Jumping frog jest innowacyjnym programem treningowym. Jednym słowem można powiedzieć, że jumping frog polega na skakaniu na trampolinie. W rzeczywistości jednak trening nie jest taki prosty, jak się wydaje. Trening jumping frog przeprowadza się w  oparciu o ustalone ćwiczenia. Poprawnie wykonane mają wiele zasad. Poznaj korzyści z ćwiczeń na trampolinie i zobacz, komu są one dedykowane.

Jumping fitness – ćwiczenia na trampolinie

Pierwsza mini trampolina przeznaczona do ćwiczeń została skonstruowana w 1938 roku. Jej autorem był Ed Russel. Produkt został opatentowany w 1975 roku i zyskał dużą popularność. Jumping fitness swoich zwolenników znalazł głównie za oceanem. Amerykanie chętnie korzystali i nadal korzystają z innowacyjnej formy treningowej. Do zwolenników jumping frog zalicza się m.in. prezydenta Ronald Regana. W Polsce ćwiczenia na trampolinach dopiero zyskują popularność. Można je jednak odnaleźć w ofercie klubów fitness.

Jumping frog – na czym polega?

Jumping frog to trening typu cardio. Polega on na ćwiczeniach na jednoosobowej mini trampolinie, która ma kształt sześciokąta. Trening realizowany jest do muzyki, a ćwiczenia wykonywane w jej rytm. Mogą one być spokojne i polegać na spokojnym kołysaniu się na tamponie lub szybkie i dynamiczne. Jumping frog może polegać na bieganiu w miejscu, tańcu, energicznym skakaniu z wybijaniem się w górę. W czasie dynamicznego treningu jumping frog wzmacniane są mięśnie brzucha, pośladków oraz nóg.

Jumping frog – trening całego ciała

Dzięki temu, że do energicznych kroków angażuje się całe ciało, to jumping frog pozwala na wszechstronny trening całego ciała. Jumping frog zmusza mięśnie, przede wszystkim te głębokie do szybkich skurczów. Nie ma się jednak co obawiać, jumping frog jest bezpieczny. Miękka powierzchnia trampoliny zapewnia amortyzację, co sprawia, że nawet energiczne wyskoki nie obciążają stawów (do takiego może dojść w przypadku treningów wykonywanych na twardej ziemi).

Trampolina do jumping frog

Trampolina to najważniejszy przyrząd w treningu jumping frog. Stąd też należy poświęcić jej trochę czasu. Przyrząd powinien być wytrzymały i stabilny. Przy tej formie ćwiczeń stosuje się najczęściej trampoliny w kształcie sześciokąta foremnego. Należy również zadbać o to, aby wybrać trampolina z odpowiednim obciążeniem. To najczęściej stosowany to 120 kg.

Jumping frog – zalety i efekty ćwiczeń na trampolinie

Rosnąca popularność jumping frog sprawia, że pora zadać sobie pytanie o korzyści i efekty ćwiczeń na trampolinie. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że aby mówić o widocznych efektach jumping frog, to trening powinno się przeprowadzać regulaminie i systematycznie. W takich sytuacjach ćwiczenia na trampolinie:

  • wspomagają krążenie limfatyczne oraz stymulują zastawki układu limfatycznego,
  • dotleniają tkanki,
  • zwiększają pojemność płuc,
  • poprawiają prace układu krążenia,
  • zmniejszają ciśnienie krwi,
  • wspomagają rehabilitację po problemach z mięśniem sercowym,
  • zmniejszają obrzęki,
  • zwiększają aktywność funkcjonalną czerwonego szpiku i pobudzają go do produkcji czerwonych krwinek,
  • poprawiają przemianę materii i procesy trawienne, jednocześnie przyczyniając się do usuwania toksyn z organizmu,
  • wzmacniają mięśnie,
  • poprawiają równowagę i koordynację ruchową,
  • zwiększają wydolność organizmu,
  • korzystnie działają na kręgosłup,
  • pomagają obniżyć stężenie złego cholesterolu we krwi,
  • zwiększają wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego,
  • modelują sylwetkę,
  • pomagają w spalaniu kalorii – jumping frog pozwala spalić aż 1000 kalorii w godzinę.

Jumping frog – kto może ćwiczyć?

Wbrew powszechnemu przekonaniu jumping frog nie są ćwiczeniami tylko dla ludzi młodych. Badania przeprowadzeni przez University of Northern Parana, wskazały, że korzyści z nich odniosą też osoby starsze, szczególnie te, które mają problemy z utrzymaniem równowagi. Jumping frog poleca się również dzieciom, które mają problemy z poruszaniem się. Skakanie ma zwiększyć ich możliwości ruchowe.

Jumping frog – kiedy zrezygnować z ćwiczeń?

Mimo wielu korzyści, płynących z treningu jumping frog, to ćwiczeń na trampolinie nie mogą wykonywać wszyscy. W klubach fitness organizujących takie zajęcia bez problemu można znaleźć obszerną listę przeciwskazań. Jumping frog nie zalecany jest kobietom w ciąży, osobom o ogólnym złym stanie zdrowia, osobom cierpiącym na choroby stawu skokowego, kolanowego, układu krążenia, dyskopatie, z endoprotezami, posiadającym zaburzenia koordynacji lub równowagi oraz świeże niewygojone urazy. Dalsze przeciwwskazania to nadwagą oraz choroby układu oddechowego.

Jumping frog –gdzie ćwiczyć?

Jumping frog to w Polsce dość nowatorska technika treningowa W swojej ofercie nie posiada jej wiele klubów. Zajęcia z ćwiczeń na trampolinie są też stosunkowo drogie. Niektóre osoby wskazują, że jumping frog można ćwiczyć samodzielnie w domu. Nie jest to jednak takie proste. Chociaż sprzęt kupimy bez problemu (jego cena to ok. 300 złotych), to większym wyzwaniem może być znalezienie miejsca na mini trampolinę. Stąd też, zanim zainwestuje się w trampolinę do jumping frog, warto najpierw zbadać swoje możliwości powierzchniowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here