Usuwanie znamion w Krakowie wykonuje się w wielu specjalistycznych placówkach – ambulatoriach, oddziałach szpitalnych, klinikach i centrach medycznych. Przy ich wyborze należy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą uniknąć błędów i zagwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa świadczonych usług. Choć usuwanie znamion jest zabiegiem stosunkowo łatwym i nieobarczonym dużym ryzykiem powikłań, nadal pozostaje procedurą medyczną. Musi być zatem przeprowadzone w odpowiedni sposób pod opieką specjalistów.
Wykwalifikowana kadra, nowoczesne wyposażenie gabinetów i dyskretna atmosfera panująca w Centrum Medycznym Galmedic sprawiają, że usuwanie znamion w Krakowie jest bezbolesne, łatwe i skuteczne. Zabieg przeprowadzają specjaliści – lekarze chirurdzy, w asyście personelu medycznego (zwykle pielęgniarki lub pielęgniarza). Nie trwa on zbyt długo, a tuż po nim pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków – rekonwalescencja nie jest zatem skomplikowana. Ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych jest niewielkie i w dużej mierze zależy od działań podejmowanych przez samego chorego już po usunięciu znamienia.
Zmiany skórne
Usuwanie znamion w Krakowie jest popularne wśród rosnącej liczby pacjentów. Ponieważ wśród społeczeństwa rośnie świadomość profilaktyki i diagnostyki chorób skóry, coraz więcej osób zgłasza się również do lekarza specjalisty. Tylko dermatolog dysponuje bowiem specjalistycznym sprzętem, przy którego użyciu może ocenić obecne na skórze pacjenta znamię. Dzięki prawidłowej i szybkiej diagnostyce możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia. To z kolei wpływa na dobrą jakość życia pacjenta i polepszenie jego samopoczucia.
Każdy z nas ma na ciele mniejsze i większe znamiona skórne. Nie wszystkie muszą być usuwane. Najpopularniejsze z nich to pieprzyki – znamiona barwnikowe, powstające w wyniku nagromadzenia melanocytów (komórek barwnikowych) w tkankach skóry. Mają różnorodne barwy i kształty, począwszy od małych kropek na ciele, skończywszy na dużych wybroczynach. Inną grupę zmian skórnych stanowią znamiona naskórkowe – brodawki łojotokowe i znamiona brodawkowate. Występują one równie często, co znamiona barwnikowe. Ponieważ zwykle są wypukłe i ciemne, są postrzegane głównie jako defekt kosmetyczny. Rzadko diagnozuje się ich stan przednowotworowy.
Istnieją również znamiona przydatkowe, które powstają w bezpośredniej okolicy mieszka włosowego. Najczęściej występują zatem w okolicy skóry twarzy i owłosionej części głowy. Mają różny wygląd, zależny głównie od stopnia zaawansowania tego łagodnego guzka. W mieszku włosowym może powstać również kaszak. Mały guzek lub grupa niewielkich guzków lokalizują się głównie w okolicy oczu, są łatwo wyczuwalne pod naciskiem palca i możliwe do przesuwania. Niezwykle szybko się rozprzestrzenia, czemu sprzyja jego samodzielne „leczenie” (wyciskanie, rozdrapywanie, nakłuwanie). Inne guzy skórne (brodawki torbiele, włókniaki, żółciaki, naczyniaki) również są często widoczne gołym okiem na powierzchni skóry. Ocena ich stanu jest trudna, co powinno skłaniać pacjenta do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Te zmiany skórne mają bowiem tendencję do przekształcania się w nowotwór. Najzłośliwszą jego odmianą jest natomiast czerniak, który późno rozpoznany sieje spustoszenie nie tylko na skórze pacjenta, ale w całym jego organizmie.
Jak leczyć znamiona?
Niektóre znamiona skórne nie wymagają podejmowania szczególnych działań leczniczych. Inne wręcz przeciwnie. Zmianą skórną, która występuje na ciele w sposób fizjologiczny, jest ropień skórny. Powstaje on w wyniku nagromadzenia ropy w tkance podskórnej. To odpowiedź układu immunologicznego na możliwość rozprzestrzenienia się bakterii po całym organizmie. Ta bariera ochronna zwalcza zakażenie i zapobiega jego rozwojowi. Ropień znika najczęściej samoistnie. Konieczna jest jednak jego obserwacja i niedopuszczenie do jego rozdrapywania. Przy zachowaniu zasad higieny ropień skórny znika w ciągu kilku dni, tuż po minimalizacji zagrożenia dla organizmu.
