Jednym z najczęstszych kompleksów wielu kobiet są uda. Wiele pań postrzega je jako grube i mało atrakcyjne. Z kompleksem uda najczęściej borykają się te z nas, które mają figurę gruszki. To one zazwyczaj poszukują sposobów na szczupłe uda. Tym przynoszącym efekty są ćwiczenia połączone z odpowiednią dietą. Ćwiczenia na smukłe uda są dość proste w wykonaniu, a co najważniejsze można je wykonywać i w domu i na siłowni. Zobacz, jak schudnąć z ud.
Możliwości schudnięcia z ud jest bardzo dużo. Ćwiczeń na szczupłe uda jest niezwykle dużo i każdy znajdzie zestaw odpowiadający jego potrzebom oraz zaawansowaniu kondycji fizycznej. Bez względu jednak na jaki plan treningowy się postawi, ważne jest motywacja i regularność wykonywania ćwiczeń. Treningi należy również połączyć z właściwą dietą. Wszystko to pozwala osiągnąć wymarzone efekty i pozbyć się kompleksu grubych ud.
Dieta na szczupłe uda
Chudnięcie z ud warto rozpocząć o zmienienia nawyków żywieniowych. Nawet najlepsze zestawy ćwiczeniowe nie będą skuteczne, jeśli pomiędzy jednym a drugim treningiem będziemy się objadać słodyczami i popijać je gazowanymi napojami. Dieta na szczupłe uda powinna być nakierowana na spalanie tkanki tłuszczowej z nóg. Układając dietę, należy pamiętać, że nie powinna się ona opierać na omijaniu posiłków czy głodzeniu się, a na dostarczaniu do organizmu kluczowych składników odżywczych. Głodówki mogą przynieść więcej problemów niż korzyści. Poprawnie ułożona dieta to wyeliminowanie z codziennego jadłospisu tych produktów, które powodują powiększanie się tkanki tłuszczowej i uzupełnienie menu o właściwe produkty. Układając dietę, trzeba opracować jadłospis na kilka dni z góry i zadbać, aby nie był on monotonny. Dieta na chude uda powinna:
- zawierać produkty, które przyspieszają spalanie tłuszczów takie jak soja, czosnek, imbir, pieprz, zielona herbata czy grejpfrut;
- eliminować białe pieczywo na rzecz tego pełnoziarnistego;
- eliminować produkty z dużą zawartością cukrów i tłuszczów;
- wprowadzić do menu przekąski warzywne oraz owocowe;
- obejmować nawodnienie organizmu – w czasie treningu na szczupłe uda zaleca się picie ok. 2 litrów wody w okresie zimowych i 3 w okresie letnim.
Dieta na szczupłe uda powinna być modyfikowana zgodnie z potrzebami orgazmu. Niekiedy może wystąpić nietolerancja lub uczulenie na niektóre produkty. Ważne jest więc, aby stale obserwować zachodzące zmianę i na nie reagować.
Ćwiczenia na szczupłe uda
Aby ćwiczenia na szczupłe uda przyniosły efekt, należy wykonywać je regularnie i dokładnie. Jak podają trenerzy, pierwsze efekty widać po miesiącu treningów. Osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć, powinny rozpocząć treningi od prostych ćwiczeń i z czasem zwiększać ich zaawansowanie oraz intensywność. Aby schudnąć z ud, trzeba uzbroić się cierpliwość. Nawet wykonują wiele serii powtórzeń i przeznaczając na treningi w dużo czasu, schudnięcie z ud nie jest możliwe w tydzień. Jako ćwiczenia na szczupłe uda wymienia się:
- przysiady pełne wykonywane z opuszczeniem bioder do stóp i z całkowitym ugięciem kolan;
- półprzysiady z ugięciem kolan do połowy oraz z dłońmi splecionymi za głową;
- przysiady z unoszeniem kolan – są to przysiady pełne, po wyprostowaniu unosi się naprzemienne raz jedno, a raz drugie kolano;
- przysiady w rozkroku z opuszczeniem bioder na wysokości kolan.
Osoby dopiero zaczynające trening na uda nie powinny zbytnio się przeciążać, ponieważ może to prowadzić do urazu i kontuzji. Będą one wynikiem nieprzygotowania organizmu do intensywnej aktywności i braku jego zdolności do regeneracji. Ćwiczenia na szczupłe uda na początek można wykonywać w 30-40 powtórzeniach, a ćwiczyć 3 razy dziennie z zachowaniem jednodniowej przerwy na odpoczynek.
Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud
Aby wysmuklić uda warto do swojego planu treningowego włączyć ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud. Wynika to z tego, że tradycyjny trening na uda nie angażuje wszystkich partii mięśni tej partii ciała. Bardzo często zapomina o wewnętrznej stronie ud, a tych nie można pomijać. Trzeba jednak pamiętać, że wyćwiczenie wewnętrznej strony ud nie należy do najłatwiejszego zadania. Te partie mięśni są bardzo trudne i wymagające, a efekty ćwiczeń widać po bardzo długim czasie. Trening na wewnętrzną stronę ud powinien obejmować; przysiady z wyskokiem, unoszenie na zmienne nóg w siadzie, wykroki w bok, nożyce, sprężynowanie oraz motylka. Każde ćwiczenie należy wykonać bardzo dokładnie po kilka razy. Sesja treningowa na wewnętrzną stronę ud powinna trwać nie krócej niż 60 minut. Jeśli trenować będzie się regularnie, efekty będą widoczne po ok. 2 miesiącach.
Ćwiczenia na mięśnie ud i brzucha
Bardzo często ćwiczenia na mięśnie ud połączone są z tymi na mięśnie brzucha i pośladków. Tego typu treningi na kilka partii ciała noszą nazwę ABT. Stanowią one formę aerobiku i można na nie uczęszczać w klubach fitness. Treningi ABT można również wykonywać w domu. Przykładowy zestaw ćwiczeń obejmuje: brzuszki, przysiady, rowerek, zamaszyste wymachy nogami, skłony w rozkroku. Każda z ćwiczeń należy wykonać 20-30 razy i powtórzyć w trzech seriach. Trening na mięśnie ud, brzucha i pośladków dobrze jest zakończyć rozciąganiem.