Moda na zdrowy styl życia i sportową sylwetkę bez grama tłuszczu sprawiła, że coraz więcej czasu spędzamy na siłowni. Zdrowymi nawykami oraz miłością do sportu staramy się zarazić też najmłodszych. W odpowiedzi na to coraz więcej siłowni w swoje progi zaprasza nie tylko rodziców, ale i dzieci. Trening siłowy dla dziecka oferuje coraz więcej miejsc, jednak specjaliści nadal nie są zgodni czy to doby pomysł. Pojawia się wiele głosów za i przeciw pojawieniu się dziecka na siłowni. Ostateczna decyzja zawsze należy do rodziców, jednak zanim zapisze się dziecko na trening siłowy, warto poznać wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania.
Temat dzieci na siłowni przewija się od jakiegoś czasu. Odkąd zapanowała moda na ćwiczenia i sportowy styl życia, siłownie oferują nam coraz to nowsze usługi i opcje. Te dotyczą nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Rodzice mogą zapisać nawet małe dziecko na siłownie. Po co i czy to jest bezpiecznie dla rozwoju malucha? O odpowiedzi na te pytania od dawna spierają się eksperci, rodzice i trenerzy.
Dziecko na siłowni – czy to jest dobry pomysł?
Dziecko ma o wiele więcej energii od przeciętnego dorosłego. W wieku 5-12 lat może biegać i psocić nawet przez cały dzień. Sposobów na rozładowanie energii malucha jest co niemiara, jednym z nich są zajęcia fizyczne. Dawno jednak już aktywność sportowa dla dzieci wyszła poza ramy tradycyjnie gimnastyki czy zajęć baletowych. Zasoby energetyczne najmłodsi mogą rozładować na siłowniach i w klubach fitness. Rodzice zabierają dzieci ze sobą na trening, gdzie ćwiczą pod okiem trenerów lub opiekunów lub zapisują je na specjalnie dedykowane najmłodszym zajęcia. Takie rozwiązanie pod pewnymi warunkami jest jak najbardziej wskazane. Jako zalety treningu dziecka na siłowni wymienia się:
- poprawienie i zwiększenie wydolności dziecka;
- budowanie wytrzymałości kości;
- przyspieszenie metabolizmu;
- wzrost pewności siebie i otwartości na nowe wyzwania;
- wzrost świadomości własnego ciała i jego możliwości oraz ograniczeń;
- budowanie więzi z opiekunami.
Dziecko na siłowni – to nie zawsze się sprawdza
Zapisując dziecko na siłownie, trzeba mieć jednak siódmość organiczne i zagrożeń wynikających z tego faktu. Kości, stawy oraz mięśnie dziecka nie są do końca wykształcone, co sprawia, że są one bardzo elastyczne, podatne na odkształcenia i urazy. Oznacza to, że maluch na siłowni nie może wykonywać wszystkich ćwiczeń.
Przede wszystkim nie może on dźwigać ciężarów, które ważą więcej niż 15-20% jego masy ciała. Stąd też z planu treningowego dziecka należy wykluczyć wszystkie ćwiczenia z obciążeniem, szczególnie te działające na kręgosłup. Takie zamiast pomóc dziecku, mogą mu tylko zaszkodzić, prowadzić do wad postawy i problemów ze stawami. Przeciwnicy dzieci na siłowni jako wady takiego rozwiązania wskazują również:
- uczenie dzieci niezdrowej rywalizacji;
- możliwość zaszkodzenia stawom i kościom poprzez wykonywanie nieodpowiednich ćwiczeń i zbytnie przeciążenie młodego organizmu;
- doprowadzenie do wad postawy oraz problemów ze stawami.
Zajęcia na siłowni dla dzieci – jakie wybrać?
Dziecko na siłowni może ćwiczyć bez obciążenia, biegać lub skakać. Takie formy aktywności pozwalają mu poprawić kondycję bez ryzyka nadmiernego obciążenia stawów. Dobrym pomysłem są też zajęcia w grupach opierające się na stretchingu, jodze czy dynamicznych ćwiczeniach fitness dla najmłodszych. Treningi statyczne pozwalają poprawić u dziecka koncentrację, natomiast te dynamiczne będą uczyć refleksu koordynacji. Pod nadzorem opiekunów lub trenera dziecko może również wykonywać proste ćwiczenia kalistenistyczne jak pompki, podciąganie czy brzuszki.
Efekty ćwiczeń na siłowni u dzieci
Trening siłowy i nie tylko może przynieść najmłodszym wiele korzyści. Uczy dzieci zdrowej rywalizacji i świadomości własnego ciała, a także pozwala rozładować energię. Ze względu na szybką regenerację dzieci, rodzice nie powinni się martwić, że po godzinnym treningu ich pociech będzie zmęczona i ospała. Wręcz przeciwnie aktywność fizyczna może wyzwolić dodatkową energię oraz pobudzić. Wielu rodziców, którzy zdecydowali się na zapisanie dziecka na siłownie, dostrzega pozytywne efekty nie tylko w sferze rozwoju fizycznego, ale i psychicznego.
Ćwiczące dzieci są bardziej otwarte na innych, umieją się skoncentrować oraz mają lepszą pamięć, nawiązują nowe kontakty i nie boją się wyzwań. Warto jednak pamiętać, że trening dziecka na siłowni zawsze powinien być przeprowadzany z głową i przez odpowiednią kadrę. Przed zapisaniem malucha na zajęcia na siłowni warto dowiedzieć się, czy trenerzy mają doświadczenie pedagogiczne i wcześniej pracowali z dziećmi, a sam sprzęt i stale są dopasowane do potrzeb najmłodszych.
Ćwiczenia na siłowni mogą stanowić ciekawą alternatywę dla innych pozaszkolnych czy poza przedszkolnych zajęć dla dziecka. Aby w pełni korzystać z ich pozytywnych efektów, trzeba jednak dobrze przygotować do nich dziecko i siebie. Maluch powinien wiedzieć, jakie są zasady uczestnictwa w zajęciach sportowych oraz zawsze przebywać pod opieką opiekunów lub trenerów, którzy zapewnią mu bezpieczeństwo. Warto także pamiętać, że trening na siłowni to nie jedyna możliwość uczenia dziecka miłości do sportu. Najmłodsi mogą uczestniczyć w zajęciach ze sztuk walki, baletu, jazdy konnej, tenisa, pływania itp. To jakie się wybierze, powinno być powiązane z zainteresowaniami dziecka. Ważne, aby aktywności sportowa dawała maluchowi rozrywkę i radość, a nie była tylko smutnym punktem w codziennym grafiku zajęć.