Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności. Na dwuślady wsiadają dzieci, dorośli i seniorzy. Rower jest nie tylko forma ćwiczeń, ale i rozrywką czy sposobem poruszania się po mieście. Wobec takiej popularności jazdy na rowerze warto zadbać sobie pytanie, jakie korzyści niesie za sobą ta forma sportu. Tych jest bardzo dużo. Naciskając pedały roweru, można m.in. wysmuklić sylwetkę, zgubić zbędne kilogramy oraz poprawić kondycję. Sport ten uważany jest za jeden z najzdrowszych, a uprawiać mogą go niemal wszyscy. Poznaj zalety jazdy na rowerze.

Jazda na rowerze – ile spala się kalorii?

Jazda na rowerze to świetny sport dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Rower pozwala wysmuklić sylwetkę oraz walczyć z nadprogramowymi kaloriami. Nawet jadąc wolno ok. 15km/h można spalić ok. 300 kalorii, gdy tempo jazdy będzie wyższe, zwiększa się też liczba spalonych kalorii. Przy jeździe na rowerze do 20 km/h pozywa się 600 kalorii, a wyboista szlaki pozwala na spalenie aż 700 kalorii.

Jazda na rowerze a praca nad sylwetką

Jazda na rowerze to nie tylko walka z nadprogramowymi kilogramami i skuteczne spalanie kalorii, ale i możliwość pozbycia się pomarańczowej skórki (cellulitu). Na rower powinny zdecydować się panie, które walczą z tym defektem urody. Regularne treningi rowerowe pozwalają zredukować tkankę tłuszczową gromadząca się na udach, biodrach oraz brzuchu.

Jazda na rowerze dla seniora

Jazda na rowerze to również idealny sport dla seniorów. Bezpieczny i nieobciążający stawów pozwala również na zadbanie o serce oraz układ kostny. Seniorom polecane jest spokojna jazda na rowerze, w zrównoważonym tempie. Pomaga ona uregulować ciśnienie tętnicze krwi, minimalizuje ryzyko zawału oraz wystąpienia choroby niedokrwiennej serce, poprawia sprawność układu kostnego i mięśniowego, chroni przed osteoporozą, poprawia koordynacę ruchową i koncentrację.

Jazda na rowerze – jakie są korzyści?

Rower dobry jest nie tylko na odchudzanie i dla seniora. Ze zdrowotnych właściwości tego spotu może korzystać każdy. Do największych zalet jazdy na rowerze zalicza się:

  • wysmuklenie ud i łydek
  • wzmacnianie mięśni brzucha, grzbietu i bioder,
  • gimnastykowanie kręgosłupa
  • wentylację całego organizmu,
  • minimalizowanie ryzyka wystąpienia żylaków i zakrzepów.

Jakie mięśnie pracują w czasie jazdy na rowerze?

W czasie jazdy na rowerze głównie pracują mięśnie nóg. Udka, łydki i stopy są najbardziej zaangażowane w uprawianie tego sportu. Stąd też to one odnoszą największe korzyści z jazdy na rowerze. Regularne treningi rowerowe sprawiają, że są one zgrabne i szczupłe. W czasie jazdy na rowerze aktywizacji ulegają też mięśnie brzucha oraz pleców, bioder i przedramion.

Trening rowerowy – ile powinien trwać?

Lekarze i trenerzy zalecają, aby jazda na rowerze była długa, ale mało intensywna. Taki trening jest najbardziej efektywny. Spokojne pedałowanie w równym tempie i jechanie po prostej drodze pozwala jechać ok. 15 km/h. Najlepiej, jeśli w trakcie jazdy można kontrolować swoje tętno. Optymalnie powinno ono wynosić 115-150 uderzeń na minutę dla osób do 30 lat, 110-140 dla 40-latków i 90-120 dla 70-latków.

Treningi rowerowe najlepiej jest rozpocząć od krótkich tras i systematycznie zwiększać ilość przejechanych kilometrów. Dzięki temu mięśnie będą miały czas na przyzwyczajenie się do wysiłku, pozwoli to uniknąć zakwasów.  W czasie jadu należy dużo pić. Uzupełnienie płynów powinno obejmować picie wody lub odżywek izotonicznych.

Rower stacjonarny czy prawdziwy

Jazda na rowerze to sport, który można uprawiać i na świeżym powietrzu i w zaciszu własnego domu. Wiele osób decyduje się na treningi na rowerze stacjonarnym. Trzeba pamiętać, że on nigdy nie zastąpi tego prawdziwego. Treningi na rowerze stacjonarnym ma jednak swoje zalety. Trenować można niezależnie od pogody i pory roku. Sprzęt pozwoli również na dokładne kontrolowanie tempa i obciążenie kół. Systematyczna jazda na rowerze stacjonarnym będzie przynosiła podobne efekty jak ta na tym tradycyjnym.

Jazda na rowerze – uwaga na kontuzje

Jazda na rowerze chociaż bezpieczna, może czasem prowadzić do kontuzji. Na urazy narażone są przede wszystkim nogi. Rowerzystom nieobce są również upadki i kraksy. Do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji lub uczestnictwa w wypadku przyczynia się przede wszystkim źle wyregulowany sprzęt, przetrenowanie oraz nieodpowiednie obuwie. Taki czynniki mogą spowodować:

  • ból kolan
  • ból goleni
  • zapalenie ścięgna Achillesa
  • drętwienie i ból stopy.

Aby unikać niebezpieczeństw związanych z jazdą rowerem, warto przestrzegać kilka prostych zada. Mówią one, aby:

  • zawsze sprawdzić, czy rower jest sprawny przed wyruszeniem na wycieczkę, szczególnie ważne jest działanie hamulców i świateł oraz powietrze w oponach;
  • stosować odblaski, dzięki którym rowerzysta jest widoczny na drodze; o odblaski należy zadbać, szczególnie jeśli jeździ się wieczorem;
  • jeździć w kasku rowerowym;
  • zachować ostrożność poprzez wyprzedzania samochodów;
  • nie używać słuchawek oraz telefonu komórkowego w czasie jazdy;
  • wyposażyć się w podstawowe narzędzia do naprawy usterek w rowerze;
  • nie spożywać alkoholu przed jazdą na rowerze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here