Twerking przez wiele osób uważany jest tylko za energiczne potrząsanie tyłkiem. Nic bardziej mylnego. Ten sport to znakomity trening, który działa przede wszystkim na mięśnie ud i pośladki. Twerk dodaje energii, wykształca sekowane ruch oraz pozwala spalić mnóstwo kalorii. Zajęcia z twerkingu są coraz popularniejsze. Głównie zapisują się na nie panie. Zobacz, na czym polega twerk oraz co warto wiedzieć, zanim wybierze się na pierwsze zajęcia.

Twerking znany jest od kilku lat, jednak dopiero od niedawna zaczął być popularny. Przez wiele osób utożsamiany jest z energicznym potrząsaniem pupą w rytm muzyki. Jednak twerk to również rodzaj treningu i to całkiem skutecznego. Zajęcia z twerkingu odbywają się głównie w szkołach tańca, ale ćwiczyć można też samodzielnie. W Internecie co rusz pojawiają się nowe filmy, które pokazują jak ćwiczyć tę dyscyplinę tańca.

Twerking – skąd się wziął?

Ruchy, z których czerpie twerk pochodzą z tańca plemion afrykańskich. Znane są od pokoleń, ale do kultury masowej przeniknęły dopiero w latach 90. XX wieku. Jako pierwsi wykorzystywali je raperzy. Do rozprzestrzenia się mody na twerking, przyczyniła się też Miley Cyrus. Artystka twerkowała w swoim teledysku do utworu We Can’t Stop oraz nagrali MTV Video Music Awards w 2013 roku i chętnie dzieliła się opowieściami o nowej umiejętności.

Na czym polega twerkowanie?

Twerkowanie polega na dynamicznym potrząsaniu pupą w rytm muzyki. Ruchy muszą być efektywne i przyciągać uwagę. Twerkokwanie jest dość ciężkie do opanowania, niektóre ruchy są skomplikowane, a sam taniec wymaga sporo energii. Nie oznacza to jednak, że nie warto wypróbować tego rodzaju tańca. Na zajęcia może zapisać się każda z pań, nawet jeśli nie posiada zdolności tanecznych i poczucia rytmu. Twerk wybacza niedociągnięcia, ponieważ głównie chodzi w nim o zabawę, przyjemność i luz. Twerkowania nie powinny obawiać się tez panie o pełniejszych kształtach. Szerokie biodra i duże pośladki będą dodatkowym atutem. Dlatego też kilka kilogramów więcej nie jest przeszkodą, która uniemożliwia uczestnictwo w zajęciach tanecznych.

Jak nauczę się twerkować?

Twerkowania można nauczyć w profesjonalnych szkołach. Na zajęciach z twerkowania zapraszają przede wszystkim szkoły tańca. Sztuki kręcenia pupa można nauczyć się też samodzielnie, ćwicząc przed lustrem. Na początek dobrze jest opanować podstawowe kroki.

Twerkowanie – kroki

Istnieje kilka wersji twerkowania. Jeśli tańca chce się nauczyć samodzielnie i stawia się dopiero pierwsze kroki, warto wybrać ta podstawa. Obejmuje ona ruszanie pupa w przód i tył. Ruchów można się nauczyć wykonując 3 proste kroki:

 •   Przejdź do pozycji niezbyt głębokiego przysiadu, w którym kąt między udem a łydką nie będzie mniejszy niż 90 stopni. Kolana ustaw tak, aby nie wychodziły przed palce stóp, a nogi rozstaw na szerokość większą niż szerokość barków, palce stóp pozostaw na zewnątrz, dłonie połóż na biodrach; w przyjętej pozycji musisz czuć się stabilnie i móc zachować balans ciała;
 • Odchyl pośladki jak najdalej do tyłu (wyobraź sobie, że chcesz usiąść na krześle); górna część ciała jest nieruchoma, proste plecy, patrz przed siebie;
 • Ruszaj pośladkami w przód i tył wypijają i podkulając jej; jednoczenie nie zapominaj o prostych plecach i napiętych mięśniach brzucha; dodatkowo możesz rytmicznie poruszać biodrami na boki; ruchy będą bardziej seksowne, jeśli plecy pochylisz do przodu.

Pamiętaj, że nauczenie się twerkowania nie jest łatwe. Poprawne wykonywanie nawet podstawowych ruchów wymaga treningów, dlatego nie poddawaj się już po pierwszym razie. Jeśli opanujesz podstawy, możesz pomyśleć o bardziej zaawansowanych twerkach. Te zawodowe tancerki wykonują w różnych pozycjach, np. kucając czy stojąc na głowie.

Jakie są efekty twerkingu?

Twerking to nie tylko świetna zabawa, ale i doskonały sposób na trening. Dzięki regularnemu ćwiczeniu:

 • ujędrnisz pośladki;
 • kształtujesz mięśnie nóg;
 • wysmuklisz talie i biodra;
 • wzmocnisz dolne mięśnie pleców;
 • wzmocnisz mięśnie brzucha;
 • pozbędziesz się zbędnych kilogramów – twerking pozwala na spalanie 100 kalorii w ciągu 15 minut tańca;
 • poprawisz samopoczucie;
 • zyskasz większą pewność siebie i świadomość własnego ciała.

Twerkowanie – jak się przygotować do zajęć?

Jeśli zamiast samodzielnej nauki, twerkowania wolisz uczyć się pod okiem profesjonalnego trenera, to odwiedź szkoły tańca. Wiele  nich w swoje ofercie ma zajęcia taneczne tego typu. Do pierwszego treningu nie musisz się specjalnie przygotowywać, ale warto zainwestować w wygodne ubrania. Do twerkowania polecane są obcisłe leginsy. Pomoże to w obserwowaniu czy ruchy nóg i bioder są prawidłowe. Do nich najlepiej założyć krótki top lub wygodną koszulkę. Strój powinien być wygodny, ale nie krępować ruchów. Ważne są też buty. Stopy powinny się w nich swobodnie zginać, stąd też lepiej na zajęcia nie zabierać obuwia o grubej podeszwie. Energiczność ćwiczeń sprawia także, że przed zajęciami warto kupić wodę i w czasie treningu uzupełniać płyny.

Twerkowanie to coś więcej niż tylko energiczne potrząsanie pośladkami. Taniec pozwala się nie tylko dobrze bawić, ale i pracować nad sylwetką i spalić sporo kalorii.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here