Jazda na rolkach jest sportem, który daje nie tylko dużo rozrywki, ale i wpływa korzystnie na nasze zdrowie oraz sylwetkę. Przede wszystkim mówi się o jej korzystnym wpływie na redukcję tkanki tłuszczowej oraz spalenie zbędnych kilogramów. Do zalet jazdy na rolkach zalicza się także wzmacnianie mięśni nóg i pośladków. Wszystkie te korzyści wiążą się z tym, że jazda na rolkach nie obciąża stawów tak jak bieganie czy inne aktywności fizyczne. Zobacz, jakie są zależności na linii jazda na rolkach a odchudzanie.

Jazda na rolkach utożsamiana jest przede wszystkim z rozrywką. Wiele osób traktują ją jednak nie tylko jako sposób na spędzanie wolnego czasu, ale i jako formę treningu. Jazda na rolkach pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jazda na rolkach a odchudzanie

Na temat odchudzających właściwości jazdy na rolkach mówi się już od dawna. Sport ten pozwala pozbyć się niechcianego tłuszczu oraz spalić nadmiar kalorii. To, ile kalorii spali się jeżdżąc na rolkach, zależy od intensywności treningu. Szacuje się, że godzinna jazda na rolkach może pomoc spalić nawet 700 kalorii. Jest to niezwykle dobry wynik, szczególnie, że sam trening  nie jest obciążający. Jazda na rolkach jest przyjemna i pozwala na rozrywkę i relaks, a także gubienie zbędnych kilogramów. Znikają one wraz ze spalonymi kaloriami.

Jazda na rolkach a odchudzanie – jak trenować?

Trening na rolkach przeznaczony jest dla każdego. Sport ten nie obciąża stawów, mogą więc o uprawiać nawet osoby z dużą nadwagą. Aby zauważyć efekty spadku wagi przy jeździe na rolkach, treningi powinno przeprowadzać się regularnie i systematycznie. Trenerzy zalecają, aby  wybierać spokojne tempo jazdy oraz łączyć je z długimi dystansami. Najlepsze rezultaty osiąga się, jeżdżąc przynajmniej 3 razy w tygodniu przez minimum 40 minut. Przed każdym treningiem odchudzającym na rolkach należy wykonać rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie oraz układ krążenia do wysiłku. Rozgrzewka przed jazdą na rolkach powinna składać się z truchtu oraz standardowych ćwiczeń rozciągających.

Zalety jazdy na rolkach

Zrzucanie zbędnych kilogramów to nie jedyne zalety jazdy na rolkach. Wśród tych innych wymienia się:

  • wzmocnienie i wysmuklenie całego ciała;
  • wzmocnienie dolnych partii mięśni, przede wszystki mięśni nóg, pośladków oraz łydek;
  • zredukowanie cellulitu;
  • podniesienie pośladków;
  • wzmacnianie kondycji oraz ogólnej wytrzymałości;
  • poprawienie równowagi;
  • dotlenienie mózgu i skóry;
  • poprawę samopoczucia.

Jazda na rolkach a praca nad mięśniami i sylwetką

Jazda na rolkach pozwala równie pracować nad mięśniami. Mimo tego, że ta forma aktywności wydaje się łatwa, to wymaga utrzymania stałego napięcia mięśniowego. Jest to koniecznie, aby móc utrzymać prawidłową sylwetkę podczas jazdy. Ta obejmuje delikatne pochylenie się w przód i ugniecie kolan – zapewnia to lepsza amortyzacje stawów oraz zapewnia stabilność. Ruchy w czasie jazdy na rolkach wykonuje się na boki w kierunku wszystkich płaszczyzn ciała, balansując przy tym tułowiem. Wszystko to sprawia, że przy jeździe na rolkach główną pracę wykonują dolne partie mięśniowe. Zaangażowane są przede wszystkim mięśnie ud, pośladków oraz łydek, a każde pochylenie tułowia sprawia, że do pracy włączają się mięśnie ramiona i brzucha. Pracują one cyklicznie, co powoduje prawidłowy i regularny przepływ krwi. Jazda na rolkach wzmacnia również pracę mięśni pleców, których zadaniem jest utrzymywanie kręgosłupa w odpowiednim położeniu.

Jazda na rolkach jako trening siłowy

Jazda na rolkach wielu osobom może zastąpić trening siłowy. Te dwie formy aktywności mają jedną cechę wspólną: wzmacniają mięśnie całego ciała. Różnią się jednak tym, że trening siłowy zazwyczaj uprawia się na siłowni lub w klubie fitness, a jazda na rolkach to sport zewnętrznych. Należy pamiętać, że chcąc stosować jazdę na rolkach jako trening siłowy, warto pomyśleć o dodatkowym obciążeniu. Dobrym rozwiązaniem są hantle lub obciążania na nadgarstkach. Można również zabrać ze sobą plecak z balastem np. wodą. Dzięki obciążaniu mięśnie będą wykonywać bardziej zaawansowaną pracę, a efekty treningu będą lepsze.

Jazda na rolkach – przeciwwskazania

Jak podkreślają trenerzy, jazda na rolkach jest sportem dla każdego. Nie ma żadnych przeciwwskazań wiekowych lub zdrowotnych, które uniemożliwiłyby uprawianie tego sportu. Wręcz przeciwnie jazda na rolkach jest doskonałą alternatywną dla osób, które z różnych względów muszą zrezygnować z biegania, czyli jednej z form treningu cardio.

Jak nauczyć się jazdy na rolkach?

Nauka jazdy na rolkach nie jest trudna. Można rozpocząć ją w każdym wieku. Podstawą jest kupienie dobrego sprzętu. Rolki powinny być wygodne i dopasowane do nogi, a but najlepiej posiadać kauczukowe kółka. Przez kilka dni warto przyzwyczaić się do nowego sprzętu, chodząc w rolkach po domu i ćwicząc prawidłową postawę jazdy. Po jej opanowaniu można spróbować się odepchnąć jedną nogą i dostawiać do niej drugą, a nastąpienie jechać na dwóch nogach jednocześnie. Ważne jest opanowanie umiejętności utrzymywania równowagi w czasie jazdy. Po poznaniu podstaw swoje umiejętności należy wypróbować na zewnątrz, ciesząc się rozrywką, jaką daje jazda na rolkach.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here