. Cellulit powstaje w wyniku nacisku, jaki wywiera tłuszcz na pionowo ułożoną tkankę łączną, która otacza komórki tłuszczowe. Najczęściej pojawia się on w miejscach, gdzie tłuszcz lubi się magazynować, czyli na udach, pośladkach, brzuchu czy ramionach.

U kogo występuje pomarańczowa skórka?

Na powstawanie pomarańczowej skórki narażone są przede wszystkim kobiety, cellulit u mężczyzn występuje bardzo rzadko i zazwyczaj połączony jest ze znaczną otyłością, zażywaniem leków sterydowych lub poważnymi chorobami. Powszechność cellulitu u kobiet wynika z budowy ich skóry. Należy pamiętać, że pomarańczowa skórka występuje u każdej z nas. Mitem jest, że cierpią na nią tylko osoby otyłe czy starsze. Może on pojawić się u osób szczupłych, nastolatek, kobiet, które nigdy nie były w ciąży. Cierpią one zazwyczaj na cellulit wodny, czyli najczęściej występujący rodzaj pomarańczowej skórki. Nie jest on powiązany z otyłością, a ze zbytnim gromadzeniem się wody w organizmie. Cellulit osób otyłych to ten tłuszczowy i on jest już ściśle powiązany z nadprogramowymi kilogramami. Należy pamiętać, że cellulit występuje w różnych fazach. Ta pierwsza to zmiany zachodzące w wewnętrznej strukturze skóry, których nie widać gołym okiem, ostania to widoczny cellulit, który jest niezwykle nieestetyczny.

Przyczyny cellulitu

Najczęściej występującym rodzajem pomarańczowej skórki jest cellulit wodny. Może on pojawić się u każdej z nas, bez względu na wiek czy wagę. Jako przyczyny jego występowania wskazuje się prowadzenie niezdrowego trybu życia, złą dietę, brak ruchu, siedzący tryb życia, noszenie zbyt obcisłych ubrań, brak pielęgnacji ciała. Z racji przyczyn, z jakich występuje cellulit wodny stosunkowo łatwo się go pozbyć. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to czasu, systematyczności, regularności i cierpliwości. Bardzo często walka z cellulitem wymaga zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia.

Co zrobić, aby pozbyć się pomarańczowej skórki?

Swoją walkę z pomarańczową skórką warto rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. W zwalczaniu cellulitu pomogą produkty zawierające duże ilości błonnika pokarmowego, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Przyczyniają się one do pozbywania się z organizmu toksyn, a więc i zapobiegają odkładaniu się ich i budowaniu pomarańczowej skórki. Do antycellulitowych produktów zalicza się m.in. szparagi, brokuły, tłuste ryby, owoce cytrusowe. Dietę antycellulitową należy wspomagać odpowiednim nawadnianiem organizmu. Duża ilość wody w organizmie przyspiesza wydalanie nadmiaru tłuszczów, które są przechowywane w formie cellulitu. Zbyt mała ilość wody skutkuje natomiast zaburzeniami wymiany płynów. Na diecie antycellulitowej warto pić niegazowaną wodę mineralną, świeże i naturalne soki, herbaty ziołowe. Jeśli chce się szybko pozbyć cellulitu, należy unikać potraw tłustych i smażony, bogatych w cukry i konserwanty. Lepiej też odstawić napoje wysoko słodzone i gazowane.

Ćwiczenia na cellulit

Walka z pomarańczową skórką wymaga również zmiany stylu życia, a przede wszystkim regularnej aktywności fizycznej. Brak ruchu to jedna z najczęstszych przyczyny powstawania cellulitu. Ćwiczyć należy regularnie i najlepiej codziennie. Aby pozbyć się pomarańczowej skórki, można jeździć na rowerze, biegać, pływać lub ćwiczyć jogę. Tak naprawdę każdy sport jest lepszy niż prowadzenie kanapowego stylu życia. Można też wykonywać specjalne ćwiczenia na cellulit zlokalizowany na danej partii ciała.

Pielęgnacja skóry z cellulitem

Kolejny krok w walce z pomarańczową skórką to odpowiednia pielęgnacja skóry z cellulitem. Do dbania o skórę można wybrać apteczne lub drogeryjne specyfiki lub też postawić na domowe sposoby. Aby pozbyć się pomarańczowej skórki, zalecane jest wykonywanie przynajmniej raz w tygodniu peelingu (najlepiej z kawy, kofeina posiada właściwości antycellulitowe) oraz codzienne wcieranie balsamów lub kremów przeciwdziałających pomarańczowej skórce. Jako domowe sposoby na cellulit wymienia się okłady z olejku cynamonowego.

W walce z pomarańczową skórką ważne są też masaże. Te można wykonywać samodzielnie w domu lub skorzystać z oferty salonów kosmetycznych i masażu. Za najskuteczniejszy masaż na cellulit uważa się ten wykonywany bańką chińską. Należy pamiętać, że aby przyniosły one efekty, konieczne jest wykonanie kilka serii. Panie z widocznym cellulitem mogą też skorzystać z oferty specjalistycznych zabiegów na cellulit takich jak np. endermologia. Zabiegi te wykonuje się w seriach i znacząco poprawiają one wygląd skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here