Zanim poddamy leczeniu jakąkolwiek zmianę skórną, konieczna jest jej szczegółowa diagnostyka. Dokonuje się jej w gabinecie dermatologa, który wykonuje specjalistyczne badanie dermatoskopowe. Dzięki temu możliwe staje się obejrzenie zmiany w aż dziesięciokrotnym powiększeniu. Lekarz ocenia jej charakter i decyduje o dostępnych możliwościach leczenia. Najczęściej wybieraną przez lekarzy i pacjentów metodą leczenia zmian skórnych jest chirurgiczne usuwanie znamion. W Krakowie zabiegowi można poddać się „od ręki”. Pacjent nie musi się bowiem specjalnie do niego przygotowywać.
Zmiany skórne można usunąć nie tylko z powodów ściśle zdrowotnych. Istnieje bowiem szereg wskazań niemedycznych, zachęcających do chirurgicznego usuwania znamion. Przykładowo, gdy są one powodem dyskomfortu (nie tylko fizycznego, ale psychicznego również), stanowią defekt estetyczny, często doznają uszkodzeń mechanicznych, są bardzo widoczne lub osiągają duże rozmiary, można bez wahania je usunąć. Lokalizacja niektórych zmian skórnych sprzyja bowiem ich nieprawidłowemu traktowaniu. Znajdując się na linii odzieży, w pachwinach, na owłosionej skórze głowy, plecach czy szyi, są niezwykle narażone na zadrapania, uszkodzenia i zaczepienia. Każdy taki incydent może natomiast skończyć się zakażeniem rany. Trudnościom w gojeniu się uszkodzonej zmiany skórnej można zatem łatwo zapobiec.
Usuwanie znamion w Krakowie
Usuwanie znamion w Krakowie oferuje Centrum Medyczne Galmedic. Przed przystąpieniem do zabiegu w placówce odbywa się szczegółowe badanie i wywiad. Pomaga to określić wskazania i ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Dzięki temu pacjent zyskuje gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności podejmowanych działań. Kadrę Galmedic tworzą wykwalifikowani specjaliści, którzy towarzyszą pacjentowi od pierwszego momentu jego wizyty. W placówce możliwy jest ponadto wybór odpowiedniego pakietu świadczonej usługi.
Przebieg zabiegu
Zabieg jest bezbolesny i szybki. Pacjent nie czuje podczas niego bólu, ponieważ zostaje znieczulony miejscowo. W obrębie wycinanej zmiany zostaje mu zaaplikowany środek znieczulający. Podczas trwania zabiegu pacjent ma zatem świadomość wykonywanej procedury, ale nie odczuwa bólu. Zwykle zabieg nie jest długi, jego czas wynosi około 30 minut. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w skórze pacjenta. Wycina zmienioną tkankę wraz z marginesem zdrowej skóry. W ten sposób umożliwia wykonanie badania histopatologicznego pobranego wycinka oraz działa prewencyjnie. Zapobiega bowiem nawrotom i narastaniu znamienia. Powstałą ranę zaszywa się przy użyciu szwów rozpuszczalnych lub tradycyjnych. Blizna po zabiegu jest zwykle mniejsza niż rozmiar wycinanej zmiany skórnej.
Usuwanie znamion w Krakowie – cena
Usuwanie znamion w Krakowie to oferta atrakcyjna cenowo. W Centrum Medycznym Galmedic możliwe jest usunięcie pojedynczej zmiany lub kilku z nich podczas jednego zabiegu. Najtańszą dostępną opcją cenową jest usunięcie jednej zmiany skórnej. Zabieg ten kosztuje 500 złotych. Każda kolejna usuwana zmiana to koszt od 350 złotych. Oczywiście możliwe jest pozbycie się podczas jednego zabiegu kilku znamion. Zależy to jednak od ich wielkości, nagromadzenia i lokalizacji. Preferencje i oczekiwania ustala się indywidualnie z lekarzem.
Bezpieczeństwo
Zabieg usuwania znamion skórnych uważa się za bezpieczny i skuteczny. Ta metoda leczenia zmian jako jedyna umożliwia wykonanie specjalistycznych badań pobranych tkanek. Jednak jak w przypadku każdej ingerencji medycznej, również i do wykonania tego zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania. Są to głównie: choroby serca, choroby zakaźne, zaburzenia krzepnięcia krwi, zakrzepica, zatorowość płucna czy cukrzyca. Podczas szczegółowego wywiadu i konsultacji lekarskiej ocenia się korzyści płynące z możliwości przeprowadzenia zabiegu i ewentualne jego ryzyko.