Jak rzucić palenie? To pytanie zadaje sobie wielu palaczy, którzy pragną wyrwać się ze szponów uzależnienia od tytoniu. Zerwanie z nałogiem nigdy nie jest łatwe, jednak jest warte zachodu, ponieważ jest on niezwykle szkodliwy dla zdrowia, nie tylko dla układu oddechowego. Palenie wpływa również negatywnie na wiele innych aspektów życia, na przykład pogarsza wygląd, ale też skutecznie nadwyręża nasze domowe finanse. Żeby rzucić palenie potrzebne są determinacja, silna wola, a czasem nawet pomoc specjalisty. Chociaż walka z nałogiem nigdy nie jest łatwa, to całkowite pozbycie się uzależnienia jest możliwe. Oto najskuteczniejsze sposoby na rzucenie palenia.
Odpowiednia motywacja
Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków do rzucenia palenia jest znalezienie odpowiedniej motywacji. Niezwykle pomocne jest koncentrowanie się na korzyściach. Warto więc zrobić listę powodów, dla których chcesz rzucić palenie, i umieścić ją w dobrze widocznym miejscu. Takie przypomnienie pomoże skutecznie pomóc w trudniejszych chwilach, gdy poczujesz, że Twoja wola słabnie.
Zastąpienie papierosów
Według palaczy wyjście na papierosa to najlepszy sposób na odstresowanie się. Najłatwiej byłoby po prostu powiedzieć, żeby w stresujących sytuacjach nie myśleć o paleniu, jednak nie jest to takie proste. Można natomiast poszukać nowych sposobów na odprężenie, a mogą to być na przykład głębokie oddechy, czytanie lub wyjście na spacer. Aktywność fizyczna to idealny sposób na radzenie sobie ze stresem związanym z rzucaniem palenia i głodem nikotynowym.
Tabletki na rzucenie palenia
Stosowanie niektórych tabletek niezwykle zwiększa szanse na zerwanie z nałogiem. Szczególnie w połączeniu z odpowiednią motywacją chorego realnie podnosi to prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Jednak na jakie tabletki na rzucenie palenia najlepiej się zdecydować? Polskie Towarzystwo Chorób Cywilizacyjnych zaleca w takiej sytuacji wybranie leków bez recepty z cytyzyną. Substancja ta wykazuje największą skuteczność w trwałym leczeniu uzależnienia od nikotyny. Czas trwania leczenia z jej wykorzystaniem jest krótszy niż na przykład w przypadku stosowania nikotynowej terapii zastępczej, jest to również tańsza metoda. Leki z cytyzyną niwelują dolegliwości związane z odczuwaniem głodu nikotynowego. Cytyzyna nie uzależnia, tak jak ma to miejsce podczas stosowania tabletek z nikotyną. Przykład skutecznego leku z tą substancją to Recigar.
Wsparcie bliskich
Jeśli zamierasz rzucić palenie, koniecznie uprzedź o tym bliskie osoby w swoim otoczeniu. Jeśli nie będą one wiedziały o twoich planach, mogą, czasami nawet nieświadomie, utrudnić ten już wystarczająco żmudny proces. Rzucaniu palenia może również towarzyszyć drażliwość, więc bliscy muszą wykazać się w tym czasie wyrozumiałością i wsparciem. Jeśli chcesz, żeby misja rzucenia palenia była jeszcze łatwiejsza, postaraj się naleźć osobę w Twoim otoczeniu, która również chce rzucić palenie. W ten sposób możecie się wzajemnie motywować i wspierać.