Jazda konna postrzegana jest jako elegancki, ekskluzywny i drogi sport. Mimo tego, że faktycznie nauka jazdy na koniu nie jest tania, to fanów tej dyscypliny nie brakuje. Stadniny koni przeżywają prawdziwe oblężenia, a na zajęcia z jazdy konnej zapisuje się coraz mniejsze dzieci. Wynika to nie tylko ze szlachetności tego sportu, ale i jego prozdrowotnego wpływu na sylwetkę oraz cały organizm. Pozwala ona wymodelować figurę, zrzucić kalorie oraz pracować nad prawidłową postawą. Zobacz, jakie są jeszcze zalety jazdy konnej.

Jazda konna znana jest od wieków. Dawniej za pomocą koni przemierzało się znaczne odległości, a jazda konna traktowana była jako środek lokomocji. Dziś jest ona przede wszystkim formą rozrywki i dyscyplina sportową. Można uprawiać ją reakcyjnie lub zawodowo. Jako dyscyplina sportowa funkcjonuje od 1900 roku i od tego czasu cyklicznie odbywają się zawody, na których wyłania się najlepszych jeźdźców i najlepsze konie. Jazda konna zyskała sobie miano sportu elitarnego, ekskluzywnego i drogiego. Przez wiele lat sprawiało to, że niewiele osób decydowało się na jej uprawianie. To jednak się zmieniło. Dziś coraz więcej osób zapisuje się na lekcje jazdy konnej.

Jak wpływa jazda konna na sylwetkę?

Jazda konna to sport niemal doskonały. Ma on ogromny wpływ na nasze zdrowie i jest on w większości pozytywny. Podkreśla się przede wszystkim korzystny wpływ jazdy konnej na kształtowanie sylwetki oraz prawidłowej postawy ciała. W dalszej kolejności wymienia się aktywizowanie wszystkich partii mięśni, a przez to ich rozwój oraz poprawę samopoczucia oraz stanu umysłu. Wskazuje się, że w czasie jazdy konnej następuje wzmożone wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Jazda konna a spalanie kalorii

Pozytywny wpływ jazdy konnej na sylwetkę wynika głównie z tego, że sport ten pozwala na spalenie dużej ilość kalorii. W czasie godzinnego treningu można spalić od 300 do 600 kalorii. To, jaki będzie spalanie kalorii zależny od stopnia umiejętności jeźdźca, zaawansowania oraz intensywności jazdy na koniu. Trzeba też pamiętać, że dodatkowe kalorie zrzuca się w czasie przygotowania do jazdy i po jej zakończeniu, czyli w stajni. Zajęcia w stajni stanowią wysiłek o umiarkowanej intensywności i również mają wpływ na pozbywanie się warstwy niepotrzebnego tłuszczu.

Jakie mięśnie pracują w czasie jazdy konnej?

Jazda konna to także sport, który pozwala na intensywną pracę nad mięśniami. Siedząc na koniu sprawiamy, że całe nasze ciało pracuje. Zaktywizowane są zarówno górne, jak i dolne partie mięśni. Dopasowują się one do tempa jazdy i niemal przez cały czas wykonują regularne, delikatne ruchy, które rozluźniają ciało. W czasie jazdy konnej największą pracę wykonują mięśnie ud, łydek oraz pośladków. Regularne jeżdżenie konno pozytywnie wpływa na ich wygląd, jędrność i atrakcyjność.

Jazda konna a prawidłowa postawa ciała

Chociaż jazda konna może wydawać się prostym zajęciem, to w rzeczywistości wcale nie jest tak łatwo. Aby utrzymać się na grzbiecie zwierzęcia, ważna jest technika, dobra koordynacja ruchowa oraz odpowiednią postawę. Wszystkie te elementy są niezbędne, aby prawidłowo jeździć i dobrze współpracować z koniem. Sprawa to, że w czasie jazdy nie tylko modelujemy nasze mięśnie, ale i przyczajony się do utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Jazda konna pomaga wyeliminować garbienie się i inne mniejsze skrzywienia kręgosłupa.

Jak jazda konna wpływa na zdrowie?

Poprawia pracę mięśni, modeluje sylwetek, pozwala na utrwalenie prawidłowej postawy ciała – to nie jedyne zalety jazdy konnej. Sport ten ma również niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Pozytywnie oddziałuje m.in. na układ krążenia oraz oddechowy, minimalizuje ryzyko depresji i przywraca do równowagi psychicznej i emocjonalnej, a także zapewnia wyciszenie i relaks. Należy również pamiętać, że konie wykorzystywane są w hipoterapii. Jest to terapia psychologiczno – ruchowa przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Stosuje się ją i u dzieci i u osób dorosłych.

Jazda konna – czy to drogi sport?

Chociaż jazda konna niewątpliwie ma wiele zalet, to duża część osób rezygnuje z niej  powodu kosztów. Sport ten nadal kojarzony jest jako ten drogi i dla elit. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być. Oczywiście kupno własnego konia, siadła czy wybudowanie stajni nie jest tanie i stać na to nielicznych. Aby jednak jeździć konno wcale nie trzeba mieć własnego wierzchowca. W stadninach koni i szkołach jazdy konnej można skorzystać z tych, które są ogólnodostępne i z ich pomocą dbać o swoją sylwetkę, zdrowie i samopoczucie.

Jazda konna – sport dla wszystkich?

Jazda konna jest sportem niemal dla wszystkich. Mogą go uprawiać dzieci, osoby dorosłe, a nawet seniorzy. Niezalecana jest jednak kobietom w ciąży. Pierwsze kroki w jeździe konnej można stawiać w szkółkach jeździeckich. Tych otwiera się coraz więcej. Wybierając ją, należy zwrócić uwagę na to, jak traktowane są one oraz jaka atmosfera w niej panuje. Wbrew pozorom lekcje jazdy konnej to nie tylko czas spędzony na grzbiecie zwierzęcia, ale i ten w stajni w czasie przygotowywania konia do jazdy oraz jego rozbieranie po zakończonej lekcji.

[Głosów:7    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here